Olen jo parikymppinen mies, mutta ajoittain puhun huomaamattani todella epäselvästi: Nopeasti, hiljaisella äänellä ja jätänpä jopa jotain tavuja välistä. Eli kukaan ei saa mitään selvää mutinastani.
Yleensä sentään puhun suht' selvästi vaikkakin aika nopeasti.. Onko kellään mitään helppoa vinkkiä tai kuulostaako yhtään tutulta ongelmalta.
miten eroon epäselvästä puheesta?
8
3330
Vastaukset
- lilja
Sä kuulostat ihan mun poikaystävältä ton tekstin perusteella, sillä on välillä sama ongelma ku sullakin =)
Yritä vaan kiinnittää huomiota puheesees. Harjottele puhumaan sujuvasti, siis tarpeeks kuuluvasti ja hitaasti. Heti ku huomaat et puhees menee epäselväks nii alotat alusta ja puhut selkeemmin.
En tiiä oliko tästä mitään apua, toivottavasti =) Pitkäjänteisyyttä vaan peliin!- summer girl
Jep, oon samaa mieltä liljan kans.. Varsinkin muista puhua tarpeeks HITAASTI... =) Mulla meinaa muuten joskus olla kans sama ongelma, mutta mä avitan huonoa puhekykyä "puhumalla" käsillä:) Joo en suosittele.. Kaikki pitää vähän sekona, ku alat huitoon käsillä, ku et saa jotain sanaa sanottua ;)
Hyvää kesää sulle!
- tiina
Mulla on sama ongelma, eli puhun tosi nopeesti ja hiljaa. Jos juttelen jollekin vieraammalle tyypille, joka ei välttämättä osaa tulkita mun mongerrusta mä yleensä puhun tietoisesti kovempaa ja yritän artikuloida selvemmin. Tempoon ainakaan mä en pysty vaikuttamaan, en vaan yksinkertaisesti osaa puhua hitaasti.
- opetusta
Ihan hyvin voit mennä vaikka puheopetukseen. Samat säännöt yleensä kun laulamisessa. Hengitys on tärkeää ja äänen muodostaminen. Monet käyvät puhetunneilla oppiakseen puhumaan selkeämmin ja paremmin joko ammatillisista tai henkilökohtaisista syistä. Jos oikeasti haluat ammattilaisen ohjeita käy vaikka kerran kokeilemassa.
- Anonyymi
Mulla on sama ongelma (13v)
- Anonyymi
mutsis oli ongelma ku sua teki
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mutsis oli ongelma ku sua teki
Parane pian❤️🩹❤️🩹
- Anonyymi
istutko liikaa vessassa ?
liiallinen rikinhajun eli pierunhajujen hengittäminen johtaa tuollaiseen puhevikaan, syy on aivoissa silloin.
se menee ohi kun ostat jatkossa pyykkipoikia jotka laitat nenääsi kun istut kakalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609077IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3126299Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661380Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61311- 1091111
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.791005Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut61889Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43788MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311708Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23696