suun ja ruokatorven hiivatulehdus

aloitin tuon aiemmankin ketjun aiheesta ja nyt jatkan samaa uudella aloituksella kun vastauksien tulo tyrehtyi;)
syön nyt siis sellaista hiiva lääkettä ku fungizone.ne on niitä keltaisia imeskeltäviä tabletteja.kun imeskelen niitä niin kurkkuni ja kaulani tuntuu ihan hirveältä raastinraudalta.onkohan normaalia.olen kyllä vasta aloittanut eilen tuon lääkkeen joten voiko olla että tuntuu karhealta kun lääke alkaa vaikuttamaan (sotii tuolla torvessa ja suussa hiivojen kanssa).ja voiko palantunne kurkussa johtua hiivasta???onko kokemusta?tuohon haluaisin vastauksen kun minun kaula vaivani alkoivat juuri tuolla palantunteella eikä se ole vielä hävinnyt mihinkään.
lukekaa aikaisempi saman niminen ketju
31652
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olen joskus liittänyt palantunteen kurkussa nielun hiivatulehdukseen. En tiedä, johtuuko tunne hiivatulehduksesta, vai ovatko sekä palantunne että hiivatulehdus erillisiä seurauksia homealtistumisesta. Usein, kun kurkkua on painanut, kitapurje on ollut täynnä valkoista pilkkua, jonka poistuttua paineen tunnekin on helpottanut.

Äänestä
  • tuo jo hieman helpotti mieltäni kun olen panikoinut niin paljon tuon palantunteen kanssa.lääkäritki on kuka mitäkin mieltä.kaulani on tunnustellut parikin lääkäriä eikä siinä todellakaan mitään pattia ole.veri kokeissakin olen kulkenut eikä mitään ole löytynyt.paitsi anemia.

    Äänestä

Candida-oesohagiitti Hiivasienen aiheuttama ruokatorven tulehdus. Ihmisellä on hiivasientä ainakin pieniä määriä suussa. Jos vastustuskyky heikkenee esim kortisonihoidon, solusalpaajahoidon tai vaikean taudin takia, hiiväsieni saattaa levitä ruokatorveen, ja aiheuttaa ruokatorven tulehduksen. Lievänä tämä tauti voi olla oireeton, vaikeana se aiheuttaa nielemisvaikeutta ja -kipua. Diagnoosia saadaan helposti ruokatorven endoskooppisella tähstyksellä. Tautia hoidetaan sienilääkkeillä, mutta jos syytä ei saada poistettua, tauti herkästi uusiutuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

aloitin tuon aiemmankin ketjun aiheesta ja nyt jatkan samaa uudella aloituksella kun vastauksien tulo tyrehtyi;)
syön nyt siis sellaista hiiva lääkettä ku fungizone.ne on niitä keltaisia imeskeltäviä tabletteja.kun imeskelen niitä niin kurkkuni ja kaulani tuntuu ihan hirveältä raastinraudalta.onkohan normaalia.olen kyllä vasta aloittanut eilen tuon lääkkeen joten voiko olla että tuntuu karhealta kun lääke alkaa vaikuttamaan (sotii tuolla torvessa ja suussa hiivojen kanssa).ja voiko palantunne kurkussa johtua hiivasta???onko kokemusta?tuohon haluaisin vastauksen kun minun kaula vaivani alkoivat juuri tuolla palantunteella eikä se ole vielä hävinnyt mihinkään.
lukekaa aikaisempi saman niminen ketju

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu