Varokaa jotkut vuokranantajat kyttäävät ketä sun luona käy miten paljon käytät vettä.ym ym yleensä kaikkea mitä teet Hänen asunnossaan!
Kyttääjät
maejja
122559
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kytätä teitä lusmureita vuokrat ja vesilaskut monesti maksamatta tai myöhässä.Tässä kk olen lähettäny 2 irtisanomis ilmoitusta vuokralaiselleni ilmoittaen asian viemistä käräjäoikeuteen mikäli maksut ei hoidu välittömästi.Veden käyttöhän on pakko valvoa että maksatte vesilaskun oikein ja siinäkin te monesti ilmoitatte väärän lukeman.Kaikki vuokralaiset ovat hyviä kuin heiltä itseltään kysyy ennen sopparia valitse siitä sitten.Kukaan toinen ei puolusta vuokranantajaa kuin hän itse tarvittaessa tietenkin oikeuslaitos häätöä hakiessa.
Itse olen kyllä sitä mieltä, että jos asuntonsa vuokraa on siihen itse ryhtynyt eikä silloin toisen tekemisiä kytätä. Tietenkin ymmärrän jos kyse on sellaisesta joka ei maksa vuokraansa ym. ajoissa, mutta se ketä vuokralaisen luona käy ja kuinka usein ei todellakaan kuulu vuokranantajalle.
Hyvin nopeasti minulle jos asunnossani rupeaa "Teinipunkkaria" ym epäsosiaalista porukkaa käymään.Nyt asuntoni onkin vuokrattu vanhemmalle ihmiselle hyvä niin sillä huoneistoni sijaitseekin aikuisten ja ei sosiaalitapauksien asuntoalueella.
Olen ihan samaa mieltä. Mutta kyllä jokaisella yksityisyytensä on ja se ei tosiaan ole vuokranantajan asia ketä vuokralaisen luona käy.
Ja tuohon myöhästyneeseen vuokraan voi ensin puuttua puhelimitse ja sitten mikäli se(kään) ei tuota tulosta niin sitten käymään. Muuten vuokralaisen asiat ja vieraat EI todellakaan kuulu asunnon omistajalle
Vastuu asunnostaan mikäli hänen vuokralaiset aiheuttavat häiriötä
poikkeuksetta asunnon omistajaan otetaan yhteyttä minkälaisia vuokralaisia hänellä on.Myöskään huoneistossa käyminen ei onnistu jos ovi pidetään kiinni eikä puhelimeen vastata jne.
Dollari kuule jos olisin sun vuokralaises niin tulisitko sanomaan mulle et nuo pitkätukkaiset niittiasuihin pukeutuvat ihmisalkiot eivät olisi kunnon vieraita?
olen itsekkin pitkätukkainen tatuoitu 190cm lihaksikas kaveri ja sä väität tuossa viestissäs et sulla on on oikeus kytätä keitä asunnossa käy sä erehdyt siinä ystäväiseni. sulla on vain oikeus vuokrata asunto ja oikeus puuttua häiriökäyttäytymiseen. sain sen kuvan et ulkonäkö on sun kriteeris puuttua asiaan. vaikka naapureita pelottais vieraitteni ulkonäkö niin sulla ei olisi koskaan laillista oikeutta puuttua elämääni ellei ole todellisia perusteita siihen.
ja toisekseen olisin unelma sellaiselle vuokranantajalle joka haluaa asuntonsa pysyvän kunnossa! teen meinaan kodista sellaisen jossa viihdyn enkä kaihda isompaakaa remonttia!
Ja mun vieraat on hevareita punkkareita ja muita hörhöjä mut kaikki osaa käyttäytyä! joten syytä siihen miksi kyttäisit saa etsiä...
..PITKÄ paska,,olet aivan helvetin säälittävä URPO!!!!
Kaikissa asunnoissa pitäisi olla oma vesimittari, sitten saatte lotrata vettä niin paljon kun sielu sietää. Opetelkaa ajattelemaan! Ei se käyttämänne vesi ole vuokranantajalta pois, vaan itse sen jouduttu maksamaan.
Muutin itse taloyhtiön omistamaan asuntoon viime vuoden puolella, koska halusin olla lähempänä huonokuntoista omaistani.
Talossa on sekä omistusasukkaita että vuokralaisia.
"Muuttotäpinöissä" sattui pieni vahinko, kun liian lähellä lieden pikalevyä oli talouspaperirullateline, joka alkoi käryämään.
Savua ehti syntyä ja katkua sen verran, että pelkäsin palohälyttimen reagoimista, jota ei kuitenkaan ehtinyt tapahtua.
Vein reunasta mustuneen puutelineen roskapussissa
muiden roskien mukana niille varattuun paikkaan.
Joitakin päiviä myöhemmin ko. teline oli nostettu näkyvästi esille...! Joku siis "tonkaa" roskapusseja enkä tähän ikään ole moista tullut edes ajateelleeksi.
Tämä esimerkkinä varsin eriokoislaatuisista vuokra-asumisen ongelmista.
Eipä ole ainoa asia, josta tekisi mieli kertoa vaan listasta tulisi liian pitkä.
Edellisessä asunnossani vuokraa olisi alennettu jos olisin jatkanut, kun mitään ongelmia ei sattunut, että katsoisin olevani ihan mukiinmenevä tapaus.
Elämisenilo on kadoksissa jo ennenkuin muutoväsymnys ehtii häipyä.
Aika törkeää jos roskapusseja mennään tonkimaan ja laitetaan johonkin esille tongittu tavara,no kyllä asia puhumalla selviää kun puhut jonkun talon asukkaan kanssa että sattui vahinko mutta harmillista tapauksessasi että se tapahtui noin alussa.Olen itsekkin joskus asunut taloyhtiön osakehuoneessa ja ihan hyvin meni.
Eipä sen kummempaa.
En mene kenellekään mitään selittelmään.. Ikkunoista
mieltön ristiveto, joka on
rampauttanut lyhyessä ajassa, olkapäällä voi alkaa pian ruokaa lämmittämään, kun tulehdus on niin kova. Kiehuu nopeammin kuin pikaliedellä!
Ikkunaremppaa ei tehdä joten en jää kuolemaan - edellisethän menhtyivät vaan eivät ehkä vetoon vaaan vanhuudenremppoihin.
Vahinko oli vain savua omalla reviirilläni - ei se ketään häirinnyt. Lieden tehoa ei vaan ehditty testata.
mä ajattelin saavani loistokämpän täältä, oli paritalon toinen puolisko vuokrattavana, ajatella, oma piha ja koti jossa oli takka olohuoneessa ja niin superhyvä kämppä. sattukin sit vuokraisäntä olemaan sellanen kyttääjä, heräsin yks aamu siihen et ukko seiso aamutakki päällä mun sängyn vieressä. ja sit se alko kysellä et pitäskö hänen lähtee pois. mitä se luuli, et mä raotan täkinhelmaa? se kuunteli mun puheluita korva ovessa kiinni, kävi mun kotona mun töissä ollessa, tarkasti mun postit laatikosta, oli ihan painajaista asuu siellä. mun mielestä kannattaa aina, kun vuokraa asuntoa yksityiseltä, kysellä edellisiltä vuokralaisilta asumisen laadusta, ja muutenki vähän tarkistaa, esim et onko tehty rikosilmotuksia kotirauhan häirinnästä