Hodgson on tehnyt jalkapallosta uskomattoman tylsän pelin. Hän on ajanut varmaa ns. vastahyökkääysten minimoimis peliä. Mielestäni Suomi tarvitsee italialaisen valmentajan, sillä lentopallossakin se on tuonut tuloksen. Italialainen pelityyli voisi sopia Suomelle. Toisin kuin luullaan, italialaiset eivät pelaa puolustavaa hyökkäyspeliä, vaan hyökkäykset rakennetaan keskikentältä lyhyillä syötöillä. Hodgsonin pelityyli pitkä ja perään hyökkäys oli aivan hirveää katseltavaa. Juuri perinteistä brittifutista, jolla pallonmenetykset tapahtuvat vastustajan kenttäpäädyssä ja eivät ole sitten vaarallisia.
Brittifutis kuolee
5
507
Vastaukset
- saisse
Vedä kätees!
Italiafutis ON eli siis O-N
puolustusfutista ja AINA.
Italialainen valmentaja kilpikonnahodgsonin jälkeen ois pahin painajainen.- Holle*
Puhut taas niin täyttä paskaa.
Italia puolustaa vasta, kun se on saanut
sen johtomaalin, kun taas tämän
brittipellen tyylillä puolustetaan jo
silloin kun ottelu on edes hädin tuskin alkanut.
90 minuuttia pelkkää brittiroiskimista...
Kuka enää jaksaa? - numero12
Holle* kirjoitti:
Puhut taas niin täyttä paskaa.
Italia puolustaa vasta, kun se on saanut
sen johtomaalin, kun taas tämän
brittipellen tyylillä puolustetaan jo
silloin kun ottelu on edes hädin tuskin alkanut.
90 minuuttia pelkkää brittiroiskimista...
Kuka enää jaksaa?kotimainen tähti...esim paatelainen-rautianen
- Wanda FC
Brittipelityyli ei kuole. Eikä edes voi huonosti. Saarivaltakunnassa jaksetaan uskoa omiin vaikka sata vuotta. Vaikka minkäälaista menestystä ei tulisikaan. Siinä ongelman ydin onkin.
Valioliigassa 90% varsinaisista tähdistä on ulkomaalaisia ja huippujoukkueissa ei parhaimmillaan (huonoimmillaan?) ole ketään brittiä edes penkillä. Sellainen matsi tuli koettua itsekin paikanpäällä Lontoossa (Arsenal) jo monta vuotta sitten.
Nämä huippujengit tosin eivät pelaakaan tyypillistä brittifudista, valmentajatkin ovat (melkein kaikki) mannermaalaisia. Ja ehkä siitä syystä myös menestyvät englantilaisporukoista parhaiten.
Mutta, mutta. Miksi meillä Suomessa ikuisesti vain ja ainoastaan ihaillaan brittifudista. Se on käsittämätöntä. Vai onko syy se, että englanti on ainoa vieras kieli, jolla Palloliiton pojat pärjäävät edes auttavasti? Eivät osaa luoda kontakteja muualle Eurooppaan ja maailmaan?
Mielenkiintoinen seikka muuten, että brasseja ei kaikkina aikoinakaan ole Englannissa pelannut kuin kourallinen. Vaikka Espanjassa, Italiassa, Saksassa ja Portugalissa esim. heitä on suunnilleen joka jengissä. Useampiakin. Brasilia kuitenkin on kaikkein menestynein fudismaa. Englantilainen peruspeli vaan taitaa olla myrkkyä taitaville brasseille? Säät ovat talvella usein surkeita muuallakin Euroopassa. Kyllä se viihtyminen on pakko olla muista asioista kiinni. Varsinkin, kun jopa Venäjällä on nykyään jo paljon brasseja.- suosikit top10
1.IPSWICH
2.CREWE
3.MANCHESTER CITY
4.IPSWICH
5.IPSWICH
6.LEICESTER CITY
7.WEST HAM UNITED
8.WEST HAM
9.MANCHESTER CITY
10.IPSWICH
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1103291
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1092498- 242036
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s231562Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291540Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151465Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26957- 87942
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62866Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2799