väittävät että minun naapurit ja saman kyläset suuttuvat minulle kirjoituksistani?
Nämä VL:t naapurit ovat minun mielestäni samanlaisia
mitä ovat olleet viimeiset yli 40 vuotta.
En ole koskaan arvostellut tällä palstalla negatiivisesti vattukyläsiä VL:a vakaumuksensa perusteella ja enkä tule tekemään jatkossakaan,sillä
haluan säilyttää naapurisovun.
Nämä VL:t naapurit ovat minun mielestäni samanlaisia
mitä ovat olleet viimeiset yli 40 vuotta.
En ole koskaan arvostellut tällä palstalla negatiivisesti vattukyläsiä VL:a vakaumuksensa perusteella ja enkä tule tekemään jatkossakaan,sillä
haluan säilyttää naapurisovun.
Vastaukset 37
Vanhimmat
että se miten asioista kirjoitat, ei aina tunnu hyvältä. Joskus sitä vain ihmettelee, että miten pystyt jutustelemaan nokatusten entiseen malliin, vaikka palstalla olet hyvinkin hyökkäävä. Nykyisin karttelen sinua kylillä nähdessäni, koska tuntuu, ettei paljoa kiinnosta jutustella niitä näitä ja samalla tekisi mieli kysyä, että "mitä se Jussi tarkoitti sillä mitä eilen kirjoitit?". Loukannut olet usein. Keskustelutaito täällä puuttuu.
Muuten... jos loukkaat VL:sta yleensä, se on sama, kuin loukkaisit naapurissa asuvaa Vl:sta - tätähän teet täällä aika yleisesti. Ei me tunteettomia olla ja muistikin on pitkä.
minun pelkkää provoa,jota ei pidä yleistää naapureiden ja muiden vattukylästen,sillä nuo provot
tarkoittaa niitä VL:a jotka ovat VALLAN KAHVASSA KIINNI.
Kerroin sen miltä minusta tuntuu ja samalla tuli kerrottua myös siitä mitä on tullut ilmi toisten kanssa jutellessa. Uskonasiat eivät ole leikkimistä varten ja niillä ei ole tapana provoilla, vai oletko huomannut muiden tekevän niin? Usko on henkilökohtainen asia ja sellaisena henkilökohtaisena loukkauksena sitä parjaavat viestit myös otetaan.
juttelemaan,sillä niin ne muutkin tekevät ja huumorin kukka kukkii.
Ota mallia "vanhoista" vattukyläsistä VL:a,sillä ne tietävät millainen "koiran leuka" minä olen.
Johtavassa asemassa olevat VL:t pilaavat muiden uskonsisarten ja-veljien maineen röyhkeällä käytöksellään meitä muita ihmisiä kohtaan.
olen ikäni sinut tiennyt ja tuntenut, mutta alan leipääntyä tuohon uskonasioiden ja politiikan sekoittamiseesi. Anna meidän uskovaisten uskoa rauhassa ja ota kantaa vain politiikkaan. Leukailet vakavalla asialla. "Vanha Vattukylänen"
Jopahan talipaanikin sai virtaa
mutta otaksun sen olevan jotain negatiivista perustelujani kohtaan.
sekoittaneet politiikan ja uskonnon?
Niin kauan,kun ihmisiä on ollut ne myös on sekottanut kaiken..
aiheesta.
siltä kantilta, että joku täällä puhuu Kantokylän tai Aittokylän sukulaisistasi. Kovin tomerasti olet ne kirjoittelut lopettamassa alkuunsa, mutta itse voit kirjoitella samanaikaisesti uskonsisaristani- ja veljistäni hyvinkin uskonnollispainotteisesti halveeraten. Kyllä koskee ja tuntuu rinnassa.
liikkeistä saa kirjoittaa ihan vapaasti. En ole huomannut , että täällä yksittäisten ihmisten uskosta keskusteltaisiin. Tämä pitää vl -länkin ymmärtää.
Vl -lläläisethän kirjoittavat omalla palstallaan omasta liikkeestään ja sen toimintatavoista niin suoraa tekstiä, ette Juzzu on todella "ulkopuolinen " ja kohtelias omiinne verrattuna.
palstaa seurannut, jos uskot itse tuohon mitä kirjoitit. Etteikö yksittäisen ihmisen uskosta - tässäkin ketjussa on siitä todiste...
jussikin voisi asiansa kirjoittaa siellä mihin se milloinkin kuuluu esim. VL:n palstalla tai keskustapuolueen palstalla.
jossa tutkija kertoi, miten Kekkonen kietoi vanhoillislestadiolaisen liikkeen itsensä ja puolueen palvelukseen ja palkitsi johtohenkilöitä hyvillä viroilla ja asemilla.
