Moi, millaista seutua Harittu on asuinalueena? Tarkoitus etsiä kämppää siltä suunnalta. Olen kuullut että Varsinais-Suomen tien ympäristöä kannattaa välttää, sattuu ja tapahtuu. Mutta entä Piispanristin Prisman suunta, mitä kävin pyöräilemässä, vaikutti oikein nätiltä ja mukavalta alueelta. Rivari/kerrostalo haussa.
Harittu asuinalueena?
18
7455
Vastaukset
- mutupetteri
Jos luottaa muiden mutuun, ei Turusta kotia löydy ikinä.
- ulkomaalaisia
Haritun alueella asuu paljon ulkomaalaisia. Vähäsen levottomuutta esiintyy. Viihtyisän näköistä kylläkin.
Piispanristi on aivan eri maata, rauhallista asuinaluetta.
Jos etsit omistusasuntoa, niin ennen Kaarinan puolelta eli Piispanristiltä kuin Haritusta. Aattelin lähinnä jos joskus tulee tarve myydä niin luulenpa, että Haritun asuntoa vaikeampi myydä.- Siellä on
Haritussa on liikaa kaupungin vuokrakämppiä, se näkyy katukuvassakin. Ja kovin sekin alkaa olla ahdasta seutua, taloja vieri vieressä!
- JImped
Moi, jos rivaria etsit niin hae Piispanristin puoleisesta Haritusta. Esim. Haritunkadulla on viihtyisiä rivareita, ei läpikulkuliikennettä, metsäinen, ei täyteen rakennettu alue. Suosittelen!
- Oma_tupa_oma_lupa
....siellä piispanristilläkin niitä kerrostaloja ihan riittämiin...
Mutta jos tuolle suunnalle mielit niin ehkä peltola, tai peltola-harittu taikka ispoinen tjms. voisi olla rauhallisempi, ovat senverran vanhempia alueita että riehujat ovat jo muuttaneet veke, ja vissiin suurimmilta osin omistusasuntoja, joten todennäköisyys "asialliseen" naapuriin on suurempi. Vaan mistäpä sitä koskaan tietää mikä pöljä seinän toisella puolella luuraa. Kokemusta on siitä(kin).
- Harittulainen
Harittu on kyllä hyvä paikka asua, rauhallista ja luonnonläheistä. Mikäli kaipaa hyviä ulkoilumaastoja niin kuin itse, on omalta takapihalta aukeava meri-/luontonäköala varsin passeli. Täällä näkee sitä paitsi paljon muitakin lapsiperheitä, päiväkoti on ihan vieressä ja julkiset pelaavat moitteetta. Mitään häiriöitä ei ole ollut niinä viitenä vuotena jona täällä olen asunut.
Usko kokemusta, älä kuulopuheita.- ToinenSamanMoinen
Ai täällä on joku muukin asunut Haritussa... Hieno homma, yhdyn edelliseen.
- kaskis
Harittua en suosittele, Ilpoisten alue on ok pois lukien ihan Ilpparin keskusta. Harittu on ruma paikka, rakennettu liikaa vieri viereen taloja ja kaiken kirjavaa porukkaa.
- valkia
En suosittele, täällä näyttää asuvan se mustapartainen kaupunginvaltuutettu. luikuriäijä. elänyt sossun rahoilla.
- HÖSSÖ
Harittu Harittu . Juoppoja yksinhuoltajia huumeidenkäyttäjiä muslimeja.Siitä tämä Haritu koostuu. Runkkareita löytyy jotka pelottelevat nuoria naisia,ehdottelevat kaikenlaista . Älä muuta Harituun .Parempiakin alueita ON.
- Anonyymi
Näitä kyseisiä joita luettelit tuossa löytyy ihan hyviltä asuntoalueilta myös.. Kakskerta ja muut on täynnä narkkeja ja muita. Et ei nyt niinkää voi yleistää asuntoalueen mukaan.
Kaikkialla on jos jonkilaista nykyään siitä ei nyt pääse eroon vaikka kuinka haluisi.
- 20vharitussa
Harittu ihan hyvä paikka asua.mutta näitä rättipäitä ja yöntimoja lisääntynyt paljon ja asuvat haritun kalleissa vuokra rivareissa.
- Luokitus
Ovatko nämä rehellisiä yrittäjiä tai työläisiä vai loisivia maahantunkeutujia?
- löpöps
ÄLÄ MISSÄÄN NIMESSÄ EDES KATSO HARITUUN PÄIN, HUONO....HUONO. LÖYDÄT KODIN VARMASTI , JOSTAKIN MUUALTA. muitakin paikkoja on .
- Anonyymi
Harittu on ihan hyvä paikka, asuin siellä 5 vuotta. Omakoti rivi ja kerrostaloja sekä opiskelija-asuntola. Kauppa, kioski, bussiyhteydet, kaikki ok. Lähellä piispanristiä aika tyyriin kokoisia ja näköisiä kämppiä, kumma kyllä.
Se mikä kummeksuttaa, on että vaikka se harittu-koivula alue on meren rannalla, ei rannoille pääse kun kahlaamalla puoli kilometriä rehevöitynyttä joutomaata ja kaislikkoa sieltä uittamon rajalta. Jossain toisessa kaupungissa vastaavalla paikalla olisi nupulakivisiä kävelyteitä, penkkejä, kahviloita ja elämää ja ennen kaikkea näköala merelle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Harittu on ihan hyvä paikka, asuin siellä 5 vuotta. Omakoti rivi ja kerrostaloja sekä opiskelija-asuntola. Kauppa, kioski, bussiyhteydet, kaikki ok. Lähellä piispanristiä aika tyyriin kokoisia ja näköisiä kämppiä, kumma kyllä.
Se mikä kummeksuttaa, on että vaikka se harittu-koivula alue on meren rannalla, ei rannoille pääse kun kahlaamalla puoli kilometriä rehevöitynyttä joutomaata ja kaislikkoa sieltä uittamon rajalta. Jossain toisessa kaupungissa vastaavalla paikalla olisi nupulakivisiä kävelyteitä, penkkejä, kahviloita ja elämää ja ennen kaikkea näköala merelle.Joo ei voi suositella, paljon juopuneita varsinkin kesällä! Pihamaalla naurun räkätystä ja lasten kirkunaa kesäisin. Masentava ja ahdistava lähiö. Menee paljon energiaa kun joutuu asumaan siellä, että kestää sen ympäristön.
On kuin toisesta maasta kokonaan kun vertaa normaalimpaan alueeseen jossa on pääosin rauhallista! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo ei voi suositella, paljon juopuneita varsinkin kesällä! Pihamaalla naurun räkätystä ja lasten kirkunaa kesäisin. Masentava ja ahdistava lähiö. Menee paljon energiaa kun joutuu asumaan siellä, että kestää sen ympäristön.
On kuin toisesta maasta kokonaan kun vertaa normaalimpaan alueeseen jossa on pääosin rauhallista!Sää oot jostain muusta maasta
- Anonyymi
Harittu on ihan hyvä lähiö. Mutsi asunut sillä jp 40 vuotta
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,1273776Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv3222682Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,02190Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k432001Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll111748No onneks ei tartte sit olla
Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....91344Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1311255- 931202
Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu871006- 52972