GALLUP

Tässäpä kaikille pieni gallup!

1. Miten suuri akvaariosi on, ja mitä kaloja siellä on?

2. Kauanko olet harrastanut akvaarioita?

3. Pidätkö enemmän partamonneista vai plekoista?

4. Mitä hauskaa/ei hauskaa sinulle on sattunut kalojen kanssa?

5. Onko sinulla akvaario(i)ssasi muita eläviä, kotiloita tai rapuja tai sellaisia?

tässä omat vastaukseni:

1. Akvaario on 100-litrainen, kaloina on 8 intiaaninsulkaa, 2 partamonnia, 4 taistelukalaa, 4 sitruunatetraa, 5 leopardimonnista ja 2 leväbarbia.

2. Olen harrastanut akvaarioita lokakuusta 2000 eli olen aika tietämätön!

3. En voi sanoa, sillä pidän molemmista!!!

4. No, ei hauskaa oli se, kun laitoimme akvaarioon hometautilääkityksen, josta muodostuikin myrkkyä, kun vedessä oli vedenparannusaineita. Kalat kuolemaisillaan, onneksi vain 1 kuoli!
Ja hauskaa tietenkin se, kun saatiin ekat kalat!

5. Mulla ei ole muita eläviä, paitsi joku pieni kotilo.
161316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

1.200 ja 100 litraset, isompi: 3 palettia, 2 avainkirjoa,2levistä, 1 oranssirihma, 2 partista, 8 mustatetraa. pienempi: 3 kardinaali kalaa, 2 palettia ( poikaset) 3 partista (nämä täällä vain väliaikaisesti!)ja kolmas on tyhjillään odottamassa käyntiin laittoa!

2.about 7 wee, aktiivisesti vuoden päivät

3.hmm..ei ole kokemusta kuin partiksista.

4. no monenlaista...ei hauskaa erilaiset taudit ekojen kalojen kuolemat. hauskaa on ollut kun kalat on lisääntyneet.

5. jep, yksi rapu

Äänestä

1. Isompi 128l 6 mustamollia, 6 platyä, partis, 1 levis(huomenna ostan uusia) ja hirveesti platyn poikasia. Pienempi 63l ei toistaseksi kaloja, mutta suunnitteilla 2 perhoskirjoahventa, parvi mustaneontetroja ja 4-5 nuoli-imumonnia.
2. muutaman vuoden
3. partamonneista(!!!)
4. hauskinta oli kyllä platyn eka poikue, tosin myöhemmin niistä on kyllä tullut riesa...surullista on kun tänään kun tulin matkoilta niin toinen yli kymmenvuotiaista ja rakkaista leviksistä oli hypänny ruokinta-aukosta ulos ja kuivunu käppyräksi...nyyh. surullista on myös, että platyt lisääntyy liikaa!!! oli kanssa surullista kun huomasin ekat kotilot akvaariossa.
5. liikaa kotiloita molemmissa.

Äänestä
  • Huomasin, että sinulla on mustamolleja ja partiksia samassa altaassa. Oletko lisännyt veteen suolaa? Jos olet, mitä partis pitää suolan lisäämisestä? Jos et, ovatko mollit pysyneet terveinä? Haluaisin itsekin laittaa mustamolleja, mutta kun kuulin, että ne tarvitsevat hieman suolaa veteen, olen luopunut ostosuunnitelmasta, koska monnit eivät kuulemma pidä suolan lisäämisestä.

    Äänestä

Hyvä et joku viitti laittaa tänne tämmösen gallupin!!!!!!
1. yx n. 70l ja toine n. 50l. isommassa 5 mustatetraa, 1 lyhtytetra, 1 monni, 3 levätetraa, 7 neontetraa. Pienemmässä 5 kiilakylkee ja 5 seeprakalaa sekä 1 nuoli-imumonni.

2. Elokuusta 2000

3. ei kommenteja/kokemuksia

4. Vähemmä hauskaa ku joku n. 2v levätetra delas, hauskaa kun sain akvaarion

5. Ei

Äänestä
  • Huomasin tuossa kirjoittaneeni LEVÄTETRA, tarkotin kuitenkin LEVÄBARBIA...

