Onko joku ollut jouluna Roomassa? Minkälaista siellä on, mitä kannattaisi tehdä? Onko kaupat, ravintolat ja nähtävyydet auki 24-26 pvä?
Joulu Roomassa?
8
4496
Vastaukset
- Roomassa
on miellyttävä kokemus. Paljon turisteja. Aattona on kaikki paikat auki. Moni haluaa olla joulumessussa mukana Pyhän Pieterin kirkossa aattoiltana mutta pitää varautua tuntejakin kestävään jonoon. Kaikkien on mentävä ensin tarkastuksen läpi. Paavi ottaa osaa messuun. Muistaakseni siellä torilla, kirkon edessä, voi nykyään nähdä messun myös isosta särmistä.
Joulupäivänä ovat kaikki paikat suljettu paitsi kirkot. Perheet vaeltavat kirkkoihin katsomaan seimeä. Kirkot kilpailevat kenellä on komein jouluseimi. Kirkoissa on musiikkia ja perinteinen jumalanpalvelus. Roomalaisten mielestä Santa Maria Maggioren kirkko on se todellinen joulukirkko mutta kaikissa kirkoissa on tunnelmaallista. Tämä on aamupäivällä tai keskellä päivää ja sen jälkeen roomalaiset kokoontuvat perheittäin syömään joululounasta. Iltapäivällä onkin hilajaista kaduilla ja toreilla. Illalla taas ovat kirkot auki. Joulupäivänä saattaa olla vaikea löytää ruokapaikkaa. Jotkut ulkomaalaiset sattavat pitää ravintoansa auki.
Toisena joulupäivänä ovat nähtävyydet ja ravintolat auki.
Toreilla on joulumyyjäisiä, kirkoissa joulkonsertteja jne. - ohjelmaa
http://www.romaturismo.it/v2/en/main.asp
Klikatkaa tuosta News niin löytyy vinkkejä ja ohjelmaa. Valitkaa kieli!
Hyvää matkaa! - Roomasta
Minä ja vanhempani olimme 22.12.1999-6.1.2000 Roomassa Aurinkomatkojen lomalla.
Oli tosi mahtava loma!
Haluaisin uudestaan Roomaan!
Asumme Kajaanissa.
t. 27v. tyttö - Sauli
Aattona oli normaali päivä; kaupat ja MUSEOT olivat auki klo 19.00 asti; liikenne pelasi ja ravintolat olivat aivan normaalisti auki. VATIKAANINMUSEOON ei ollut ruuhkaa eikä jonoa. Pääsi kauniisti sisälle, turisteja tosin oli runsaaasti.
Joulumarkkinat olivat värikkäät ja vanhanaikaisen oloiset ilmapalloineen sekä kastanjanpaistajineen.
markkinat olivat vielä aattoona koko päivän.
Joulupäivänä ravintolat ja kahvilat ovat auki. (Pienet perheravintolat vain ovat kiinni.) Ruokalista on normaali, ei mitään joulumenyä. Museot ovat kiinni.
Kaupat ovat kiinni, paitsi turisteja houkuttelevia matkamuistokioskeja oli auki. Talouskriisistä johtuen jouluna 2008 oli myös joulupäivänä joitakin erikoisliikkeitä auki turisteja varten hienostokaduilla.
Julkinen liikenne joulupäivänä (metro, raitiovaunut, bussit) pysähtyi klo 13.00. Taksit ajoivat.
Vatikaaninaukiolle mahtui hyvin. Olisi mahtunut enmäänkin väkeä. Screeneistä näki hyvin, jos ei päässyt ihan lähelle. Toiminta oli järjestäytynyttä, turvallinen olo oli kaikilla.
Suosittelen lämpimästi kaikille ekumeenisille rauhan ystäville.
Tapaninpäivä on jo normaali päivä.
Italiassa on nyt (2008) paljon ALE-myyntejä ja loppuunmyyntejä. Talous on kriisissä. - Möksö
Rooman joulumarkkinat:
http://www.tripsteri.fi/rooma-blogi/rooma-valmistautuu-jouluun - Arromma
Rooma on jouluna ihan yhtä paska paikka kuin muinakin vuodenaikoina.
Paikalliset vihaavat turisteja, jotka onneksi eivät useimmiten ymmärrä, mitä heistä sanotaan.- Mervisevon
Sinä kyyninen vanhapoika, vietä aikaasi siellä peräkylän savupirtissä kuivattua poronlihaa tikkuhampaillasi repien ja ilmavaivoista kärsien. Kaltaisesi ennakkoluuloinen sonni joutaisi maatalousnäyttelyyn ilmikuvaksi 1800-luvun maalaistollosta.
- EläJaAnnaElää
Soosoo! Eipäs sorruta ilkeyteen, puolin ja toisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle443022Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362641Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532594Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1042277Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle482104Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3421893- 1501556
- 731408
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231228Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281185