Kyllä vanhoillislestadiolaisen liikkeen heikkoudet ovat yleisessä tiedossa.
Eihän ole syytä loukkaantua jos on itsellä puhtaat paperit?
kuin se, että jätettäs uskonto pois "syyttelystä", kun haukutaan politikkoja nimeltä(kin). Uskonto on jokaisen oma asia, politiikka taas yhteiskunnallinen. vai olenko väärässä?
puututaanko kenenkään toisen uskonnollisen ryhmän politikointiin, niin että samalla korostaen mainitaan missä kirkossa hän käy tai käykö ollenkaan?
persoonalliseen tyyliin, käsittääkseni uskonto on yhteiskunnallinen asia mitä suurimmassa määrin.
Uskonto on myös henkilökohtainen asia, pitäisi ymmärtää nämä molemmat puolet.
Uskonto on yhteiskunnallinen asia muslimimaissa ,USA ssa, Venäjällä, Kiinassa... myös Suomessa.
Suomessa sekoittaa keskenään.
olla pääministerinä.
ryhtyä suosimaan uskontokuntansa jäseniä. On hyvä tietää poliitikkojen taloudelliset ja uskonnolliset kytkökset. Laki määrää ilmoittamaan vain edelliset, mutta jälkimmäiset ovat kenties sitovampia.
politiikka sekoitettu keskenään.
tehonneet.
politiikka on joillekin vielä tärkiämpi hurmostilan aiheuttaja, kuin uskonto. Periksi ei anneta, vaikka miten järkevästi tojistais vastapuolen polliittisen kannan täysin maalaisjärjen vastaseksi.
perrään.
Matti on joskus munasin ja
taas kohta ahti.
Että tällee...
Markku Laitilalle ja kumppaneille.
on ainoo tauti jota Jumalakaan ei voi parantaa
että tuli puhuttua tutuista poliitikoista vähättelevästi vai tuliko käsky sinulle ylemmältä taholta?
En tule unohtamaan keskustelun kulkua.
Enkä koskaan tule kirjoittamaan yhtään sanaa kanssasi ainakaan niin, että sen voisit poistaa.
Tuskinpa keskustelen kanssasi edes niistä H.H:n banaaneista, loukkasit naapuriasi!
poistit suurimman osan,kun tämä näyttää niin vaillinaiselta?
Taskilan ja Pitkälän kohdalta. Olivat kieltäneet politiikasta ja uskonnosta puhumisen seurassaan kokonaan, kertoili Jussi. Siinä sitten ihmeteltiin, että minkälaisia politiikanmiehiä ne sellaset on. Jussin mielestä hyviä verrattuna Vinkkiin, Laitilaan, Soroseen ja Kärkölään. Ja sittehän se juttu jatku, että...
sentakia puhua naamatusten politiikasta eikä uskonnosta, täällä vain takanapäin.
uskalla näiden herrojen kanssa puhua uskonnosta ja politiikasta.
Minä puhun näiden herrojen kanssa aivan tavallisia asioita vitsailemalla ja huumorilla höystettynä.
runoili. Kiellettyä oli politikointi, mutta täällähän sitä voi sitten avata sanaisen arkkunsa. Kun luulee, ettei täältä tieto "mihinkään" leviä, mutta paljon tiedetään ja puhutaan ympäri vattukylää miten taas jotain täällä paneteltiin. Kirkolla sitten puhutaan banaaneista (Jussin mieliaihe ainakin viimeksi) ja yritetään luikkia tilanteesta ulos mahdollisimman äkkiä. Ei oikein kiinnosta jutustella Jussin kanssa julkisella paikalla tai muutenkaan. Pitänee sille kuitenkin kahvet keittää, jos sattuu taas käymään ihme juttujaan tarinoimassa.
teillä pistäynyt?
että tuohon halpaan menisin. Jonkinlainen kyläpaikkamuistio sinulla on kuitenkin olemassa, joten...
kyläpaikka muistiota,koska en kulje enää kenelläkään
kylässä.
"että näkis senkin päivän". Kuuluuko siihen "kylässäkäymättömyyteen" myös sukulaiset?
Onko toivoa?
mukava olla.
abc:lle tuntu kiire sulla olevan.