Brittifutis kuolee

pillutonmies

Hodgson on tehnyt jalkapallosta uskomattoman tylsän pelin. Hän on ajanut varmaa ns. vastahyökkääysten minimoimis peliä. Mielestäni Suomi tarvitsee italialaisen valmentajan, sillä lentopallossakin se on tuonut tuloksen. Italialainen pelityyli voisi sopia Suomelle. Toisin kuin luullaan, italialaiset eivät pelaa puolustavaa hyökkäyspeliä, vaan hyökkäykset rakennetaan keskikentältä lyhyillä syötöillä. Hodgsonin pelityyli pitkä ja perään hyökkäys oli aivan hirveää katseltavaa. Juuri perinteistä brittifutista, jolla pallonmenetykset tapahtuvat vastustajan kenttäpäädyssä ja eivät ole sitten vaarallisia.

5

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saisse

      Vedä kätees!
      Italiafutis ON eli siis O-N
      puolustusfutista ja AINA.
      Italialainen valmentaja kilpikonnahodgsonin jälkeen ois pahin painajainen.

      • Holle*

        Puhut taas niin täyttä paskaa.

        Italia puolustaa vasta, kun se on saanut
        sen johtomaalin, kun taas tämän
        brittipellen tyylillä puolustetaan jo
        silloin kun ottelu on edes hädin tuskin alkanut.

        90 minuuttia pelkkää brittiroiskimista...
        Kuka enää jaksaa?


      • numero12
        Holle* kirjoitti:

        Puhut taas niin täyttä paskaa.

        Italia puolustaa vasta, kun se on saanut
        sen johtomaalin, kun taas tämän
        brittipellen tyylillä puolustetaan jo
        silloin kun ottelu on edes hädin tuskin alkanut.

        90 minuuttia pelkkää brittiroiskimista...
        Kuka enää jaksaa?

        kotimainen tähti...esim paatelainen-rautianen


    • Wanda FC

      Brittipelityyli ei kuole. Eikä edes voi huonosti. Saarivaltakunnassa jaksetaan uskoa omiin vaikka sata vuotta. Vaikka minkäälaista menestystä ei tulisikaan. Siinä ongelman ydin onkin.

      Valioliigassa 90% varsinaisista tähdistä on ulkomaalaisia ja huippujoukkueissa ei parhaimmillaan (huonoimmillaan?) ole ketään brittiä edes penkillä. Sellainen matsi tuli koettua itsekin paikanpäällä Lontoossa (Arsenal) jo monta vuotta sitten.

      Nämä huippujengit tosin eivät pelaakaan tyypillistä brittifudista, valmentajatkin ovat (melkein kaikki) mannermaalaisia. Ja ehkä siitä syystä myös menestyvät englantilaisporukoista parhaiten.

      Mutta, mutta. Miksi meillä Suomessa ikuisesti vain ja ainoastaan ihaillaan brittifudista. Se on käsittämätöntä. Vai onko syy se, että englanti on ainoa vieras kieli, jolla Palloliiton pojat pärjäävät edes auttavasti? Eivät osaa luoda kontakteja muualle Eurooppaan ja maailmaan?

      Mielenkiintoinen seikka muuten, että brasseja ei kaikkina aikoinakaan ole Englannissa pelannut kuin kourallinen. Vaikka Espanjassa, Italiassa, Saksassa ja Portugalissa esim. heitä on suunnilleen joka jengissä. Useampiakin. Brasilia kuitenkin on kaikkein menestynein fudismaa. Englantilainen peruspeli vaan taitaa olla myrkkyä taitaville brasseille? Säät ovat talvella usein surkeita muuallakin Euroopassa. Kyllä se viihtyminen on pakko olla muista asioista kiinni. Varsinkin, kun jopa Venäjällä on nykyään jo paljon brasseja.

      • suosikit top10

        1.IPSWICH
        2.CREWE
        3.MANCHESTER CITY
        4.IPSWICH
        5.IPSWICH
        6.LEICESTER CITY
        7.WEST HAM UNITED
        8.WEST HAM
        9.MANCHESTER CITY
        10.IPSWICH


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      262
      9386
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      317
      6554
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      69
      1554
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1371
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      92
      1195
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1141
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1003
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      40
      842
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      736
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      728
    Aihe