    Äänestä

1. 700 litraa. Plekoja, leväbarbeja, kärsänuoliainen ja ripsimonneja.

2. n.1,5 vuotta

3. Sekä että, koska partamonnit ovat plekoja!

4. Elohopeapurkauslamppu sai vettä päälleen jonkun plekon toimesta, ja lasinsirut löytyivät akvaariosta töistä tullessa. Toinen ikävä homma oli kun joku rökitti partismamman sairaalakuntoon. Parani ihme kyllä karanteenissa lääkityksellä. Hauskoja juttuja kalat tekevät joka päivä.

5. Kotiloita on, ja helmivampyyriplekot syövät niitä, joskaan eivät pysty pitämään kantaa kurissa.

Äänestä

1.250L10loistorasboroita2levänuoliaisia2leväparpeja1imumonni1selkäuimarimonni1tiikerinuoliainen1tulipyrstö1lehtikala

2.-88 ostin siskolta 100L purkin.

3. emmätiä.

4 kun onnistuneesti kasvatin 10 lehtikalanpoikasta.

5 ei.

Äänestä

1) 160 l ja 80 l. Suuremmassa 7 kardinaalikalaa, 6 miljoonakalaurosta ja joitakin poikasia, 2 pandamonnista, 1 pikkumonninen ja 6 nuolimonnista. Pienemmässä 1 taistelukalanaaras, 5 miljoonakalanaarasta ja 3 täplämonnista.

2) Tuo 80 litrainen on eka tankkini ja se tuli hankittua n. 20 vuotta sitten. Siitä lähtien se on aina ollut asuttu, vaikkakin harrastusinto on vaihdellut vuosien varrella laidasta laitaan. Olipa tankki välillä vanhempienikin hoidossa minun reissatessa maailmalla muutamia vuosia.

3) Vähän vaikea vastata, kun partikset on plekoja... :) En ole sitäpaitsi koskaan ollut oikein innostunut monneista (imu-), noidat tosin kiehtoo...

4) Niitä tavanomaisia... poikasia ja kalakuolemia. Hauskin juttu taitaa toisaalta olla, että vakavilta sairauksilta (=kaikki kalat kupsahtaa) olen toistaiseksi välttynyt. Kerran oli pilkkutautia mutta sekin hoitui lääkkeillä. Niin ja nyt kun vuosien odottelun jälkeen on sopiva tilaisuus laajentaa harrastusta ja hommasin tuon isomman tankin....

5) Pieniä kotiloita tulee aina välillä kasvien mukana, eikä niitä taida eroon päästä. Kanta pysyy onneksi kurissa. Ja kaloissa taitaa aina joskus olla jotain loisia ;-)

Äänestä

1.n.70l,7 mustaneontetraa ja 8 intiaaninsulkaa.

2.Harrastanut olen viime kesästä asti

3.Partamonneista ehkäpä.

4.Vähmmän hauskaa on kun jotkut kalat sattuvat kuolemaan,pari on päässyt hyppäämään altaasta poiskin :(

5.Kotiloita kyl on,joitten kaa menee hermot!

Äänestä

1. 100l ja 65l isommassa on 2 miekkapyrstöä, 3 miljoonakalaa,4 platyä,7 neontetraa, 2 albiinomonnia ja 2 partamonnia. plus poikasia. Pienemmässä 3 tiikeribarbia, 1 taistelukala, 3 mustamollia, 5 intiaanisulkaa, 2 täplämonnia, 1 partis
2. reilu 4v.
3. partamonneista, koska ei ole kokemuksia plekoista.
4. Hauskinta (mollien ja miekkapyrstöjen) oma tuotanto eli kasvateista saa pidettyä kantaa yllä. Hirveintä kun akvaariossa riehui jokin kamala tauti. kävi kalliiksi kun kuoli kaloja yli 2kk eikä lääkkeet tehonneet kunnolla.
5. Kyllä niitä villikotiloita on riittänyt...

