Laitoshuoltajan ammattitukinnon suorittaneena (valmistunut heinäkuussa) palkkatoiveeksi 10 euroa/tunti?
Tehy:n työehtosopimuksesta netistä(Pam) ei vaan löydy ymmärrettävästi meikäläiselle tietoa. On ne hankalat Vaatimusryhmä 1 ja 2 jne.
Tehy:n työehtosopimuksesta netistä(Pam) ei vaan löydy ymmärrettävästi meikäläiselle tietoa. On ne hankalat Vaatimusryhmä 1 ja 2 jne.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Et välttämättä saa mitä pyydät.. koska siivous alan tessit ilmeisesti ovat maksimissaan alle sen kaheksan euroa?? ja jostain kumman syystä itseä ei huvita siivous hommiin ryhtyä..
10e on nykyään aika yläkanttiin, kuntapuolella tuohon pääsee 10vuoden työkokemuksella. Itse en ole tutkintoa suorittanut, mutta työkokemuksen perusteella yksityiselle puolelle olen sanonut, etten lähde alle 9,50e/h. Yleensä tarjous on ollut n. 8e, mutta kun pyytää omasta mielestä kohtuuden ja perustelee sen, en ole vielä tähän päivään mennessä kohdannut työnantajaa, joka ei ymmärtäisi ammattitaidon merkitystä. Vastauksia on usein tullut mm. "tottakait maksetaan paremmin työkokemuksn mukaan". Laitoshuoltajan tutkinnosta en tiedä, kuinka noteeraavat. On tietysti ollut pieniä firmoja, jotka haluaisivat maksaa, mutta resurssit ei riitä. Kannattaa kysellä monesta paikasta, koska siivoustyötä on tarjolla kuitenkin paljon.
näin se menee ja pitääkin mennä. Kyllä 10 vuotta töitä tehneen pitää saada enemmän kuin vastavalmistuneen. Opeteltavaa on ja PALJON!
Opetelkaa nyt jo VAATIMAAN kunnon tuntipalkkoja, ei niitä kukaan teille tyrkytä, jos ette itse vaadi!
Hakekaa töitä niinkauan, että tuo palkkavaatimus menee läpi. Tai kouluttautukaa uudelle alalle. Työkkäriin virkailijan puheille varaatte ajan, sieltä saa paljon tietoa ja neuvoja koulutuspaikoista ja ammateista. Ja kuukausipalkka alkaen 2000-2500 eur kk. ammatista riippuen.
Riippumatta onko nuori vai vanha henkilö,peruspalkka tulisi lähtökohtaisesti olla kaikilla työntekijätason siivoustutkinnon suorittaneella hieman isompi kuin heillä joilta edellytettävä tutkinto puuttuu. Tämä osaltaan myös antaisi lisämotivaatiota työntekoon. Aivan kuten sekin, että lähtökohtaisesti ammattitaitoinen työntekijä tulisi pyrkiä ensisijaisesti palkkaamaan vakituiseen tehtävään, sitouttamaan työpaikkaan tätä kautta eikä käyttää määräaikaisuuksissa. Oikealla käytännöllä saadaan työntekijöitä jotka on aidosti kiinnostuneet työstään, kehittävät työtään,he haluavat kehittää osaamistaan, heillä on oikea asenne. Koneet ja välineet säilyvät paremmassa kunnossa kun niitä käsitellään asianmukaisesti. Kun ammattityöntekijöille järjestää hyvät työvälineet niin jälkikin on huippuluokkaa.
Tietysti jatkossakin kokemuslisiä pitää maksaa heille sen mukaan kuinka kauan on talossa ollut töissä se tulisi siihen korotetun peruspalkan päälle.
Olen siivonnut 17 vuotiaasta lähtien(nyt olen 36 v. ) hotellissa kerroshoitajana, porrassiivoojana kerrostaloissa,isoissa myymälöissä myymäläsiivoojana, toimistoissa toimistosiivoojana, yksityiskodeissa kotisiivoojana, vuodeosastoilla laitoshuoltajan tehtävissä..että kyllähän tuota kokemusta löytyy.
Huomenna työhaastattelu ja aion pokkana kysyä sitä 9-10 euron tunti palkkaa. Saas nähdä miten käy.
haastattelussa...yksityisillä firmoilla on monesti mielenkiintoisellakin työkuvalla olevia tehtäviä haussa mutta se palkka tosin on tasan se mitä tes määrää eikä ole mitään korotuksia oli tutkinto tai muita meriittejä. Vielä kun saisivat sen palkkauspuolen kuntoon työntekijöiden kohdalla niin vois vaikka hakeakin. Sitä en ymmärrä miksi useimissa firmoissa on tuntipalkka se voisi hyvin olla kuukausipalkka kuten kiinteistönhoitajillakin.
Tämä on nimenomaan yksityinen siivousliike.
Pamin sivuilla mainittiin 3% koulutuslisästä palkkaan.
Kokemuslisät tuntipalkan päälle jonka työnantajien pitää maksaa vaikka surkea se palkka siltikin on .
Päästiin sopimukseen, että 8,50 e/tunti. Kuulemma näin aluksi. Pari muuta työntekijääkin saa saman ja toinen on myös laitoshuoltaja. Noh, siitä on hyvä aloittaa ja tällä hetkellä olen tosi iloinen että sain töitä :)))
teillä on kokemusta ?Puhuiko pomo kokemuslisistä mitään ?
Aion ottaa selvää siitä kokemuslisästä. Kunhan nyt edes aloitan työt : ) Saan käteen kuukaudessa työmarkkinatukea 170 euroa että tuloihin tulee selvä parannus kuitenkin.
luottamusmies tietää.Riittää , kun lähettää sähköpostia niille niin vastaavat .
Toki ymmärrän se, että on tärkeää että sait työpaikan. Onnea siitä. Kuitenkin palkka on mielestäni liian pieni. Hotellissa saisit ilman mitään kokemusta kerroshoitajana yli 9e/tunti. Toki siellä työ on tosi raskasta. Mutta vaadi kun 6kk on mennyt lisää palkkaa ja katsele koko ajan myös muita työpaikkoja, nythän et menetä mitään (koska olet jo töissä) jos pyydät sen 10e/t palkkaa.
mutta itse saan pikku reilu 10 tunti, ja siivonnut oon yli 10 vuotta, yksityisellä ja kunnalla, ensin juoksuhommissa.
Minusta ei ole reilua, että vastavalmistunut saa saman kuin kohta 15 vuotta siivonnut. Sori vaan. Ei oo reilua. Ammattitaito ei voi mitenkään olla samalla tasolla, ei siis palkkakaan. Kunhan itse olisitte samassa tilanteessa ymmärtäisitte.
Minun pitäisi saada sitten 12 euroo tunnille, mut ei sellasta kukaan maksa!
Kaikkihan siivota osaa, ei se ole ammattitaidosta ja harjaantuneesta siivoojan silmästä kiinni
VAI?
hotelli- ja ravintola-alan tessin mukaan, siitä se ero johtuu???
pikkasen parempi työehtosopimus mitä firmoilla , että kerroshoitajat saa enemmän mitä muut , mutta onhan se työkin tosi raskasta .
Hotelli ja ravintola-alalla siivoojien ja kerroshoitajien palkat kyllä surkee on korotuksen jälkeenkin , kun vertaa kunnan palkkoja .
http://www.pam.fi/sopimuskierros_2007/?x85110=2060686
sairaalassa laitoshuoltajana ja mun palkka oli 9,50e