Aihe on kovasti ollut tapetilla.Minua vaan alkoi askarrutaa,tää ; Mihin liitetään kaustinen,veteli,halsua,himanka,kannus...nämä ainakin jäävät palloilemaan orvon oloisina.Kaupunki nimeltä Kannus jää kovin yksin.Himankakin olisi voinut lohtajan vanavedessä tulla suur-kokkolaan.Mitäpä ootte mieltä te?
Kuntien liitoksista
5
579
Vastaukset
- ajatellen ei
ainakaan olsi ollut estettä. Molemmat, Himanka ja Kannus olisivat sopineet kyytiin, koska Ullavakin on kauempana. Siitä vaan olisi piirretty harpin ja kynän kanssa todellinen suurkunta, joka olisi kattanut koko Keski-Pohjanmaan. Ja miksei Kruunupyyn, Pedersören, Luodon ja Jeppiksenkin olisi voinut haukata kyytiin.
Eri asia on sitten, missä kulkee järkevyyden raja.- olisi jäänyt ilman työtä
Järkevä tuollainen suurkunta olisi ollut, kuinka paljon olisikaan säästetty vaikkapa hallintokuluissa?
Vaan silloin olis jäänyt ilman työtä liian monta kepulaista kunnanjohtajaa, kunnanhallituksen tai kunnanvaltuuston puheenjohtajaa tai muuta kyläpäällikköä.
Pitäisikö vaatia EU:lta jotain eritystukea kepulaisille päälliköille?
Joku 123-tuki joka kattaisi koko Suomen ja loppuisi kun ongelmasta on päästy eroon? - säästö ei
olisi jäänyt ilman työtä kirjoitti:
Järkevä tuollainen suurkunta olisi ollut, kuinka paljon olisikaan säästetty vaikkapa hallintokuluissa?
Vaan silloin olis jäänyt ilman työtä liian monta kepulaista kunnanjohtajaa, kunnanhallituksen tai kunnanvaltuuston puheenjohtajaa tai muuta kyläpäällikköä.
Pitäisikö vaatia EU:lta jotain eritystukea kepulaisille päälliköille?
Joku 123-tuki joka kattaisi koko Suomen ja loppuisi kun ongelmasta on päästy eroon?toteudu, koska kokkolassa syydetään surutta rahaa ruotsinkielen ylläpitämiseen. Tulette tutustumaan tähän ilmiöön, älkääkä sitten valittako liittymispäätöstänne.
- kuntaliitoksissa
olisi jäänyt ilman työtä kirjoitti:
Järkevä tuollainen suurkunta olisi ollut, kuinka paljon olisikaan säästetty vaikkapa hallintokuluissa?
Vaan silloin olis jäänyt ilman työtä liian monta kepulaista kunnanjohtajaa, kunnanhallituksen tai kunnanvaltuuston puheenjohtajaa tai muuta kyläpäällikköä.
Pitäisikö vaatia EU:lta jotain eritystukea kepulaisille päälliköille?
Joku 123-tuki joka kattaisi koko Suomen ja loppuisi kun ongelmasta on päästy eroon?Kokkolan, Kälviän, Lohtajan ja Ullavan väliseen liitossopimukseen on kirjattu pykälä, jonka mukaan kaikille viranhaltijoille taataan virkapaikka Kokkolan kaupungilla vähintään viideksi seuraavaksi vuodeksi. Käytännössä tuo takuu kestää eläkeikään asti. Näin on kaikissa Suomen kuntaliitoksissa on noin aina käynyt.
Tärkeimmille luottamushenkilöille vastaavaa kirjallista takuuta ei voi muodollisista syistä antaa, vaan hommien jatkuminen hoidetaan kuntaliitosta puuhanneitten osalta Hyvä veli -järjestelmällä. On hyvä muistaa, että maaseutukunnissa luottamushenkilöt eivät saa tehtävistään mainittavaa korvausta ja kokouksiakin on suhteellisen harvoin. Kokkolassa heille on tarjolla isommat kokouspalkkiot ja enemmän kokouksia, joten kysymyksessä on heidän henkilökohtainen taloudellinen etunsa.
Ei näillä kuntaliitoksilla on tarkoitus säästää, vaan kysymys on henkilökohtaisista ja puolueiden eduista. Nyt Kokkolassa alistuttiin lähinnä kepun taktiikkaan varmistaa suurimman puolueen asema kaupungissa, mutta eiköhän salaisiin keskusteluihin liity jokin sopimus, jolla ainakin demareille ja RKP:lle annetaan korvaus yliedustuksena lautakunnissa tai kaupungin liikelaitoksissa.
- koulut ensiksi!
Kyllä poru alkaa, kun Lohtajalta loppuu yläaste, Kälviältä lukio ja Ullavan yläasteikäiset rahdataan kouluun Kälviälle ja Kokkolaan pienen ajan kuluttua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!9311932Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla1069050Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1194983- 1014208
Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka384157Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti73933Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei773889Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j113709Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden403593Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle293561