Brittifutis kuolee

pillutonmies

Hodgson on tehnyt jalkapallosta uskomattoman tylsän pelin. Hän on ajanut varmaa ns. vastahyökkääysten minimoimis peliä. Mielestäni Suomi tarvitsee italialaisen valmentajan, sillä lentopallossakin se on tuonut tuloksen. Italialainen pelityyli voisi sopia Suomelle. Toisin kuin luullaan, italialaiset eivät pelaa puolustavaa hyökkäyspeliä, vaan hyökkäykset rakennetaan keskikentältä lyhyillä syötöillä. Hodgsonin pelityyli pitkä ja perään hyökkäys oli aivan hirveää katseltavaa. Juuri perinteistä brittifutista, jolla pallonmenetykset tapahtuvat vastustajan kenttäpäädyssä ja eivät ole sitten vaarallisia.

5

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saisse

      Vedä kätees!
      Italiafutis ON eli siis O-N
      puolustusfutista ja AINA.
      Italialainen valmentaja kilpikonnahodgsonin jälkeen ois pahin painajainen.

      • Holle*

        Puhut taas niin täyttä paskaa.

        Italia puolustaa vasta, kun se on saanut
        sen johtomaalin, kun taas tämän
        brittipellen tyylillä puolustetaan jo
        silloin kun ottelu on edes hädin tuskin alkanut.

        90 minuuttia pelkkää brittiroiskimista...
        Kuka enää jaksaa?


      • numero12
        Holle* kirjoitti:

        Puhut taas niin täyttä paskaa.

        Italia puolustaa vasta, kun se on saanut
        sen johtomaalin, kun taas tämän
        brittipellen tyylillä puolustetaan jo
        silloin kun ottelu on edes hädin tuskin alkanut.

        90 minuuttia pelkkää brittiroiskimista...
        Kuka enää jaksaa?

        kotimainen tähti...esim paatelainen-rautianen


    • Wanda FC

      Brittipelityyli ei kuole. Eikä edes voi huonosti. Saarivaltakunnassa jaksetaan uskoa omiin vaikka sata vuotta. Vaikka minkäälaista menestystä ei tulisikaan. Siinä ongelman ydin onkin.

      Valioliigassa 90% varsinaisista tähdistä on ulkomaalaisia ja huippujoukkueissa ei parhaimmillaan (huonoimmillaan?) ole ketään brittiä edes penkillä. Sellainen matsi tuli koettua itsekin paikanpäällä Lontoossa (Arsenal) jo monta vuotta sitten.

      Nämä huippujengit tosin eivät pelaakaan tyypillistä brittifudista, valmentajatkin ovat (melkein kaikki) mannermaalaisia. Ja ehkä siitä syystä myös menestyvät englantilaisporukoista parhaiten.

      Mutta, mutta. Miksi meillä Suomessa ikuisesti vain ja ainoastaan ihaillaan brittifudista. Se on käsittämätöntä. Vai onko syy se, että englanti on ainoa vieras kieli, jolla Palloliiton pojat pärjäävät edes auttavasti? Eivät osaa luoda kontakteja muualle Eurooppaan ja maailmaan?

      Mielenkiintoinen seikka muuten, että brasseja ei kaikkina aikoinakaan ole Englannissa pelannut kuin kourallinen. Vaikka Espanjassa, Italiassa, Saksassa ja Portugalissa esim. heitä on suunnilleen joka jengissä. Useampiakin. Brasilia kuitenkin on kaikkein menestynein fudismaa. Englantilainen peruspeli vaan taitaa olla myrkkyä taitaville brasseille? Säät ovat talvella usein surkeita muuallakin Euroopassa. Kyllä se viihtyminen on pakko olla muista asioista kiinni. Varsinkin, kun jopa Venäjällä on nykyään jo paljon brasseja.

      • suosikit top10

        1.IPSWICH
        2.CREWE
        3.MANCHESTER CITY
        4.IPSWICH
        5.IPSWICH
        6.LEICESTER CITY
        7.WEST HAM UNITED
        8.WEST HAM
        9.MANCHESTER CITY
        10.IPSWICH


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1909
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1880
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      375
      1748
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1158
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1131
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1066
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      88
      1066
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1025
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      1001
    Aihe