Intia?

juhomatti89

Pitäisikö pohjois goalle mentäessä ottaa jotain lääkitystä?

4

1269

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saa vaikkapa..

      Soita paikkakuntasi terveyskeskuksen rokotushoitajalle. He osaavat parhaiten kertoa viimeisimmät ohjeet rokotuksista ja muista.

      Tai lue alla olevista linkeistä:

      http://www.terveysportti.fi/terveysportti/ktl.mat?p_artikkeli=mat00055#s69

      http://www.ktl.fi/portal/suomi/osastot/infe/ajankohtaista/?id=1102&year=2007

      ".....Erityisesti Goan alueella matkustavien tulee suojautua hyttysten pistoilta.
      Malarian estolääkityksen tavoite on estää falciparum-malaria ja sen vakavat komplikaatiot.
      Kunnes Intian malariatilanteesta ja lääkeherkkyydestä saadaan lisätietoa, estolääkitystä suositellaan harkittavaksi
      1) turisteille, jotka oleskelevat Pohjois-Goassa pääkaupunki Panajin pohjoispuolen rantakohteissa
      2) yli 2 viikkoa koko Goan alueella matkaileville
      3) matkailijoille, jotka tekevät yli yön kestäviä retkiä maaseudulle
      Tähän asti Suomessa on valtaosaan Intiaan matkustaville suositeltu estolääkkeeksi klorokiiniä (Heliopar®).
      Suomen uusi suositus estolääkkeeksi on toistaiseksi meflokiini (Lariam®) tai atovakoni ja proguaniili yhdistelmä (Malarone®) tai doksisykliini......."

    • Indiq

      Intia on yksi varmimmista paikoista saada jokin tauti! Ota ihmeessä kaikki mahdolliset rokotukset ja katso mitä syöt, jottet saa mitään paskatautia. Lehdissä jonkun aikaa sitten muutama pohjoismaalainen oli saanut sieltä jonkun ihme taudin (joka siis voi olla hoitamattomana hengenvaarallinen) Tauti ei tainnut olla malaria? Tai lavantauti? Jokatapauksessa kun siellä on niin paljon ihmisiä jotka juovat ja peseytyvät samassa joessa, johon ovat kusseet, niin ei ihme jos kuumassa taudit leviää..

    • Anna I

      saat parhaimman ja ajankohtaisimman tiedon, et todellakaan tältä palstalta, jossa hyvin tunnepohjalta, asiantuntemattomina kinataan esim. rokotuksista ja malarianestolääkityksen käytöstä.

    • lääkitystä ei

      Itse olin neljättä kertaa Goassa. Meitä oli sukua 13 henkeä, ei rokotuksia. Vatsatautia oli parilla henkilöllä, mutta paikalliset lääkkeet olivat tehokkaita, joten vaivat menivät ohi. Me joilla oli FitLine-tuotteet olleet käytössä jo kotona, säästyimme vaivoilta. Nyt 07.12.-24.12.17, olimme Thaimaassa, ei rokotuksia, FitLine-tuotteet mukana ja söimme heinäsirkkoja ja sammakoita eikä vaivoja kellään, nyt olimme viiden hengen seurueella, joista kaksi 9-vuotiasta lasta.Myös lapset söivät eksoottisia ruokia ja juomia ilman mitään vaivoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      248
      3151
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      18
      1750
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1443
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      132
      1275
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1258
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      78
      1212
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1072
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      972
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe