Ja taas kotiloista

Kertokaa mikä kala sopisi kotilonsyöjäksi 140-litraiseen akvaarioon? Joku sellainen joka voisi olla siellä myös aikuiseksi kasvettuaan. Kotilot ovat näitä kiekon mallisia kierteisiä ei siis niitä kovempikuorisia torven mallisia.
9703
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Olisi hyvä, jos sulla olis isompi akvaario. (Se on parvikala) Muita kotiloita syöviä kaloja en muista, et toivottavasti muut tietäis...

Äänestä
  • Ahne. Syö kaiken, ei jätä muille (aroille kaloille) mitään. Tuhoaa kasveja. Sairastuu helposti pilkkuihin.

    Hoitelee kylläkin kotilot myös tehokkaasti.

    Äänestä

ovat melko hyviä kotilontuhoajia, ja sinun (ja muidenkin) altaaseesi suosittelisin lämpimästi kissanuoliaista, se tosin ei ehkä poista koko kotilokantaa, mutta ainakin hillitsee sitä.

Äänestä
  • kannattais tosiaan otta se tiikerinuoliainen mun tietääkseni ne ei kyllä oo parvikaloja mutta,voikai niitä montaki ottaa.Kyllä ne sun akavaarioon mahtuu

    Äänestä

  • itelläni on 1 sellanen kirjoitti:

    kannattais tosiaan otta se tiikerinuoliainen mun tietääkseni ne ei kyllä oo parvikaloja mutta,voikai niitä montaki ottaa.Kyllä ne sun akavaarioon mahtuu

    toi edellinen viesti on vastoin kaikkea mitä olen tältä palstalta lukenut.

    Äänestä

  • itelläni on 1 sellanen kirjoitti:

    kannattais tosiaan otta se tiikerinuoliainen mun tietääkseni ne ei kyllä oo parvikaloja mutta,voikai niitä montaki ottaa.Kyllä ne sun akavaarioon mahtuu

    Tiikerinuoliainen on vilkas parvikala joka kasvaa 30-40 senttisiksi luonnossa, akvaariossa n. 20 senttiseksi. Tarvitsee tilaa ja 300-litrainen alkaa oleen sopivan kokoinen pienelle parvelle.

    Äänestä

Kotiloiden invaasio johtuu liikaruokinnasta, níin olen kuullut ja myös itse todennut. Eikö siis pitäisi pureutua itse ongelmaan jos niistä kerran tahtoo eroon.
Nuoliaiset ovat toki oikein mukavia kaloja ja kiva kun syövät kotiloitakin! Mutta onko kotilot todella hyvä syy hankkia niitä, kuin pelastavana oljenkortena?

Äänestä
  • Varmaan kotiloiden liikaruokinta edistää kotiloinvaasiota. Mutta kyllä ne niin tehokkaita ovat lisääntymään, että jos niitä ei millään hävitä, valtaavat ne ennenpitkää altaan kokonaan. Siis muutamat lajit, eivät kaikki. Jos levää ei riitä ravinnoksi, raastavat kotilot kasvit suuhunsa ennen nälkäkuolemaansa.

    Omasta mielestäni en ruoki kalojani liikaa. Mutta siitä huolimatta kotiloiden pitäminen vaatii niiden jatkuvaa karsimista (joko itse tai jonkin kalan toimesta), jottei seurauksena ole väestöräjähdys. Tiikerinuoliaiset taas syövät kaikki kotilot hetkessä sukupuuttoon, joten niiden ja kotiloiden tasapainoinen yhteiselo ei näytä onnistuvan.

    Äänestä

Kasvaa korkeintaan 7,5cm;n pituiseksi,ja syö kotiloita.

Pitää happamasta vedestä,ja turvelisäys olis suotavaa,tämä sama ohje sopii myös muille nuoliaisille.

Hanki parvi,väh.4kpl koska ovat parvieläjiä.

Nätti,pieni ja kotiloitakin syövä fisunen. ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miekkakasvista pitsilehti kirjoitti:

Kertokaa mikä kala sopisi kotilonsyöjäksi 140-litraiseen akvaarioon? Joku sellainen joka voisi olla siellä myös aikuiseksi kasvettuaan. Kotilot ovat näitä kiekon mallisia kierteisiä ei siis niitä kovempikuorisia torven mallisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu