Punapääbarbit tuhoavat

kalamamma

Mitkä kasvit olisivat punapään kestäviä, helppoja ja nopeasti kasvavia? Meillä on 200 l akvaario (oikeasti on vähän pienempi) n. 120 cm pitkä ja vajaa 50 cm korkea. Tällä hetkellä siellä on vallisneriaa ja anubiasta. Olen kokeillut karvalehteä, jotain saniaisia, jotain pientä miekkalehteä ja jotain muuta, mitä en muista ollenkaan. Punapäät tekevät selvää jälkeä kaikista, jopa karvalehdestä aikaa myöten, niin että siitä jää ruma ranka jäljelle. Olen kokeillut kurkun antamista. Barbit kyllä syövät sitä riemusta kiljuen ja ehkä kasvit, siis vallisneriat, saavat silloin olla vähän paremmin rauhassa. Haluaisin vähän vaihtelua kasvistoon, mutta ei huvita ostaa enää mitään, mikä hetken päästä on syöty. Kiitos jo etukäteen, olen ennenkin saanut täältä hyviä ohjeita.

2

361

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Kokeile spirulina pohjaisia kalanruokia; hiutaleita ja pohjaruokaa, riittävästi annosteltuna saattaa jäädä kasvitkin rauhaan... mitäs muita kaloja sulla oli, ootko nähnyt livenä että just punapäät vetelee kaikki kasvisi suihinsa???

      • kalamamma

        syövät kasveja. Olemme nähneet omin silmin. Niiden lisäksi on rubiiniseeprakaloja ja yksi laiska monni, joka ei muuta kuin makaa piilossa putkessa.

        Ruokana on ollut Seran hiutaleita, joissa on spirulinaa ja kuivattua vesikirppu ym. ötökkäherkkua harvakseltaan. Monnille tabletti. Aiemmin oli jotain rakeita yleisruokana ja joskus on ollut jotain kuivatettua kasvisruokaa lisäkkeenä. Ruokin kaloja illalla antamalla kaksi kertaa peräkkäin pienen annoksen, jonka ne syövät ennen kuin ruoka vajoaa pohjalle.

        Vihreää kalvomaista levää tulee reilusti kasvien lehdille ja muuallekin, jos akvaario on toista viikkoa putsaamatta. Joka vedenvaihtokerran yhteydessä siivoan vallisnerian lehdiltä sitä pois, koska aina sitä on vähän. Pyrin kyllä vaihtamaan vettä puolet kerran viikossa, mutta se ei aina onnistu. Ruokaa yritän antaa vähän, jotta levää ei tulisi ainakaan sen takia. Kalat söisivät varmaan paljon enemmänkin. Nitriittiä ei ole ja nitraattia alle 20 ennen vedenvaihtoa, joskus 5 tai 10. Ph on 7.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      1028
    2. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      301
      952
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      895
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      78
      771
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      752
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      736
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      665
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      656
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      641
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      630
    Aihe