Äänestä

1. 300 litrainen, asukkeina on tällä hetkellä pari miljoonakalanaarasta, palettikalapari, monnisparka, partamonneja, viherimunuoliainen, evakossa paletteja kaverilla kääpiörihmakala, tulevaisuudessa luovun muista kaloista kuin viherimusta ja partiksista, laitan pyttyyn 4 lehtikalaa, pusukalan (ja partikset), perustan 90 -litrasen jonne kääpiörihmoja, neoneja, viherimunuoliainen ja piikkikset. että sellasta.

2. öh...puoli vuotta

3. kumpikaan ei oikein ole kivempi, plekot tuhoo kasvit, muuten ne on parempia, partamonnit taas syö maltillisesti leviä...jos ois vaan ulkonäöltä, pleko, akvaariooni taas ottasin partiksen (niiku siellä onkin)

4. hauskaa: kaikki (paitsi ERÄÄT) ei hauskaa: kun suodatin valuttaa 50 litraa vettä lattialle, hauskaa ei myöskään ole 300 -litrasen "sankopelillä" täyttäminen eli 30 sankoa...

5. valitettasvasti kotiloita vähän.

Äänestä

1. 420 l : 3 leväbarbia, 9 tiikerinuoliaista (kiva parvi ja liikkeellä), 25 kirsikkabarbia (noin), 5 kampaokamonnia, 1 kurnuokamonnia, 1 tummaleväpleko, 2 selkäuimarimonnia, 1 partamonni, 2 pusukalaa vihreätä, joista ylpeä
220 l: noin 30 monnista (panda, adolfoi, pilkku,sterbai,kiilto), 1 aavelasimonni, 1 lasimonni, 3 leväbarbia, 1 partamonni, 2 punapäätetraa, 5 banjomonnia
140 l: 6 kääpiönuoliaista, 4 musta-aavetetraa, n. 10 kerritetraa, n. 8 kuparitetraa, 2-3 partamonninpoikasta, 2 täplämonnista, 3 banjomonnia, 3 nuolimonnia
64 l: karanteenissa 1 puroplekolaji, 5 verkkonuoliaista
54 l: poikasallas kerritetroja, platyja, leväbarbi 5kpl, 1 partamonni
40 l: kudetusallas 4 monnista sterbai
33 l: 2 betta albimarginata

2. 6-7 v

3. monnit ovat bestiksiä kait nuoliaisten ohella

4. Altaiden rikkoutumisia ja vuotoja, muuttamista eli kaikkea uudelleenrakentamisesta katastrofinpoikaseen asti. Tummaleväplekomme ostettu täpläimumonnina, jonka myötä olemme 1. akvaariosta (98l) päässeet tuohon 420 litraiseen, nyt pituudet noin 50 cm. Tämän kalan kanssa muuttaminen toiszeen kämpään oli jo huumorin venyttämistä, ja se metsästys ltaasta ja takaisin. Vettä oli muuallakin kuin altaassa.
Meille myytiin 98 liraiseen 4 haimonnia ja surullista kyllä jouduimme luopumaan tilan puutteen takia niistä.
Jättiläismeikkakasvin kukkiminen 1. ja ainoa kukkkinut kasvi meillä.
Kalat hyviä hyppimään ja pienistä raoista vielä, tapparat, keisaritetrat, leväbarbit, taistelukala, jne.
Monniset ei ole koskaan pistäneet meitä, mutta banjomonni on saanut miestäni pistettyään minut sydänkohtauksen partaalle. JNE

5. Kotiloita löytyy toistaiseksi, ehkä kuolemassa meiltä sukupuuttoon nuoliaisten takia.

Äänestä

1. 300 litraa: 2 kultakalaa,
2 partamonnia
100 litraa: 6 helomonnista,
1 noitamonni, 2 lippukirjoahventa
ja 10 sinineontetraa
40 litraa: lippukirjoahventen
poikasia

2. Akvaariota olen harrastanut kohta
6 vuotta

3. En ole omistanut yhtään "oikeaa"
plekoa, joten kaipa ne partikset
on kivompia, (vaikkakin nekin on
plekoja)

4. hauskinta oli ehkä silloin kun
kaverin papukaija päätti tehdä
pienen uintireissun akvaariossani.
(paremmin sanottuna putosi sinne)
Kalojen kuolemat eivät tietenkään
ole yhtään kivoja.

5. Tällä hetkellä ei ole, mutta
ennen sielä asui rapuja ja
kotiloita

Äänestä

1. 240 litrainen: sini- ja kultarihmoja 5 kpl, sekä yksinäinen helmirihma, 3 leväbarbia, partis ja lehtikalakutupari

209 litrainen: Allas on uunituore ja tällä hetkellä siellä totuttelee asumaan neljä pienen pientä partista. Kalaston suunnittelu on vielä vaiheessa, mutta alustava idea olisi laittaa sinne jokin pieni kirjoahvenpari ja ehkä ISO parvi punasuutetroja, tai kardinaaleja, tai ehkä molempia, eikä sitten muita.

2.Neljä vuotta. Joskus pentuna oli myös kotona kaloja muutaman vuoden.

3.Molemmat on kivoja, akvaariossa ehkä partikset ovat helpompia, isot plekot kylläkin tosi komeita.

4.Pääsin opiskelemaan Suomen kalatalous- ja ympäristöinstituuttiin joten kaloista ja vedestä on tuleva iso rooli tulevassa ammatissani.
Akvisharrastuksen kohokohtia lienevät se, kun ensimmäiset lapsuuskodin platyt saivat poikasia.
Pari pilkkutautia ovat olleet vähemmän hohdokkaita tapauksia.

5.Ei

Äänestä

1. 350L kulmamalli.
Lehtikaloja(2), Kolumbiantetroja(6), Noitamonneja(2), Nokkamonneja(2), Timanttitonkijoita(2)

2. noin 10V

3. hmmm. B) molemmat

4. Hauskaa: Kalojen puuhien seurailu.
Vähemmän hauskaa: Sairaudet (kop kop) ei ole ollut viimeiseen vuoteen.

5. Ei tällähetkellä, joskus aikoinaan oli joku vesilisko.

Äänestä

1. Kolme akvaariota: 400 litraa, cosbyrihmoja, keltabarbeja, leväbarbeja, tummaleväpleko, partamonneja ja albiinomonnisia.

130 litraa, kirjomonnisia, miekkapyrstöjä ja seeprakaloja.

60 litraa, pandamonnisia ja paljon miekkapyrstöjen poikasia.

2. noin 7 vuotta.

3. Molemmista.

4. Kuolemat ikäviä, mutta onneksi harvoin. Mukavaa seurata kalojen puuhailua ja se että tummaleväpleko selvisi muutosta (200 kilometriä).

5. 130 litrasessa on kotiloita.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Muikku kirjoitti:

Tässäpä kaikille pieni gallup!

1. Miten suuri akvaariosi on, ja mitä kaloja siellä on?

2. Kauanko olet harrastanut akvaarioita?

3. Pidätkö enemmän partamonneista vai plekoista?

4. Mitä hauskaa/ei hauskaa sinulle on sattunut kalojen kanssa?

5. Onko sinulla akvaario(i)ssasi muita eläviä, kotiloita tai rapuja tai sellaisia?

tässä omat vastaukseni:

1. Akvaario on 100-litrainen, kaloina on 8 intiaaninsulkaa, 2 partamonnia, 4 taistelukalaa, 4 sitruunatetraa, 5 leopardimonnista ja 2 leväbarbia.

2. Olen harrastanut akvaarioita lokakuusta 2000 eli olen aika tietämätön!

3. En voi sanoa, sillä pidän molemmista!!!

4. No, ei hauskaa oli se, kun laitoimme akvaarioon hometautilääkityksen, josta muodostuikin myrkkyä, kun vedessä oli vedenparannusaineita. Kalat kuolemaisillaan, onneksi vain 1 kuoli!
Ja hauskaa tietenkin se, kun saatiin ekat kalat!

5. Mulla ei ole muita eläviä, paitsi joku pieni kotilo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu