Onko 2006 mallin A4:ssa merkkivaloa pesunesteen loppumiselle? Ajattelin vain, että kun säiliö oli päässyt tyhjäksi eikä tullut mitään varoitusta mittaristoon. Entisessä autossani merkkivalo oli.
Pissapojan merkkivalo A4:ssa
Pääsi tyhjäksi
7645
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllähän siinä pitäisi olla. Eikö tullut ajotietokoneeseenkaan mitään ilmoitusta?
tässä mallissa mulla ei ole varsinaista ajotietokonetta. On vaan se näyttö, joka kertoo polttoaineen määrän. Auto 1,9 TDI.
Kannattaa katsoa mitä ohjekirjassa sanotaan siitä merkkivalosta tai onko siinä ylipäänsä merkkivaloa.
..ohjekirjaa kyllä tutkailin jo ja siinä sanotaan, että jos autossa on fis-järjestelmä, niin siinä on merkkivalo. Tarkoittaako se sitten, että pitää olla ajotietokone? Kyllä minusta on ihme juttu, että nykyautossa ei olisi pissapojan merkkivaloa oli sitten ajotietokone tai ei. Ja jos siitä on merkkivalo palanut, niin korjataankohan se takuuseen, kun on vielä puolisen vuotta jäljellä?
Fis taitaa juuri olla ajotietokone. Jos siitä on valo palanut niin kyllä sen pitäisi mennä takuuseen noin uudessa autossa, ei ole kovin yleistä että tuon ikäisessä alkaa jo merkkivalot sammumaan. Kannattaa kysyä huollosta tuota asiaa.
Lisävaruste FIS sisältää auto checkin öljylle, polttimoile, pissapojalle ym.
Ei löydy merkkivaloa pissapojalle. Riippuu tietysti varusteista. Itse "pihitin" ja jätin ajotietokoneen varustelistasta pois, joten monesti päässyt aine loppumaan.