Mahdollisesti ensi vuonna edessä muutto Varkauteen. Miltä alueelta kannattaisi ruveta etsimään asuntoa? Siisti ja rauhallinen alue saisi olla, rivitalo-/omakotitalo tulisi kyseeseen. Ja hyvät bussiyhteydet.
Onko Varkaudessa toimistotaitoiselle naisihmiselle töitä?
Asuminen Varkaudessa
33
3624
Vastaukset
- suositella
Leppävirtaa tai sitten Joroinen olis hyvä vaihtoehto. Etkä varmasti kadu. Hyvät liikenneyhteydet ja paremmin asiat.
- jepjep3
Joroinenkaan mitään paratiiseja ole vaikka toinen itseään siksi mainostaakin. Molemmissa on omat murheensa, kunnantalous on paremmassa jamassa kuin Varkaudessa.
Varkaudessa on hyvät asuinmahdollisuudet; kämpät kohtuuhintaisia, välimatkat lyhyitä ja harrastusmahdollisuuksia löytyy ihan riittävästi normaalille kuolevaiselle - eihän
jepjep3 kirjoitti:
Joroinenkaan mitään paratiiseja ole vaikka toinen itseään siksi mainostaakin. Molemmissa on omat murheensa, kunnantalous on paremmassa jamassa kuin Varkaudessa.
Varkaudessa on hyvät asuinmahdollisuudet; kämpät kohtuuhintaisia, välimatkat lyhyitä ja harrastusmahdollisuuksia löytyy ihan riittävästi normaalille kuolevaiselleVarkaudessa varmaan mitään paljon huonommin ole asiat kuin Lepiksellä tai Joroisissa, ja peruspalvelut taitaa löytyä ainakin vielä. Toisaalta noita kouluja ja terveyspalveluja ajetaan sitä vauhtia alas, että miten on muutaman vuoden päästä? Ja jos meinaa rakentaa jossain elämän vaiheessa niin taitaa helpommalla nuo tonttiasiat hoitua naapurikunnissa.
- jepjep3
eihän kirjoitti:
Varkaudessa varmaan mitään paljon huonommin ole asiat kuin Lepiksellä tai Joroisissa, ja peruspalvelut taitaa löytyä ainakin vielä. Toisaalta noita kouluja ja terveyspalveluja ajetaan sitä vauhtia alas, että miten on muutaman vuoden päästä? Ja jos meinaa rakentaa jossain elämän vaiheessa niin taitaa helpommalla nuo tonttiasiat hoitua naapurikunnissa.
löydy vastaisuudessakin Varkaudestakin. Nyt on vaan ymmärretty että joka kaupunginosassa ei enää tarvitse olla oma lääkäriasemaa. Ja koulujen lakkautuksista pahimmat on varmaan nähty lähivuosiksi. Nyt on koulut täynnä eikä lakkauttamisia ole tulossa (Harjurantaa lukuunottamatta). En tosin nyt ihan varma ole onko järkevä lakkauttaa Harjurannan koulu, kun siitä saatava säästö on onnettoman pieni tässä konkurssissa. Oisko voinut panostaa Harjurantaan markkinoimalla sen vapaita tontteja ja rauhallista asumisympäristöä? Nyt uusia tontteja on tulossa Ruokojärvelle ja Taipaleeseen, mutta mihis niistä laitetaan esim. koululaiset kun lähikoulut,Könönpelto ja Repokangas, on tupaten täynnä?
- hyviä
bussiyhteyksiä?
- NimimerkkiXY
Ei minusta kovin kummoiset mutta ei ole matkatkaan pitkiä. Klikkaa http://www.kuopionliikenne.fi/ ja sieltä paikallisliikenne kartat varkaus
- Varkki
työpaikka on eri juttu. Hanki ensin se työpaikka ja alkuun vaikka vuokraat jotakin.
- asuinalueita
on käpykangas, häyrilä ja kaura-ahon perukat.
- Rauhallista seutua
Puurtila, Luttila, Kankunharju, Savonmäki, Könönpelto, Taipale, Kosulanniemi, Kommilan ranta-alueet, Pussilanjoki y.m. Koko Varkaus on itse asiassa hiljainen ja rauhallinen kylä. Kauppakatukin hiljenee klo:17!
- Itämaan viisas mies
Rauhallista seutua kirjoitti:
Puurtila, Luttila, Kankunharju, Savonmäki, Könönpelto, Taipale, Kosulanniemi, Kommilan ranta-alueet, Pussilanjoki y.m. Koko Varkaus on itse asiassa hiljainen ja rauhallinen kylä. Kauppakatukin hiljenee klo:17!
Niinpä näkyisi tekevän...
http://varkaus.dy.fi/
- LEKI69
Leppävirta, rantatontti, savusauna, vene. On rauhallista ja saa törpötellä rauhassa.
Puurtila ja Häyrilä. Häyrilä varauksella koska savimaalle rakentaminen on riski. Bussiyhteys on koko kaupungissa huono mutta välimatkat onneksi lyhyitä. Kerma asuu Puurtilassa.
- ja vielä?
Määrittele "kerma". Jos sinusta kaupunginjohtaja ja entinen sisäministeri on kermaa, niin onkos kaikki Puurtilan ulkopuolella sitten jotain kurria? Asunut oon itekin joskus Puurtilassa, eikä ollu sen kermaisempi olo kuin nytkään. Kovin on sulla mustavalkonen näkemys kaupungiosista, jos on mullakin, mutta muuttajalle tiedoksi, että kyllä tämän kaupungin kerma on niin vähäistä, jotta uskon sinne sopivan sekaan senkummemmin säätyyn katsomatta.
- kannattaa`
jos olet virtuaalinen työn hakija, niin näihin paikkoihin kannattaa mennä asumaan:
Nyyrikinkuja
Viinamäen ympäristö
Savontie - vaan!
Savontielle vaan. Halpoja vuokrakämppiä, ei työtön toimistoalan tyyppi tartte omakotitaloa. Savontiellä on rento kapakka johon voi valua jo aamusta alkaen bisselle.
- Anonyymi
Kappakadulla useita asuntoja myynnissä, sinne! Ja kapakka löytyy kanssa lähetlä ja K-Marketti. Mitä muuta tarvii?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kappakadulla useita asuntoja myynnissä, sinne! Ja kapakka löytyy kanssa lähetlä ja K-Marketti. Mitä muuta tarvii?
Kauppa ja kapakka 🤣🤣🤣☺☺☺kuka helvetti kauppakadulla asuu
- vetää lonkkaa
Asuntoja kyllä löytyy mutta töitä ei juurikaan. Mutta yhteiskunta elättää sut kyl täällä.
- tielle
ei kannata muuttaa,jos on lapsia... Siel on rakälöitä eikä kunnon kauppoja!!
Olen itse muuttanut Varkauteen jokin aika sit ja jos ei ole autoa,niin kannattaa etsiä asunto keskustan lähisyydesä...
Asuinpaikkana Puurtilanniemi on rauhallinen ja sieltä vapautuu vuoden vaihteessa muutama asunto...,mutta ei kunnolla kulku-yhteyksiä keskustaan...- Anonyymi
Kerro montako räkälää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerro montako räkälää.
ravinteli Lännentie, Rammari, ja Kauppakadulla se ex-Puustelli mikä lie, kaikki juottoloita joissa kaljamahaset ukot ja epätoivoset yh äipät hakee seuraa ja örisee.
- Anonyymi
Hissillinen kerrostalo ok jossa putket tehty. Ok-talot ja rivarit oikeita homepommeja, katsottu on ne. Niissä on salaojat tekemättä tai "muka-tehty" myyntimielessä hetki sitten ja paska valesokkeli imenyt vuosikymmenet vettä ja kasvi-istutukset juurineen tuhonneet mahdolliset salaojaputketkin jo. Nuo haisee suurin osa karmealle ja ilmanvaihto aivan surkea. Älä koske ok-taloihin ja rivareihin, ne on siis vanhemmat mätää. Ja Varkaudessa vältä savimaalle rakennettuja, vajoavat ja merkkinä siitä halkeamia seinissä ja tuuletusikkunat avautuu huonosti ja ovet ei ole enää tiiviitä kun rakennus "elää".
- Anonyymi
Yksin jouluna, itse ostetut ja tehdyt eväät. En pyytänyt/saanut mitään ruokaa, enkä mitään lahjoitus ruokaa, enkä mistään muutakaan apua. Näin aion tehdä myös vuonna 2021.Että hyvää joulua vaan Louhirinteen Koronan kanssa. Eipä heitä pahemmin kiinnosta. Eikä yllätä. Siitä vaan tuijotelkee omiin napoihinne
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksin jouluna, itse ostetut ja tehdyt eväät. En pyytänyt/saanut mitään ruokaa, enkä mitään lahjoitus ruokaa, enkä mistään muutakaan apua. Näin aion tehdä myös vuonna 2021.Että hyvää joulua vaan Louhirinteen Koronan kanssa. Eipä heitä pahemmin kiinnosta. Eikä yllätä. Siitä vaan tuijotelkee omiin napoihinne
Minäkään en pyytänyt. Ystävältä sain lahjoja. Suvulta jotain. Mutta hyvää joulumieltä kaikille,materian määrästä riippumatta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksin jouluna, itse ostetut ja tehdyt eväät. En pyytänyt/saanut mitään ruokaa, enkä mitään lahjoitus ruokaa, enkä mistään muutakaan apua. Näin aion tehdä myös vuonna 2021.Että hyvää joulua vaan Louhirinteen Koronan kanssa. Eipä heitä pahemmin kiinnosta. Eikä yllätä. Siitä vaan tuijotelkee omiin napoihinne
mitä te höpisette aivan väärässä aiheessa, mielenterveyspalveluihin vaan yhteys ja lääkkeet naamaan!
- Anonyymi
Palkansaajien tuloverotus kiristyy kaikissa tuloluokissa ensi vuonna. Elinkeinoelämän valtuuskunnan Evan verokoneen mukaan eniten nousee pienipalkkaisten verotus, kun 1 250 bruttona ansaitsevien verotus kiristyy 0,4 prosenttiyksikköä.
- Anonyymi
palkeet
- Anonyymi
punto
- Anonyymi
Hyvä Kokoomus.
- Anonyymi
paaje
- Anonyymi
saapas
- Anonyymi
taulumäen sami
- Anonyymi
mulk
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2912625Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001389- 1081261
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831241Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991215Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581195- 451063
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi74963Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22900- 33807