joo eli kun autossa on tuo polttoaine käyttöinen lisä lämmitin onko siihen mahdollista ostaa ajastin että sais pöhisee millon haluaa....ja mitä mahtaa ajstin maksaa?
bmw 530d webasto
7
4901
Vastaukset
- käyttöön
Jos autossasi on iso ajotietokone tai navi, niin webaston saa koodattua käyttöön merkkihuollossa. Maksaa 30-50€ paikasta riippuen. Tämä tietenkin edellyttää että autossasi on vakiona kiertovesipumppu.
Jos joudut asentamaan vesipumpun ja ajastimen, niin hintaa tulee noin 500€. Pelkkä erillinen ajastin maksaa asennettuna pari sataa euroa.
tuolta lisätietoa:
http://www.kaha.fi/file_root/Lisavarusteet/Webasto/Luettelot/WEBASTO1_Thermo_Top.pdf- Gismo2
kertoo hä joka ei vissii tiedä asiasta mitää. Jos autossa on vakiona polttoaine käyttöinen lisä lämmätin joka kytkeytyy päälle kun tarttaa. saa sen ohjelmoitua ja kellotettua noin 80€. Ainakin itse sain. hämeen autoshkössä.
- BMW535
Nyt en oikein hokaa jos sinulla on webasto,kai se laitettu niin ,ettei muuta kun naputtelee alkamis aika ja loppu itellä ainakin ajotietokoneeseen liitetty,miten se muuten vois toimia.Toivottavasti nyt ei mennyt väärin ,en ole koko asiaa miettinyt,kun oli weba valmiina.
- zdgsfdzgf
e39 530d:n webasto on oletuksena lisälämmitin -> lähtee päälle jos ulkona kylmempi kuin 5 astetta ja jäähdytinneste kylmempää kuin 70 astetta. ei ajastus tai käsikäyttömahdollisuutta. vaatii ohjelmointia jos haluaa sisätiloja lämmittää ajastettuna.
- BMW535
zdgsfdzgf kirjoitti:
e39 530d:n webasto on oletuksena lisälämmitin -> lähtee päälle jos ulkona kylmempi kuin 5 astetta ja jäähdytinneste kylmempää kuin 70 astetta. ei ajastus tai käsikäyttömahdollisuutta. vaatii ohjelmointia jos haluaa sisätiloja lämmittää ajastettuna.
Onko näin,en siis provoo mitään,lähtee käymään ulkona kylmempi kuin 5 astetta.No eikös se talvella kävis koko ajan.Itsellä 535 ja siinä on kellon ajat aloitukselle/lopetukselle.En ole kyllä pistänyt merkille että päättelis itse koska menee päälle.Mietittyäni hetken siis ajamattomassa autossa,bat mahtaakohan tämä liittyä ajavaan,siis esilämmitys ajaessa,olekohan ihan pihalla kun lintulauta.Korostan faktaa ei ole itsellä se tilanne ,etten juuri webastoa kaipaa,yleisin ajo koti-työpaikka tallista-talliin,ja jos pysähtyy pitemmäksi aikaa niin ajastimella olen weban päälle laittanut,joka on ajotietokoneella .
- BMW535
Webasto käyttöohjeet.Webaston kulutus ja oikea käyttö.Siinä pari haku sanaa joilla löytyy paljon tietoa webastosta.Itsekin kävin lueskelemassa,koska on itsellenikin vieras laite.Lisäksi vaikutti kommentointi sivutkin pysyvän itse aiheessa.Olen täällä muutaman rivin kirjoittanut ja varovasti asiaa kommentoinut,kun se käy niin äkkiä musta tuntuu,olen kuullut,kaverilla on ollut ym.. Tuo provoilu tuntuu joillekin olevan kaikki kaikessa.Ne ottaa kantaa,vääntää kääntää,itse asia on sivu seikka pää asia on että molla toista.No jokanen tallaa tyylillään,mutta noilla hakusanoilla löysin ainakin itse tietoa .Esim kulutus 1h=0,5-0,6.Ei siitä sen enenpää tutustukaa sivuihin itse sain ainakin vastauksia.
- 530Da_touring_2000
Mistä tietää onko autossa Webasto?
Mistä, miten sitä ohjataan? Saa päälle, pois?
Olen ihmetellyt, kun pakkasaamuina auton lasin ollessa jäähuurteessa, on tuulilasin alareunassa kaksi pyöreää sulaa ympyrää (n. 10 cm halkaisija) symmetrisesti melko keskellä, vaikka autoa ei ole käytetty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053161Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803