Hei kuinka olette tehneet?. Kun tarvitsee seinätkin(olohuone) levyttää uudestaan niin ajattelin pistää samalla uppoasennuksella, kun muutenkin noi pintajohdot jo joutaa vaihtaa. Millai olette tehneet? koolausta ristilaudotuksen vanerit(gyproc,lastulevy? paksuus?) päälle??? vai mitenkä se menee
Uppoasennus
Rintamamies taloon!
33259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
pitää viedä levyn alle villaan tai puruun. Ei kannata vähiä neliöitä tuhlata koolauksille. Silloin pannaan pintaan.
ei vaadi kuin käytettävän putken 16 tai 20 mm koolauksen, jos käytetään pinnallisia kalusteita. Myös putketon asennus on mahdollista, jos ei tilaan tule lämpöeristettä. Huomattava on, että ST-kortissa on määritelty poikittaisten uppoasennusjohtojen asennusalueet. Siitä huolimatta on levytettäessä oltava tarkkana, jotta ei ruuvaa ruuveja sähköputkiin. Uppoasennuskalusteita varten pitää koolaukseen mahtua myös kojerasia syvyys 47 mm. Eli jos pintalevy on 12 mm niin koolauksen tulee olla vähintään 35 mm. Myös 38 mm syvyisiä kojerasioita on olemassa, mutta ne ovat ahtaita, varsinkin, jos tulee 2,5 neliön johtoja. Mikäli koolaukseen tulee myös lisälämpöeristys, pitää olla tarkkana höyrysulun paikasta, tai sitten tehdä lisäeristys selluvillalla tms. materiaalilla joka ei vaadi höyrysulkua.
jos tuo 35mm koolaus ei kai sinne paljon villaa mahdu? Entäs kosteussulut eihän noissa vanhoissa rintamiestaloissa ole muovia kosteussuluissa eikös niillä voi pilata talonkin???