Jälleen kaukolennon peruutus!

Finnair näyttää osaamistaan jälleen. Eilinen Bangkokin lento lähti tänään "vain" 7 tuntia myöhässä.

Lisäksi tämänpäiväinen Delhin lento on peruuttu kokonaan.

Veikkauksia, mikä lento perutaan seuraavaksi?
111160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Mistähän joillekin saataisiin elämä? Eikö työkkäri järjestäisi noin luusereille vaikka jotain työnhakukurssia?

Äänestä
  • Olisiko ensimmäinen tai viimeinen maailmanhistoriassa. Ihmettele ennemminkin sitä, kuinka kymmeniä tonneja painava metallimöykky kiitää kymmenessä kilometrissä n. 1000 km/h. Siinä on minusta oikea ihme. Vaikka se tapahtuisikin seitsemän tuntia myöhässä.

    Äänestä

maailmalla siksi että turvallisuusasioista on tingitty ja kone on syöksynyt maahan?

Äänestä

No kun kerran kysyttiin veikkausta, että milloin seuraava lento peruutetaan tai myöshästyy dramaattisesti niin tässä: huomenna!

(huomatkaa, että tämä on ns. kestoveikkaus ;) )

Finnairin olisi aika saattaa lennot aikatauluun.
Eikä mitään tulkintoja, että "kone on aikataulussa kun matkustajat ovat sisällä" lähtohetkellä. Kone on aikataulussa kun se nousee radalta /-5 minuuttia ilmoitetusta lähdöstä!

Olenpa odottanut koneessa kiitoradalla 2 tuntia. Se lento oli merkitty myöhemmin lähteneeksi "aikataulussa". grrrr!

Äänestä
  • Se nyt vaan on niin, että kun kone blokkaa liikkeelle putkesta tai ulkorivistä, se on koneen lähtöaika, ei se milloin noustaan ilmaan. Ja lentoyhtiöt katsovat myös saapumisaikoja, jos kone saapuu 15 min sisällä aikataulusta, on se "ajoissa". Jos kiitoradan varrella odotellaan nousuvuoroa tunnin ajan, ei se ole lentoyhtiön vika. Esimerkiksi Finnairin New Yorkin lennolla Suomeen päin kone joutuu lähes aina odottamaan lähtövuoroaan noin tunnin ajan, toisinaan vähemmän, toisinaan huomattavasti enemmän. Viimeksi odoteltiin tunnin verran ja silti tultiin Helsinkiin aikataulussa, eli lentoaikaan on sisällytetty tämä "oletettu" odotusaika. Lentoyhtiöt kyllä tetävä mitkä lentokentät ovat sellaisia, että niiden lentoaikoihin kannattaa sisällyttää ylimääräistä aikaa, jottei aikataulut mene joka kerta sekaisin ja jatkomatkustajat myöhästy lennoiltaan.

    Missä tälläinen Finnairin tulkinta kuin "ajoissa ollaan, jos matkustajat ovat koneessa istumassa lähtöaikana" on peräisin? Kyllä Finnair tilastoi lähdön myöhästyneeksi jos se lento lähtee liikkeelle yli 15 min myöhässä aikataulun mukaisesta lähtöajasta.

    Äänestä

  • joskus ajoissa kirjoitti:

    Se nyt vaan on niin, että kun kone blokkaa liikkeelle putkesta tai ulkorivistä, se on koneen lähtöaika, ei se milloin noustaan ilmaan. Ja lentoyhtiöt katsovat myös saapumisaikoja, jos kone saapuu 15 min sisällä aikataulusta, on se "ajoissa". Jos kiitoradan varrella odotellaan nousuvuoroa tunnin ajan, ei se ole lentoyhtiön vika. Esimerkiksi Finnairin New Yorkin lennolla Suomeen päin kone joutuu lähes aina odottamaan lähtövuoroaan noin tunnin ajan, toisinaan vähemmän, toisinaan huomattavasti enemmän. Viimeksi odoteltiin tunnin verran ja silti tultiin Helsinkiin aikataulussa, eli lentoaikaan on sisällytetty tämä "oletettu" odotusaika. Lentoyhtiöt kyllä tetävä mitkä lentokentät ovat sellaisia, että niiden lentoaikoihin kannattaa sisällyttää ylimääräistä aikaa, jottei aikataulut mene joka kerta sekaisin ja jatkomatkustajat myöhästy lennoiltaan.

    Missä tälläinen Finnairin tulkinta kuin "ajoissa ollaan, jos matkustajat ovat koneessa istumassa lähtöaikana" on peräisin? Kyllä Finnair tilastoi lähdön myöhästyneeksi jos se lento lähtee liikkeelle yli 15 min myöhässä aikataulun mukaisesta lähtöajasta.

    Eli jos kone laskeutuu kiitoradalle ajallaan mutta on putkessa kiinni 16min päästä, niin lasketaanko tämä lento myöhästyneeksi?

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Eli jos kone laskeutuu kiitoradalle ajallaan mutta on putkessa kiinni 16min päästä, niin lasketaanko tämä lento myöhästyneeksi?

    Annetaan siitä kun pyörät koskettavat kiitoradan pintoo.

    Äänestä

  • laskeutumisaika... kirjoitti:

    Annetaan siitä kun pyörät koskettavat kiitoradan pintoo.

    Tuollahan vain yritetään kaunistella tilastoja.

    Mielestäni pitäisi olla joko:
    Lähtöaika: portilta lähtöaika
    Saapumisaika: portille saapumisaika

    TAI:
    Lähtöaika: aika jolloin kone nousee ilmaan
    Saapumisaika: aika jolloin kone laskeutuu kentälle

    Äänestä

  • "Veikkaus: huomisen lento peruutetaan"

    Olit aivan oikeassa. Tänään peruutettiin New Yorkin vuoro.

    Äänestä

Nimimerkki "hienoa" toisti joitakin lehtiotsikoita. No, hienoa sekin, kai.
Veikkausehdotus "mikä lento perutaan seuraavaksi"
meni jo, sillä maailman sadat lentoyhtiöt joutuvat perumaan päivittäin kymmeniä lentoja, ainakin ne yhtiöt, joille matkustajien turvallisuus, jopa hengissäpysyminen, on tärkeintä.
"hienoa" & Co, Aasiaan pääsee junallakin, sama turvallinen raideleveyskin, enimmän matkaa.

Äänestä
  • Jah, jah. Olisi ehkä kannattanut jäädä kentälle, eikä välille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hienoa! kirjoitti:

Finnair näyttää osaamistaan jälleen. Eilinen Bangkokin lento lähti tänään "vain" 7 tuntia myöhässä.

Lisäksi tämänpäiväinen Delhin lento on peruuttu kokonaan.

Veikkauksia, mikä lento perutaan seuraavaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu