Intia?

juhomatti89

Pitäisikö pohjois goalle mentäessä ottaa jotain lääkitystä?

4

1249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saa vaikkapa..

      Soita paikkakuntasi terveyskeskuksen rokotushoitajalle. He osaavat parhaiten kertoa viimeisimmät ohjeet rokotuksista ja muista.

      Tai lue alla olevista linkeistä:

      http://www.terveysportti.fi/terveysportti/ktl.mat?p_artikkeli=mat00055#s69

      http://www.ktl.fi/portal/suomi/osastot/infe/ajankohtaista/?id=1102&year=2007

      ".....Erityisesti Goan alueella matkustavien tulee suojautua hyttysten pistoilta.
      Malarian estolääkityksen tavoite on estää falciparum-malaria ja sen vakavat komplikaatiot.
      Kunnes Intian malariatilanteesta ja lääkeherkkyydestä saadaan lisätietoa, estolääkitystä suositellaan harkittavaksi
      1) turisteille, jotka oleskelevat Pohjois-Goassa pääkaupunki Panajin pohjoispuolen rantakohteissa
      2) yli 2 viikkoa koko Goan alueella matkaileville
      3) matkailijoille, jotka tekevät yli yön kestäviä retkiä maaseudulle
      Tähän asti Suomessa on valtaosaan Intiaan matkustaville suositeltu estolääkkeeksi klorokiiniä (Heliopar®).
      Suomen uusi suositus estolääkkeeksi on toistaiseksi meflokiini (Lariam®) tai atovakoni ja proguaniili yhdistelmä (Malarone®) tai doksisykliini......."

    • Indiq

      Intia on yksi varmimmista paikoista saada jokin tauti! Ota ihmeessä kaikki mahdolliset rokotukset ja katso mitä syöt, jottet saa mitään paskatautia. Lehdissä jonkun aikaa sitten muutama pohjoismaalainen oli saanut sieltä jonkun ihme taudin (joka siis voi olla hoitamattomana hengenvaarallinen) Tauti ei tainnut olla malaria? Tai lavantauti? Jokatapauksessa kun siellä on niin paljon ihmisiä jotka juovat ja peseytyvät samassa joessa, johon ovat kusseet, niin ei ihme jos kuumassa taudit leviää..

    • Anna I

      saat parhaimman ja ajankohtaisimman tiedon, et todellakaan tältä palstalta, jossa hyvin tunnepohjalta, asiantuntemattomina kinataan esim. rokotuksista ja malarianestolääkityksen käytöstä.

    • lääkitystä ei

      Itse olin neljättä kertaa Goassa. Meitä oli sukua 13 henkeä, ei rokotuksia. Vatsatautia oli parilla henkilöllä, mutta paikalliset lääkkeet olivat tehokkaita, joten vaivat menivät ohi. Me joilla oli FitLine-tuotteet olleet käytössä jo kotona, säästyimme vaivoilta. Nyt 07.12.-24.12.17, olimme Thaimaassa, ei rokotuksia, FitLine-tuotteet mukana ja söimme heinäsirkkoja ja sammakoita eikä vaivoja kellään, nyt olimme viiden hengen seurueella, joista kaksi 9-vuotiasta lasta.Myös lapset söivät eksoottisia ruokia ja juomia ilman mitään vaivoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      238
      10326
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      86
      4936
    3. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      244
      4439
    4. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      166
      4310
    5. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      157
      4214
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      89
      3435
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      16
      3164
    8. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      14
      2910
    9. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      31
      2887
    10. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      2
      2766
    Aihe