miten muistaa

kummia

ristiäisten jälkeen?

3

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarja 2

      ole mitään valokuvaa kummempaa ole ollut antaa/saada.....

      • tarja 2

        aivoissa...siis meillä,ei ole ollut tapana antaa/saada valokuvaa kummempaa


    • 4 lapsen äiti

      See riippu ihan siitä miten hyvät kummikaupat olet tehnyt.
      Jos kummina on Sinullekin tärkeä ihminen niin helppohan se sitten on .

      Meillä ainakin kuvatiin kummeja vauvan kanssa ja ostetiin kehys ja kuva sisälle ja siinä olisi jo aika kiva lahja.

      Mutta muista että tärkein on pitää yllä ne ystävyys suhteet. Muista myös itse kummeja , älä vaan odotta että kummit muista lasta.

      Jos vauvasta otat kuvia niin lähetä niitä kummeille, kerro kuulumisiä...
      Minusta olisi ihana kuulla mitä kaikkea vauva on oppinut tekemään tai miten ylipäätä sen kanssa menee.

      Vauva kun kasvaa, sen tekemät piirostukset olisi kivoja saada, vaikka siellä ei olisi mitään muuta kun kynällä vetettyjä viivoja, nimi ja päivämäärä taakseen ja on se minulle ainakin kiva juttu.

      Kummit tietysti on erilaiset, toinen välittää ja on kiinostunut vaikka mistä, toinen muistaa vaan juhlapäivinä ja kolmas ei välttämättä enää koskaan, saatta heittä lapsen kortit ja piirustukset vaan roskiin kun on hetkeksi katsellut.

      Sitä kuvittelee että lapsen ja kummin välit pysyvät hyvinä, mutta aina se ei onnistuu. Mutta tosiaan, kummijuttu ei ole mikä sellainen, että lapselle odotettaan vaan lahjoja ja sen enempää ei kummeja tunnettaa.

      Toivottavasti olet saanut lapselle hyvät kummit ja teidän hyvät välit kestaa vuodesta toiseen ja olete tyytyväisiä kaikki.

      Ja kun teillä on vasta ollut ristiäiset, niin onnea teille vauvasta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      402
      3011
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      68
      2352
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1999
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      116
      1716
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1572
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      71
      1223
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1039
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      12
      1012
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      268
      993
    10. 40
      874
    Aihe