Intia?

juhomatti89

Pitäisikö pohjois goalle mentäessä ottaa jotain lääkitystä?

4

1239

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saa vaikkapa..

      Soita paikkakuntasi terveyskeskuksen rokotushoitajalle. He osaavat parhaiten kertoa viimeisimmät ohjeet rokotuksista ja muista.

      Tai lue alla olevista linkeistä:

      http://www.terveysportti.fi/terveysportti/ktl.mat?p_artikkeli=mat00055#s69

      http://www.ktl.fi/portal/suomi/osastot/infe/ajankohtaista/?id=1102&year=2007

      ".....Erityisesti Goan alueella matkustavien tulee suojautua hyttysten pistoilta.
      Malarian estolääkityksen tavoite on estää falciparum-malaria ja sen vakavat komplikaatiot.
      Kunnes Intian malariatilanteesta ja lääkeherkkyydestä saadaan lisätietoa, estolääkitystä suositellaan harkittavaksi
      1) turisteille, jotka oleskelevat Pohjois-Goassa pääkaupunki Panajin pohjoispuolen rantakohteissa
      2) yli 2 viikkoa koko Goan alueella matkaileville
      3) matkailijoille, jotka tekevät yli yön kestäviä retkiä maaseudulle
      Tähän asti Suomessa on valtaosaan Intiaan matkustaville suositeltu estolääkkeeksi klorokiiniä (Heliopar®).
      Suomen uusi suositus estolääkkeeksi on toistaiseksi meflokiini (Lariam®) tai atovakoni ja proguaniili yhdistelmä (Malarone®) tai doksisykliini......."

    • Indiq

      Intia on yksi varmimmista paikoista saada jokin tauti! Ota ihmeessä kaikki mahdolliset rokotukset ja katso mitä syöt, jottet saa mitään paskatautia. Lehdissä jonkun aikaa sitten muutama pohjoismaalainen oli saanut sieltä jonkun ihme taudin (joka siis voi olla hoitamattomana hengenvaarallinen) Tauti ei tainnut olla malaria? Tai lavantauti? Jokatapauksessa kun siellä on niin paljon ihmisiä jotka juovat ja peseytyvät samassa joessa, johon ovat kusseet, niin ei ihme jos kuumassa taudit leviää..

    • Anna I

      saat parhaimman ja ajankohtaisimman tiedon, et todellakaan tältä palstalta, jossa hyvin tunnepohjalta, asiantuntemattomina kinataan esim. rokotuksista ja malarianestolääkityksen käytöstä.

    • lääkitystä ei

      Itse olin neljättä kertaa Goassa. Meitä oli sukua 13 henkeä, ei rokotuksia. Vatsatautia oli parilla henkilöllä, mutta paikalliset lääkkeet olivat tehokkaita, joten vaivat menivät ohi. Me joilla oli FitLine-tuotteet olleet käytössä jo kotona, säästyimme vaivoilta. Nyt 07.12.-24.12.17, olimme Thaimaassa, ei rokotuksia, FitLine-tuotteet mukana ja söimme heinäsirkkoja ja sammakoita eikä vaivoja kellään, nyt olimme viiden hengen seurueella, joista kaksi 9-vuotiasta lasta.Myös lapset söivät eksoottisia ruokia ja juomia ilman mitään vaivoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1679
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1212
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1113
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      66
      880
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      861
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      808
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      721
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      712
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      661
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      643
    Aihe