Auttoiko, mihin ja millä lailla? Nousiko paino, tuliko sokeritauti?
Zyprexa
Kommentteja?
72626
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Käytin itse aikoinani zyprexaa noin kahdeksan kuukautta. Niillä ei ollut kuin haitallinen vaikuitus. Seksuaalitoiminnat heikkenivät ja melkein loppuivat kokonaan, akatisia eli pakkoliikkuminen teki elämästä helvettiä ja pakkoliikkeitä alkoi kehittyä. Uni kesti 12 tuntia ja aamulla oli kuitenkin rättiväsynyt. Akatisiasta johtuen jalkalihakset olivat surkeassa kunnossa, ja muutenkin koko kroppa kärsi. Kun lopetin lääkkeet, niin vieroitusoireet olivat tosi pahat, akatisia paheni, kunnes lopulta loppui joskus kuukauden kuluttua. Unettomuus vaivasi, ja ensimmäistä kertaa elämässäni iski pelottavat kuuloharhat, jotka nekin sitten loppuivat, siis vierotusoireena psykoosia. En voi suositella valmistetta kenellekkään, onneksi pääsin siitä eroon!
Vai pääsitkö eroon kokonaan?
Kaikki tieto olisi erittäin tärkeää, eräs tuttu on Zyprexalle joutunut ja paino noussut jo 15% alle 2 kuukaudessa. Olen hyvin huolestunut.
millään korvata.
Mihin ongelmaan tuota myrkkyä määrättiin "tutullesi"?
Eli vähän vajaan vuoden söin Zyprexaa ja paino nousi kymmenisen kiloa ja muutenkin olo eli psyyke oli hieman ohuehko eli olo erilainen kuin ilman lääkkeitä. Toistakin vuotta koittivat syöttää mutta päätin lopettaa olon takia ja painonnousun sekä diabetesriskin ym. mahdollisten vaikutusten takia. Zyprexa oli kuitenkin miljoona kertaa parempi kuin alussa muutamia kuukausia syömäni Risperdal joka oli todellista myrkkyä psyykkeelle. Vanteen kiristys päässä, viiraamiset, pihalla olo, paha henkinen olo, ajatusten luistamattomuus, tunne-elämän kaventuminen ja havaintomaailman kaventuminen ja vääristyminen olivat melkein mahdotonta kestää.
Onneksi Zyprexaan vaihdettiin ja kun koin olevani valmis niin lopetin kokonaan. Tästä lähin mietin tarkemmin mitä mietin, jotta ei tule psykoottisia ylilyöntejä ja psykoosia.
on runsaasti muitakin mahdollisia ikäviä sivuvaikutuksia kuin vain pelkkä väsymys ja painon nousu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Olanzapine
kannattaa lukea tämä artikkeli, ennen kuin edes harkitsee kyseisen lääkkeen aloittamista.
Tässä muutamia mahdollisia sivuvaikutuksia:
akathisia
amblyopia
dry mouth
dizziness
sedation
insomnia
orthostatic hypotension
weight gain (90% of users experience weight gain) (see below)
increased appetite
runny nose
low blood pressure
impaired judgment, thinking, and motor skills
impaired spatial orientation
impaired responses to senses
seizure
trouble swallowing
dental problems and discoloration of teeth
missed periods
problems with keeping body temperature regulated
apathy, lack of emotion
Oma kokemukseni zyprexasta on, että se on todellinen zombielääke. Väsyttää voimakkaasti ja vaikuttaa ajatusten jouksuun (lähinnä hidastamalla) ja kognitiivisiin kykyihin, vaikka psykiatrini mukaan sillä ei pitäisi olla niihin minkäänlaista vaikutusta. Lääke on lisäksi erittäin passivoiva ja apaattisuutta aiheuttava.
Aivan hirveää kamaa, aluksi pidin siitä, kun aloitettiin 5mg/ilta. Rauhoitti levottomuutta illassa, ja ahdistusta päivällä. Nyt, kun lääketasot nousseet (syön 7,5mg/vrk) tulee joka HEMMETIN IKINEN päivä takykardiaa, sydän hakkaa jne.
Muutenkin nukun ihan hirveesti ton lääkkeen takia, ja viime iltana sitä en vetäny -> olo on pirteempi nyt. Muutenkin toi rauhottaa aivan liikaa ja tunnekyky ihan nollassa, ei mitään tunteita. Tänä iltana aattelin ottaa puolikkaan, tai jätän kokonaan pois. Söin aikonaan risperdalia, ja samanlaista/vielä pahempaa sontaa sekin kemikaali on. Ajattelin jos tästä zyprexasta tulee joku diabetes (olen lihonnut n. 10kg), vedän jutun potilas asiamiehelle / oikeuteen, niin paskaa kamaa noi psyykelääkkeet.
Kauanko kestää zyprexan poistuminen elimistöstä`? itse tiputin 10mg:stä 2,5mg/vrk ja sen jälkeen en ota enään ollenkaan..millaset vieroitusoireet?