Ehkä hiukan outo kysymys, mutta...
Mun pitäisi mennä "oikeisiin" keliakia testeihin, mutta olen ollut laiska. Olen kyllä jossain vaiheessa menossa.
En ole käyttänyt tuotteita, joissa on gluteenia, ja olen alkanut parantua. Minua kuitenkin peloteltiin osteopenialla eli siis keliakia on saattanut aiheuttaa sen ym.
(Anemia on tutkittu vuosi sitten. Sitä ei ollut)
* Voin mielestäni nykyään hyvin eli ONKO MULLA NYT NIIN KIIRE MENNÄ SAIRAALAAN?
* Paraneeko mahdollinen OSTEOPENIA tavallaan "itsestään"
(olen kyllä käyttänyt jo vuosia kalkki d-vitamiini tabletteja maito allergian takia)
Paraneeko osteopenia itsestään
3
556
Vastaukset
- .....
Minulla todettiin viime vuonna keliakia ja samalla luuntiheysmittauksessa lannerangassa osteopenia. Minulle lääkäri sanoi, ettei ostepenia tarvitse erityishoitoa, vaan se korjaantuu itsestään kunhan siirryn gluteenittomaan dieettiin. Syön runsaasti kalaa ja maitovalmisteita, joten saan kalkkia ja D-vitamiinia runsaasti ruuasta ja koska gluteeniton ruokavalioni on tiukka, uskon että osteopeniani paranee itsestään, kuten lääkäri sanoi. Minulla osteopenia oli tosin melko lievää onneksi.
En usko, että sinulla on kovin suurta riskia saada osteopeniaa, jos noudatat gluteenitonta dieettiä ja syönt terveellisesti. Ja kun vielä syöt noita kalkki-D-vitamiinitablettejakin.- helpottunut
Olen niin arka muutenkin ja sitten minua vielä peloteltiin turhaan. Ehkä voin nyt nukkua yöni rauhassa :)
kiitos vielä
- minäääå
...turha mennä "oikeisiin" keliakiatesteihin, jos olet jo gluteenittomalla dietillä. Niissä ei näy nimittäin yhtään mitään, suoli on jo ehtinyt parantua.
Jotta saisit todelliset tulokset sinun pitäisi olla muutama kuukausi-puoli vuotta normaalilla viljaa sisältävällä ruokavaliolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?6298358Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3513214Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi4222259- 1281357
- 311323
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl151275Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091201- 931123
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h651075- 46943