Miten voin auttaa alkoholistia?

Miten voin auttaa perheen jäsentäni, joka on pahasti alkoholisoitunut useamman vuoden ajan. Miten tilanteeseen kannattaisi lähteä hakemaan apua? Tiedän, että ketään ei voi väkisin hoitoon raahata. Miten voisin saada hänet suostuteltua hoitoon. Puhetta hän ei enää ymmärrä... Masennus ja alkoholismi yhdessä tekevät pahan yhtälön. Haluaisin auttaa häntä, mutta en tiedä miten.
111291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

asiassa juurikaan.

Jokaisen oma asia juodakko hengiltä vai lopettaa ajoissa. Täälläkin on ihan kyllästymiseen asti jankattu sitä että kaikilla löytyy se pohja. Toki se pohja voi olla mutta aika moni ei siitä pohjasta paskaakaan välitä. Viinaa on juotava vaikka kroppa ja mieli panttaa vastaan.

Silloin kun ei ole omaa tahtoa ja halua lopettaa, niin viikatemies hoitaa lopputekstit kohilleen.

Ei omaisten siinä auta sätkiä vaan pitää hoitaa se oma nuppi kuntoon.

Läheiset kärsii aina enemmän!!!

Äänestä

Auttamalla itseäsi ja muuta perhettä voit pysäyttää ainakin teidän kohdaltanne karusellin pyörimisen. Toisinaan, melko usein käy niin, että kun alkoholisti jätetään yksin selviytymään kaikesta juomisen aiheuttamasta ahdingosta, hän alkaa haluta muutosta tilanteeseensa. Niin kauan kuin joku muu tuo ruuan eteen, puhdasta päälle, hoitaa raha-asiat, selittää sukulaisille, naapureille ja kylänmiehille ja lohduttelee ja säälittelee, tilanne voi alkoholistin puolesta jatkua ennallaan.

Tietenkään alkoholistia ei pidä sillä lailla jättää heitteelle, ettei soita ambulanssia, jos henki on vaarassa tai hän on alkoholipsykoosissa tms. Mutta mitä muuta voi tehdä aikuiselle ihmiselle, joka ei ole holhouksen alainen? Ei mitään, Suomessa on oikeus juoda itsensä hengiltä tai pilata muuten elämänsä.

Tässä on linkki alkoholistien läheisten vertaistukiryhmien sivulle:
http://www.al-anon.fi/

Kenelläkään ei ole velvollisuutta pilata omaa elämäänsä jonkun toisen ihmisen juomisen takia. Tässä on linkki, josta selviää, miten karuselli alkoholistiperheessa pyörii:

http://www.juwanet.org/sosterv/alkoholi/karuselli.htm

Äänestä
  • totta hemmetissä paapominen täytyy lopettaa. tunnen muutamia alkoholisteja, jotka ovat topuneet oman itsensä vuoksi

    Äänestä

  • asiaa puhut kirjoitti:

    totta hemmetissä paapominen täytyy lopettaa. tunnen muutamia alkoholisteja, jotka ovat topuneet oman itsensä vuoksi

    En paaponut enää, lähdin elämään omaa elämää. Näin kyseisen henkilön kaupassa syyskuussa. Hän valitti, että ei osaa laittaa ruokaa. Sanoin, että kaikki osaavat haukata tomaatista, porkkanasta, keittää perunat ja munat, valmisuruokiakin on hyllyssä. Menin vihannesosastolle, hän kaljaosastolle. Hän sanoi: "Menen tänne omalle osastolle." Meni ja kuoli seuraavaa päivänä. Mäyräkoirasta jäi 10 juomatta.

    Äänestä

  • oma tahto kirjoitti:

    En paaponut enää, lähdin elämään omaa elämää. Näin kyseisen henkilön kaupassa syyskuussa. Hän valitti, että ei osaa laittaa ruokaa. Sanoin, että kaikki osaavat haukata tomaatista, porkkanasta, keittää perunat ja munat, valmisuruokiakin on hyllyssä. Menin vihannesosastolle, hän kaljaosastolle. Hän sanoi: "Menen tänne omalle osastolle." Meni ja kuoli seuraavaa päivänä. Mäyräkoirasta jäi 10 juomatta.

    itsestään. Et sinä sitä viinaa kaatanut hänen kurkkuunn.
    Alkoholi tappaa käyttäjänsä ja ne läheiset jotka käyttäjään ripustautuu hoivaviettinsä takia.
    Tappaa aluksi henkisesti ja lopulta uupumuksen kautta usein fyysisesti. Tai sitten hoivaaja itsekin alkoholisoituu.

    Juopot on jätettävä itsekseen ongelmansa kanssa silloin se ratkeaa. Suuntaan tai toiseen.
    Juomisesta tulee aina rangaista ja juomattomuudesta sitten palkita.
    Näin se menee.
    Joskus se ragaistus on sitten kuolema.
    Mutta se onkin henk. koht. valinta ao. henkilölle. Kyllä hän tietää että viina tappaa.

