Olen opiskeleva YH ja olen laskenut,että joudun ottamaan noin neljä tuhatta euroa opintolainaa. Valmistun sairaanhoitaja/terveydenhoitajaksi, eli melkein 100%varmuudella saan töitä ja hoitajien palkatkin nousi. Pelottaa hirveästi joudunko "velkahelvettiin" tuon lainan takia? Miten muut ovat pärjänneet?
4t euron opintolaina..iso homma maksaa takaisin?
ljkf
2665
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
en ole yh mutta mielestäni lainasumma ei ole kovinkaan iso kun niitä töitäkin on "satavarmasti" luvassa. kunhan vain lyhentää sitä lainaa ripeään tahtiin ettei korot ehdi muodostaa kauhean isoa summaa.
t. n23v, lainaa 5500e (ei tule lisää)
No, kun otetaan huomioon, että opintolainalla on valtion takaus, niin ei sillä nyt ihan helvettiin pääse. Takaisin sen tietysti joutuu maksamaan.
Kaikki on niin suhteellista. Neljän tonnin korot ovat pari kolme sataa vuodessa, eli noin pari kymppiä kuukaudessa. Tuon lainan maksaa melko nopeastikin pois suhteellisen pienelläkin lyhennyksellä.