Millaset vaatimukset nillä on? onko ne jotain uusia tulokkaita?...näin niitä tampereella noksopissa...kivoja veijareita....(kumminkin kasvaa parin metrin vonkaleiksi.....=)
haimonnit
Sari sardiini
4539
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Haimonnit kasvaa n. metrin mittaisiksi, joten ne eivät sovellu kuin todella isoon akvaarioon. Ne saattavat pelästyä ja lähteä ihan hulluna uimaan törmäten samalla akvaarion reunoihin, johon ne myös usein kuolevatkin. Eli, en suosittele ellet omista todella suurta akvaariota, mieluiten väh. 3 metrinen.
mulla oli pari haimonnia.älä
vaan mee missään nimessä ostaan.
ei sellasta sopivaa allasta löydä
mihin ne sopii.sitten ne saa
paniikki kohtauksia ja ui pitkin seiniä.näillä kaloille on ominaista
huononäkö,jolloin ne ui miten sattuu.
sillä itsellämme on kaksi haimonnia, jotka saimme tuttavan tuttavan kyllästyttyä niihin jo parin kuukauden tuttavuuden jälkeen. Allas, jossa monnit ovat, on 450litranen eli varsin pieni haimonnien "aikuiskokoa" ajatellen.
Meillä haimonnit ovat ahneita rohmuja, mutta eivät lainkaan niin hulluja kuin niitä yleensä kuvataan(tiedä sitten onko kyseessä speciaali-yksilöt). Pituutta kaveruksilla on toistakymmentä senttiä (alle 15 vielä) ja ne kasvavat kyllä vauhdilla (mikäs ihme sillä syömisellä). Tulevat hývin toimeen muun kalaston kanssa, liikkuvat yleensä yhdessä. Eivät ole moksiskaan edes hoitotoimenpiteistä! Altaamme koon takia kiikutan kummpanukset kyllä kesän aikana akvaariokauppaan, joka järjestää niille sitten tilavamman altaan.
Altaamme on huoneen jakaja, joten sen ympärillä liikutaan jatkuvasti. Kaikki siinä olevat kalat ovat rauhallisia ja tottuneet ympärillä liikkuviin ihmisiin. Itse asiassa mielestäni toisessa akvaariomme, joka sijaitsee rauhallisemmassa paikassa, kalat ovat paljon "säikympiä". Akvaarionmaailma-lehdessä oli tässä taannoin maininta juuri tästä aiheesta Rassin palstalla, kokemuksesta on pakko yhtyä Rassin mielipiteeseen.
Että tällaisia kokemuksia!
en ostanut niitä,kitos tiedoista. kyseisessä kaupassa nuo n10 veijaria olivat noin 60l akvaariossa, ne oli jotain 15 cm pitkii...en puhu enempää kun oon huono arvioija..
ihan kauniita noin pieninä mutta ehkä se mieli pide vaihtuu kun näkee kyseiset kalat vuoden päästä...