tietokoneen kautta dvd:lle

Millaisia mahdollisuuksia on siirtää videoita tietokoneen D-asemalta, jonhon ne on siirretty dvd-levykkeeltä, toiselle dvd-levykkeelle?

Kaupassa sanottiin sen järjestyvän, mutta meikäläisen tietokone (Acer 3651)tuntuisi polttavan vain CD-levylle.
2428
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mitä ilmeisimmin läppärissäsi on ns. comboasema eli polttava CD asema joka osaa lukea mutta ei kirjoittaa DVD levyjä. Tämän pitäisi selvitä ohjekirjasta tai windowsin järjestelmänhallinnasta kun katsot levyaseman tietoja. Koitapa varmistaa ensin aseman tyyppi.

Mikäli vahvistuu että kyseessä ei ole polttava DVD-asema ja jos kerran ovat kaupassa luvanneet läppärisi polttavan DVD-levyjä niin sitten viet sen takaisin ja vaadit siihen polttavan DVD aseman joko nykyisen tilalle tai ulkoisen USB-liitäntäisen. Sinä et maksa euroakaan lisää jos tuollaista rupeavat ehdottamaan.

Yksi vaihtoehto on se että asema on sen verran vanha että se tukee vain DVD tai DVD- levyjä mutta ei molempia ja yrität syöttää sille vääriä aihioita. Aseman päädyssä on yleensä CD-logon lisäksi myös DVD- ja DVD leirien logot mistä asian voi tarkistaa.

Äänestä

Jatkaisin ketjua vielä uudella kysymyksellä:

Jos tietokone pystyy vain lukemaan dvd-levyjä, mutta ei tallentamaan, niin onko mahdollista kopioida - levyn ollessa tietokoneessa - siitä tallentavassa dvd-soittimessa olevalle dvd-levylle?

dvd-soittimesta kai voidaan kopioida tallentavassa dvd-soittimessa olevalle levylle, mutta onnistuuko se, jos ensimmäinen dvd-levy on tietokoneessa, joka pystyy vain lukemaan sitä?

Ainakin tulisi ongelmia johtojen osalta: toisessa päässä pitäisi olla USB ja toisessa ehkä scart, noin loogisesti ajatellen, mutta se ei liene käytännössä mahdollista, vai miten?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


benny3 kirjoitti:

Millaisia mahdollisuuksia on siirtää videoita tietokoneen D-asemalta, jonhon ne on siirretty dvd-levykkeeltä, toiselle dvd-levykkeelle?

Kaupassa sanottiin sen järjestyvän, mutta meikäläisen tietokone (Acer 3651)tuntuisi polttavan vain CD-levylle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu