dubai outlet mall

simo

onko minkälainen ostoskeskus?kannattaako mennä,kun on melko kaukana.

16

5356

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minche
    • ja kaukana

      Eihän niin pienessa valtiossa mikään voi olla kaukana?
      Suurimpaan osaan paikoista pääsee vaikka
      taksilla alle tunnissa.

      • minche

        Niin no ei tietenkään fyysisesti välttämättä ole kauhean kaukana, mutta itselleni jokainen hukkaan heitetty tunti Dubaissa on suuri henkinen tappio. Ei sitä nyt viitsi lomaansa mihinkään roskaan kuluttaa =)


    • Jumeirah Jane

      Jos haluaa lähteä katsomaan komeata ostaria marmoreineen tai krumeluureineen, niin silloin kannattaa suunnata jollekin toiselle ostarille. Outlet mall ei tarjoa tälläistä silmäniloa.

      Vaan jos haluat tehdä hyviä löytöjä hyvällä hinnalla, niin silloin suuntaa ehdottomasti Outlet-malliin. Siellä shoppailuintoiset sekoaa, usko pois :)

      Outlet mall myy siis "ei-sesonki-tuotetta" ja ainakin mainostavat, että vähintään 30 % alennuksella normaaliostarihintoja halvemmalla. Kauppoja on tosi paljon laidasta laitaan. Ostoksia saa tehdä rauhassa, sillä suuri yleisö ei ole ilmiselvästikään vielä paikkaa löytänyt. Ostarilta löytyy myös food-court (jossa on jopa jo ravintoloita auki) ja kahviloita.

      • katsastellut

        Outlet Mall on n. 35 km Dubain ulkopuolella aavikolla. Taxilla meno maksoi 42 dhs, taxi odotti tunnin (30 dhs), paluu toiset 40 dhs. Siellä ei ole taxeja saatavilla, joten taxin oli odotettava, jos halusit takaisin. Taxit eivät paikkaa tunne. Road 66 tietä pitkin kun ajaa tarpeeksi pitkälle tulee opasteita.
        Kauppoja on paljon, kallista, ei ostettavaa, ei asiakkaita. Samat tuotteet saa muualtakin. Suurin osa merkeistä oli tuntemattomia. Aikaa ei tuonne menoon kannata tuhlata.


      • Jumeirah John
        katsastellut kirjoitti:

        Outlet Mall on n. 35 km Dubain ulkopuolella aavikolla. Taxilla meno maksoi 42 dhs, taxi odotti tunnin (30 dhs), paluu toiset 40 dhs. Siellä ei ole taxeja saatavilla, joten taxin oli odotettava, jos halusit takaisin. Taxit eivät paikkaa tunne. Road 66 tietä pitkin kun ajaa tarpeeksi pitkälle tulee opasteita.
        Kauppoja on paljon, kallista, ei ostettavaa, ei asiakkaita. Samat tuotteet saa muualtakin. Suurin osa merkeistä oli tuntemattomia. Aikaa ei tuonne menoon kannata tuhlata.

        Viiltavaa analyysia edelliselta kirjoitajalta ja tyhjentava loppukommentti ;-)

        Tokihan Outlet Mall on kallis jos Karaman piraattikamaan vertaan, mutta jos sita vertaa ostareissa myytavaan tavaraan, niin keskimaarin selkeasti halvemmalla lahtee.

        Myytavat merkit ovat ehka suomalaiselle osin tuntemattomia, mutta ei sehan tarkoita etta merkki tai tavara olisi huonoa.

        Asiakkaiden vahyys on ainakin minulle positiivinen asia, saapahan olla rauhassa pahimpaankin ruuhka-aikaan.

        Itse tulee kaytya melkein kerran kuukaudessa tekemassa loytoja.


    • shopaholic

      Mikä on nykytilanne? Suositteletteko? Onko siellä mitään tarjouksia, vai onko ihan normaali ostari, jossa on vain outlet-nimi. Suomen outletin tuppaavat olemaan ilman mitään alennuksia.

    • dubailover

      Tarjouksia oli viime vuonna, etenkin DSF:n aikaan, mutta eipä tuolta ostarilta oikein mitään löytynyt mikä olis jäänyt käteen.

      Aika vähän siellä oli muutenkin liikkeitä kun vertaa muihin suurempiin, joita Dubaissa on pilvin pimein.

    • -koo-

      Enpä tuota Outlet Mall:a juurikaan suosittele. Aikalailla suomen hinnoissa tavarat siellä pyörivät. Dubaissa on paaaaljon halvempia ostareita, joista vaatteita saa triplasti halvemmalla kuin Outlet Mall:sta.

      • jiikooite

        Voisitko suositella näitä edullisia ostareita?


    • -koo-

      Mm. Mall of the Emirates, Dubai Mall, BurJuman Centre, Festival Centre, Deira City Centre. Näistä halvin on Deira City Centre. Dubaissa löytyy myös ns. halpis kauppoja (day to day, ja toisen nimeä en nyt saa päähän), joissa kaikki tuotteet maksavat enintään 10dirhamia (2euroa). Itselle ostin kyseisistä puljuista mm vaatteita, ja myös tuliaiset lähtivät kyseisestä kaupasta mukaan.
      Ja kannattaa muistaa Soukit, joista tinkimällä saa halvalla tavaraa.

    • emitrates road

      Ihan ok ostari.
      Viimeksi outletista ostettiin kenzon takki 2v tytölle hintaan 14e,joten siitä voi päätellä jotakin.
      Lähistöllä on sitten suuri kiinamarket,n.1500 liikettä ja 34,000m2.

      • tyhmä

        Mikä on Kiinamarket?


      • kaukana kaupungista

    • Never again Dubai

      Niin....Halpiskaupat tarjoaa sitä samaa epäilyttävissä olosuhteissa valmistettua tavaraa, jonka laatu on aika olematonta, mitä saa joka puolella maailmaa. Eurooppaan se virtaa Aasiasta, Usaan Meksikosta. Että enpä lähtisi hehkuttamaan halpiskauppojen onnea. Koko Dubai on kyllä sellainen paikka, että laittaa miettimään, haluaako tukea sitä että toisilla on kaikkea ja toisilla ei yhtään mitään.

    • paskapaikka

      Aivan turha reissu käydä ko. paikassa. Taksilla meno-paluu 150dirhamia ja ostettavaa ei löytynyt mitään. Eilen Deiran City Centrestä löytyi halvemmalla esim SuperDryn vaatteita vs. outlett mall:in hinnat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      25
      1171
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      56
      1140
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      519
      858
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      844
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      755
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      679
    7. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      633
    8. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      626
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      182
      619
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      53
      603
    Aihe