milloin yleensä muilla on alkanut kuukautiset? synnytyksestäni on nyt 3 kuukautta, eikä menkkoja näy eikä kuulu. Yhden kerran harrastimme seksiä synn. jälkeen ilman kortsua, eikä edes keskeytetty, että aika riski otettiin... :/
pelottaa että olisin voinut tulla raskaaksi tuosta yhdestä kerrasta, olen kuullut että synn. jälkeen tulee todella helposti raskaaksi, pitääkö paikkaansa?
pelottaa että olisin voinut tulla raskaaksi tuosta yhdestä kerrasta, olen kuullut että synn. jälkeen tulee todella helposti raskaaksi, pitääkö paikkaansa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://66.102.9.104/search?q=cache:UENGtP0IBtEJ:keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=4500000000000370&posting=22000000010879536 imetys raskaus kuukautiset&hl=fi&ct=clnk&cd=6&gl=fi
imetin vielä n.5pv sitten, mutta nyt on maidon tuotanto niin vähentynyt, että ajattelin sitten siirtyä kokonaan korvikkeelle! aikaisemmin oli imetyksen ohella korviketta. tästä ilman ehkäisyä seksikerrasta on nyt juuri viikko... :p
uskomusten mukaan tuo imettäminen estää uudelleen raskaaksi tulon, mutta tuon antamani linkin takaa löytyy myös muuta. Ennen se oli ainoa ehkäisykeino.
Luulin että saisin olla monta kuukautta ilman kuukautisriesaa. Mutta kas vain, ne alkoivatkin noin pari viikkoa jälkivuodon loppumisen jälkeen, eli lapsen olessa noin parikuukautinen. Ja koko ajan olen täysimettänyt. Eli jokaisella säännölläkin on poikkeus. Älä luota siihen, milloin YLEENSÄ menkat alkaa, jos kerran et halua nyt uudelleen raskaaksi. Parempi katsoa kuin katua.
Menkat alko tasan 4 viikon päästä synnytyksestä ja runsaampina ku ikinä! Oisvat hyvin voineet olla pois viel jonku viikon.. Niin ja täysimetin. Mie olin luullu et menkat ei alkais jos imettää mut väärin luulin.
mulle ei tullu yksiäkään menkkoja synnytyksen jälkeen vaan tuli RASKAAKSI kun tyttö täytti 4-5kk.
imetin vielä silloin...
seksiä harrasteltiin kyllä usein ja melkeipä ilman kortusua monesti.
edelliseen raskauteen tarvittiin oikein clomifenit jotta saatiin edes raskaus alulle =)
hmmm...kyllpä taidan HETI synnytyksen jälkeen vaatia pillerit käyttöön jotta vahinkoja ei enää sattuisi.
empä olis uskonut,että näin herkästi raskautuisin,imetyksetä ja kohtutulehduksesta huolimatta.
Imetin poikaa vuoden ikäiseksi ja kuukautiset pysyivät imetyksen ajan poissa. Noin kuukausi imettämisen lopettamisen jälkeen kuukautiset taas alkoivat. Tiedän monia muitakin, joilla kuukautiset ovat alkaneet vasta imetyksen lopettamisen jälkeen.
En sitten tiedä, mikä on yleisintä: alkavatko kuukautiset yleensä vasta imetyksen päätyttyä vai jo imetyksen aikana. Ilmeisesti kovin yksilöllistä.