Koholla: 170/95

huolissaanko

Alkaa hieman hermostuttamaan,kun tuntuu olevan paineet nousussa.Tällä hetkellä:170/95.Ikää on 50 v.Eri juttuja kokeiltu,mutta ei apua.

Esim.
-Painoa on pudotettu noin 10 kiloa: ei vaikutusta.
-Fooliahappoa 800 yksikköä/vrk: ei vaikutusta.
-Magnesiumia n. 500 mg/vrk:ei vaikutusta.
-Luontaisvalmiste verenpaineen säätelyyn:ei vaikutusta.
-E-EPA 150 mg/vrk:ei vaikutusta
-liikuntaa lisätty:ei vaikutusta

Eli mikään edellämainituista ei ole auttanut alentamaan verenpainetta puolen vuoden aikana,joka tuntuu pikku hiljaa kohoavan,teki mitä teki.

Eikö verenpainetta saa millään järkevällä konstilla alennettua?

5

2262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elisama

      Et sanonut mikä on nyt painoindeksisi.
      Ehkä paine olisi noussut nopeammin ilman noita toimenpiteitä.

      Noihin muihin en ota kantaa, mutta liikunnan lisäys ja painon pudotus pitäisi vaikuttaa.
      Oletko vähentänyt suolan syöntiä.
      Kuitenkin neuvon sinua että mene heti lääkäriin. Paineesi on huolestuttavan korkea.
      Taitaa olla lääkityksen paikka, tai olen aivan varma siitä.

      • ja verenpaine

        Minä pudotin painoa n. 35 kiloa, eikä se tiputtanut verenpainettani lainkaan. Päin vastoin, se hieman kohosi :(. Ylipainoa on tosin vieläkin, mutta kyllä tuon olisi pitänyt auttaa, jos painonpudotus kaikkia auttaa.

        Lääkärin suosituksesta, mm. verenpaineen alentamiseksi aloin vähän tarkkailla syömisiä (mm. suurin paheeni sipsit -joita saattoi mennä 1-3 megapussia viikossa!- kokonaan pois, eli rasvaa ja suolaa rutkasti vähemmäksi), lautaselle salaatteja monen muun aineksen sijasta ja normaalin "ei ollenkaan ikinä minkään laista liikkumista minnekään" sijasta aloin jonkin verran kävellä likimain päivittäin, tosin pientä matkaa mutta kuitenkin.

        Painon putoaminen ei harmita, mutta se, ettei sillä ollut positiivista vaikutusta verenpaineeseen harmittaa ja kovasti. Nyt sitten uhkaillaan lääkityksellä, jota en todellakaan halua. Paineet ovat tätä nykyä lähes koko ajan välillä 135-160/90-118 . Ikää ei ole vielä paljon minkään vertaa, joten siksikin kummastuttaa, ettei nuo muutokset ole auttaneet.. Ja kun stressaan tällä asialla ja lääkityksellä jatkuvasti, niin paineet senkun kohoavat, tai ainakin pysyvät entisissä korkeuksissaan.. :(


    • aina riitä

      ruokavaliot ja laihdutukset, vaan usein tarvitaan myös lääkitystä. Nuo paineesi ovat sen verran korkeat, että lääkitys kannattaa ilman muuta aloittaa sydän- ja aivoinfarktien ja muiden ongelmien estämiseksi, varaapa aika lääkäriin. Useimmat eivät myöskään tule toimeen yhdellä lääkkeellä, ja tuota luokkaa oleviin paineisiin veikkaisin tarvittavan kaksi tai kolme lääkettä todennäköisimmin.

    • Onko kalium-arvosi tarkistettu?

      Esim. primaari aldosteronismi (lisämunuaisen "erityshäiriö") on monen kohonneen verenpaineen aiheuttaja...

      Itselläni oli huonosti tehoava lääkitys vuosia ennen kuin aldosteronismi huomattiin. Nyt uudet lääkkeet toimivat hienosti.

      • lisälainaus

        "Tämänhetkisen tiedon valossa primaarinen hyperaldosteronismi on osoittautumassa tavallisimmaksi sekundaarisen verenpainetaudin syyksi. Uusien tutkimusmenetelmien myötä tri Conn:n hypoteesi normokalemisesta hyperaldosteronismista on osoitettu oikeaksi. Kirjallisuudessa on myös esitetty, että primaari hyperaldosteronismi ei olisi joukko etiologialtaan erilaisia tautimuotoja, vaan etenevä prosessi hyperplasiasta adenoomaan. Kaikkia verenpainetautiin sairastuvia potilaista ei kuitenkaan ole mahdollista tutkia primaarin hyperaldosteronismin varalta nykyisillä resursseilla. Mikäli hypertensiivisellä potilaalla on hypokalemia tai hoitoresistentti verenpainetauti, tulisi ensimmäiseksi mitata aldosteroni/reniiniaktiivisuuden suhde. Mikäli ARR on >800, seerumin aldosteronipitoisuus samanaikaisesti >400 pmol/l ja vrk-virtsan aldosteroni >30 nmol, varmistaa löydös suurella todennäköisyydellä hyperaldosteronismin."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      80
      5933
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      288
      5234
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3304
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      10
      2726
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2713
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      4
      1655
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1585
    8. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1440
    9. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      30
      1439
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      176
      1033
    Aihe