Mulla on ollut noin pari viikkoa kielessä sellainen tunne, kuin oisin polttanut sen. Monet hedelmät ja marjat ja juomat kirveltää sitä. Siinä näyttää olevan syviä halkeamia.
Onko kellään ollut samaa? Selviskö, mikä oli syynä? Epäilen, että kyse jostain ruoka-allergiasta tai vitamiinin puutoksesta. Kova työ vain alkaa testaa niin, että karsin jonku ruuan pois. Olen nyt syömättä marjoja ja sitrushedelmiä aluks...
Syön vitamiineja, myös sinkkiä (maksimiannoksen päivässä) ja b-vitamin strongia, C-vitamiinia, magnesiumia ja kalkkia.
Kieli halkeilee ja palaneentunne
3
1372
Vastaukset
- noiden ongelmien
kanssa ei parane jäädä kokeilemaan mikä ruoka-aine tilasi aiheuttaa. Sillä kyseessä voi myös olla muutakin ongelmaa, joten kipi kipi lääkäriin.
- Nektar
Kiitti kehoituksesta! Mulla vaan on nyt sellanen tenttikausi meneillään, et en millään ehdi ja oon ootellu, et tilanne helpottaa. (En ees usko, että ne keksis mitään muuta kuin seurata, mikä sen aiheuttaa.) Katselin jo netissä suusyöpiäkin, mutta oon varma, että siitä ei ole kyse.
Kunnalliselle on mahdoton päästä varsinkin, ku viel hengitän ja sydän lyö ja yksityisellä on tosi kallista varsinki, jos otetaan jotain kokeitakin... Tila ei ole pahentunut yhtään, se on ehkä hieman jopa lieventynyt, ku en ole moneen päivään syöny sitrushedelmiä enkä pakastemansikoita tai -vadelmia. - Nektar
Nektar kirjoitti:
Kiitti kehoituksesta! Mulla vaan on nyt sellanen tenttikausi meneillään, et en millään ehdi ja oon ootellu, et tilanne helpottaa. (En ees usko, että ne keksis mitään muuta kuin seurata, mikä sen aiheuttaa.) Katselin jo netissä suusyöpiäkin, mutta oon varma, että siitä ei ole kyse.
Kunnalliselle on mahdoton päästä varsinkin, ku viel hengitän ja sydän lyö ja yksityisellä on tosi kallista varsinki, jos otetaan jotain kokeitakin... Tila ei ole pahentunut yhtään, se on ehkä hieman jopa lieventynyt, ku en ole moneen päivään syöny sitrushedelmiä enkä pakastemansikoita tai -vadelmia.Yks tyttöystävä valitti, et sillä on molemmat suupielet auki ja epäilee, et syy on sen käyttämä vahva suuvesi. Samaa suuvettä olen mäki käyttäny viimesen kuukauden aikana. Nyt se on tauolla ja oireet hävis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614358KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1443120Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472428Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?462343- 981985
- 241883
- 281596
- 221584
- 1501411
- 341233