Haluaisimme pariin välioveen pyöreän ikkunan - mikä olisi edullisin tapa toteuttaa? Saako halpaan laakaoveen teetettyä reikää? Tuleeko siisti. Eräästä mallistosta löytyy, mutta hintaa on yli 300 euroa kappale... Ideoita? Kokemuksia? Tietoa?
Välioviin pyöreät ikkunat
ovihullu
41457
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Saahan halpaan laakaoven (etenkin sellaiseen) reiän kun sahaa vaan. Ovi saranoiltaan ja pötkölleen. Ympyrä oveen ja pistosahalla reikä, hiomalla siistiksi. Sitten lasiliikkeestä lasi. Listoitus on vaan vähän hankalampi homma, mutta ehkä jollain taipuisalla muovilistalla voisi onnistua.
Miksei siihen kävis ihan valmis välitilan ikkunakin, tulis varmaan fiksumman näköinen. Tekijöitä Suomessa aika vähän ja hinnat suolasia. Tekijöitä ainakin http://ek-ikkunat.fi ja puutyoheikkila.fi
Helppoa. Kuten mainittiinkin, kehys hankalin. Aloita niitten miettimisellä. Sen vois sahata vaneristaItseasiassa ois hyvä löytää jotain sopivaa putkea tai kehitellä jotain rinkulaa lasien väliin, ehkä jotain muovia.
Ei iso homma, sopivan romppeen etsiminen tai tekeminen suurin homma. Pahvioveen tekee reiän melkein mattoveitsellä.
pieni ikkuna saa bauhaus valmiina 30 eur