Mitkä joululaulut ovat synnyltään ja taustaltaan puhtaasti suomalaisia, eli ei vain käännetty jostain ulkomaalaisesta biisistä kuten "Oi kuusipuu" (=O Tannenbaum) tai "Petteri Punakuono" (=Rudolf the Rednosed Reindeer). Olisi meinaan tarkoituksena lähettää ulkomaantutuille semmoista joulumusiikkia jollaista eivät vissinä vielä ole kuulleet.
Perisuomalaiset joululaulut
Cillith
5475
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
P.J.Hannikaisen säveltämä ja sanoittama "Joulupukki, joulupukki,valkoparta vanha ukki
Jean Sibeliuksen säveltämä ja Sakari Topeliuksen sanoittama En etsi valtaa loistoa
ja tääl paljon sanoituksia joululauluihin mistä näet säveltäjät ja sanoittajat et mitkä on suomalaisia lauluja
http://www.kaiku.com/finnxmastexts.html#Arki
Kiitän molempia vastaajia. Hyvää Joulua.
Sylvian joulaulu ole suomalaista käsiallaa :)
Alun perin suomenkielisiä ovat mm. On hanget korkeat nietokset (säv. Jean Sibelius, san. Vilkku Joukahainen), Me käymme joulun viettohon (säv. Martti Turunen, san. Mauno Isola), Kun maas on hanki (säv. Otto Kotilainen, san. Alpo Noponen), Joulun kellot (säv. Armas Maasalo, san. Helmi Auvinen) ja Arkihuolesi kaikki heitä (säv. Leevi Madetoja, san. A. Noponen).
Ruotsinkielestä käännettyjä ovat mm. Varpunen jouluaamuna (säv. O. Kotilainen, alkup. san. Zacharias Topelius), Jo joutuu ilta ja En etsi valtaa loistoa, (säv. Sibelius, alkup. san. Z. Topelius) sekä Sylvian joululaulu (säv. Karl Collan, alkup. san. Topelius).
Muistaako kukaan joululaulua mitä me laulettiin koulussa 50-luvun lopulla "Korvin avoimin ja herkin, kuulen kuinka laulut soi. Soinnut tuovat uuden merkin.., sitten en muista... Nyt on aarten saanut maa, saapuu hän ken armahtaa.
lauloin tätä duettina koulukaverin kanssa ja nyt on hän kuollut. Olisi ollut kiva saada tietoa. Kiitos etukäteen Eeva