Vaihteistoöljyn vaihto ?

Golf III 1.8 -94 huolto-ohjelmaan ei kuulu vaihteistoöljyn vaihto; pelkästään öljymäärän tarkistus. Mitä ihmettä, eikö vaihteistoöljyä tarvitse vaihtaa? Kyse on manuaalivaihteista. Joillekin on tullut ongelmia pykälien päällemenon kanssa, kun ovat vaihtaneet öljyt laatikkoon johon ei ole pitkään aikaan öljyjä vaihdettu.
2662
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Öljynvaihto manuaalilaatikkoon ei todellakaan kuulu VW:n huolto-ohjelmaan. Öljyn vaihto muutaman vuoden välein ei kuitenkaan ole huono ajatus, kunhan käytetään ehdottomasti VW:n omaa öljyä(Mobil VS200). Tätä on saatavissa tarvikeliikkeistäkin, eikä ole juuri normaalia synteettistä vaihteistoöljyä kalliimpaa.

Äänestä
  • VW luokitukset omaavaa öljyä on muillakin
    merkeillä esim. Castrol, Esso, Shell.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Otso kirjoitti:

Golf III 1.8 -94 huolto-ohjelmaan ei kuulu vaihteistoöljyn vaihto; pelkästään öljymäärän tarkistus. Mitä ihmettä, eikö vaihteistoöljyä tarvitse vaihtaa? Kyse on manuaalivaihteista. Joillekin on tullut ongelmia pykälien päällemenon kanssa, kun ovat vaihtaneet öljyt laatikkoon johon ei ole pitkään aikaan öljyjä vaihdettu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu