Mikähän on kun kääntää oikealle, niin vasemman renkaan kohdilta kuuluu kolahdus, sama ääni kuuluu kun ajaa isompaan möykkyyn. Mitä maksaa korjaus ja osat ja onko helppo tehdä itse??
vectra gls 2,0i -89
miko
3354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minulla ollut Vectra 10 vuotta ja samaa se on tehnyt. Ei varmaan mitään ihmeellistä, koska olen vaihtanut alapallonivelet ja murrokset, mutta ääni kuuluu edelleen, siis en äänen takia ole vaihtanut! Olen joskus sitä klonksahtavaa ääntä ihmetellyt, mutta kun ei mitään vaikutusta, niin olen unohtanut koko asian!
annoit tietoja, mutta nosta pyörä ylös ja heiluttele kovaa edestakaisin sivu- ja pystysuunnassa. Jos väljää tuntuu sivusuunnassa on todennäköisesti raidetangonpää väljä. Pystysuunnassa tuntuva viittaa alapalloniveleen. Molemmat on kohtalaisen helppoja vaihtaa, mutta pitää olla pallonivelen ulosvetäjä, muuten on turhankovaa hieromista. Jos vaihdat raidetangon nivelen käy mittauttamassa auraus, sillä se muuttuu, vaikka olisit mitannut kuinka hyvin vanhan paikan.
Katso myös etujousi, ettei ole pikku pätkää poikki(vertaa toiseen). Usein Opelin vika.
kallistuksenvakaajan pystytappi poikki. Helppo homma.