    Äänestä

kuin se kuulostaakin.
Voit ohjata hoitoon, jos saat suostuteltua.
Mutta samasta kämpästä ulos niin kauan kuin viina maistuu.
Saman katon alla et tule onnistumaan.
Varsinkin jos kyse on lapsestasi tai vanhemmastasi.
Puolisokin 99% tapauksissa on potkittava pihalle ennenkuin raitistuu.

Äänestä
  • meillä lopetti muija reagoimisen kokonaan mun juomiseen. siinä vaiheessa tajusin että jotain on nyt pielessä ja olen vähentänyt aika paljon.
    kerran viikossa kännit se vielä sietääkin, mutta itsellä alkaa tuntumaan että olen tuon oman osuuteni juonut jo moneen kertaan ja olisikin hienoa kun saisi kokonaan lopetettua.

    Äänestä

  • Jos alkoholisti on oma lapsi, oma iäkäs vanhempi tai elämänkumppani jota yhä vain rakastaa, niin ei pysty hylkäämään. Mutta voi irrottautua rakkaudella. Se merkitsee sitä, että ei moitita, kiitetä tai nalkuteta eikä pidetä mykkäkoulua, ei yksinkertaisesti puututa millään tavalla toisen juomiseen.

    Jos alkoholisti särkee paikkoja, oksentelee tms. jätetään koko sotku siihen ja odotetaan, että hän itse korjaa sen. Ei anneta eikä lainata rahaa, ei toimita juoppokuskina, ei selitellä alkoholistin tekemisiä, mutta ei myöskään puhuta niistä ympäri kyliä.

    Alkoholisti ymmärtää tekojen kieltä, puheet on jo turhiksi todettu. Alkoholistille on pantava rajat kuten murrosikäiselle ja myös pidettävä niistä kiinni. Jos et halua itseäsi puhuteltavan epäkohteliaasti, et ole kuulevinasikaan, vaan vastaat vasta kun kielenkäyttö on sopivaa. Jos sinulle soitetaan juovuksissa, suljet tyynesti puhelimen - juopuneen kanssa on turha keskustella. Jos sinua uhataan fyysisesti, soitat poliisille.

    Elämä alkoholistin rinnalla on niin raskasta, että kannattaa myös harkita erillään asumista. Ainakin kannattaa hakea itselleen tukea ja voimaa avunsaantipaikoista, kuten A-klinikalta tai Al-anon vertaistukiryhmistä.

    Äänestä

Siinähän ne palstan vakkarivastaukset jo
tulikin heti alkuu: AA ja että lähde vetään.... Taitavat aina unohtaa että perheessä voi olla monenlaisia jäseniä vauvasta serkun kautta vaariin.

Itse asiassa pakkohoitokin on mahdollista, jos joku aiheuttaa vaaraa itselleen tai ympäristölleen. Pitäisi kai tapahtua jotain, että viranomaiset joutuvat kiinnittämään asiaan huomiota.

Joskus kuulin jonkun käyttäneen sellaista kepulikonstia pahassa tilanteessa , että oli tilannut sammuneelle tyypille ambulanssin kertomalla että pelkää tällä olevan sydämessä jotain. Eihän tuollaisesta tosin ole kuin ensiavuksi koska sairaalasta passitetaan tutkimuksien jälkeen pois. Mutta saattaahan se säikäyttää potilaan ajattelemaan noita juopotteluasioitakin.

Niinpä niin, kännissä ei ymmärretä puhetta ja selvinpäin ei kiinnosta puhua. Onhan siinä sellainen ohut marginaalinen hetki heti sen jälkeen kun korkki naksahtaa, ennen kuin on jurri päällä missä voi koittaa puhuakin. Kankkuslaiselle nalkuttamisesta ei ole mitään hyötyä, tulee vaan kiireempi viinakauppaan.

No joo tsemppiä kuitenkin, asiat aina ratkeavat jotenkin, eivät ehkä onnellisesti mutta ratkeavat kyllä.

Äänestä
  • kotkalaiset voisivat jatkaa ..kotkassa asjat hyvin,eikö ongelmia oo.:)))

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hanne kirjoitti:

Miten voin auttaa perheen jäsentäni, joka on pahasti alkoholisoitunut useamman vuoden ajan. Miten tilanteeseen kannattaisi lähteä hakemaan apua? Tiedän, että ketään ei voi väkisin hoitoon raahata. Miten voisin saada hänet suostuteltua hoitoon. Puhetta hän ei enää ymmärrä... Masennus ja alkoholismi yhdessä tekevät pahan yhtälön. Haluaisin auttaa häntä, mutta en tiedä miten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu