VIKALISTA MAZDA 6 2007 SPORT WAGON

Tilaan uuden(vm.2007 eli EI tämä uusi malli) Mazda 6 Sport Wagon 2.0l moottorilla ja nyt tarvitsen hieman tietoja vioista joita monilla on ilmaantunut heti uutena. Näin pystyn kertomaan myyjälle että pitää huolen ettei uutukainen sisällä näitä "yleisvikoja" liikkeestä lähdettäessä!!!

Tässä tiedot mitä olen kuullut tähän mennessä:

* Puoltaminen oikealle
* Ruosteherkkyys jolle liike ei mahda mitään mutta teetätän ruostesuojauksen muualla
* Ajovalojen huurtuminen/paskaantuminen sisäpuolelta(jossakin kohti umpiota väli jota ei saisi olla?)
* Mitä muuta??

PS: Millä nastallisilla talvirenkailla auto kannattaa ottaa ettei ole rengasmeluja jne.. suosituksia?
Olisi suotavaa ettei tulisi turhia vastauksia siis provot jääkää pliiz pois!
114972
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Minulle on sattunut ilmeisen huono yksilö, sillä siitä puuttuvat ainakin toistaiseksi nuo tyyppiviat. Ainakin ensimmäiset 26.000 km ovat sujuneet ilman ylimääräisiä huolia.

Auto on herkkä tien kallistuksille, mutta se ei puolla. Tämä on testattu myös Saksassa reippaalla kuormalla ja vielä reippaammalla nopeudella. Aiempien kokemusten perusteella edelliset ovat sellaisia tekijöitä, jotka yleensä heikentävät ajettavuutta, mutta kuutonen on tunnoton niiden vaikutukselle.

Olen saannut kerran kosteutta umpioihin. Pari tuntia pesussa ja vahauksessa sekä ajo kosteasta pesuhallista ulos pakkaseen sai kosteuden tiivistymään umpioiden alareunaan. Ainakaan vuorokautta myöhemmin sitä ei enää näkynyt eikä muissa olosuhteissa ole huurtumista ilmennyt.

Ruosteesta ei ole vielä merkkejä, enkä ole autoa suojauttanutkaan.

Enpä osaa oikein antaa vinkkiä talvirenkaista, kun ei ole vertailupohjaa. Nyt alla on Nokian neloset, kun sain ne ns. halvalla. Jotkut Continentalit olisivat ehkä hiljaisemmat, mutta ei näistäkään mitään nastojen rapinaa kuulu.

Ei muuta kuin zoom zooom...

Äänestä

Syyskuussa 2006 ostamassani Mazda6 2.0 Elegance Sportissa ei ole ilmennyt mitään vikaa, kulkee suoraan varsin kohtuullisella kulutuksella, ajo-ominaisuudet nautittavat, täysin ruosteeton, vaikka mitään lisäsuojausta ei ole laitettu. Ehdottomasti paras auto kokonaisuutena tähän asti omistamistani. Aiempaa kokemusta on saksalaisista, japanilaisista ja ranskalaisista autoista sekä yhdestä jenkkiraudasta.

Tähän Mazdaan laitatin Bridgstone Noranza nastarenkaat suuren rengasliikkeen suosituksesta, liike myy monia rengasmerkkejä. Renkaiden meluista saanee riittävän tiedon autolehtien rengastesteistä.

Äänestä

kysyä, millä rahala sait auton, kerro mitä annoit väliin ym.

Äänestä

Mulla on 2006 masa 2.0l koneella. Ajettu 34tkm. Ainuat mitä on tapahtunut niin toinen avain meni pimeäksi. Meni takuuseen. Ruostetta en ole huomannut/löytänyt ja ei puolla. Renkaista varmaan paras vaihtoehto on kitkarenkaat. Itsellä misukat alla. Ihan ok rengas. Ei ole ennen näin vähä vikaista ajokkia ollut.

Äänestä

ensimmäiseen vuoteen, alla farkku -06 automaatti. Renkaista sen verran, että pyri välttämään Bridgestonen ensiasennusrenkaita meluisuuden vuoksi (siis kesärenkaita). Itse myin pois ja ostin hiljaisemmat Contit.

Äänestä

Elecance-mallin farkku. Keväällä ostin ja kilometrejä nyt n. 15000.
Toistaiseksi en ole löytänyt vielä yhtään vikaa.
Kulkee suoraan ja tukevasti. Talvirenkaina Nokian vitoset. Aika äänekkäät mutta muuten vissiin ok.
Kesärenkailla ja alkuper. aluilla kulku on kyllä jotenkin tarkempaa. Talvirenkailla kulku on vähän jotenkin erilaista. Ruostesuojasin täydellisesti uutena ja laitatin lokarit taakse. Kestovaha myös heti uutena pintaan ja nyt kun on pesty yli 20 kertaa, ei näy kyllä naarmuakaan, vaan kiiltää upeasti vieläkin (siis keväällä kestovahattu).
Väri on metallin punainen, missä ei muutenkaan näy pahemmin pintavauriot.
Talvella myös lämpiää todella nopeasti.

Äänestä
  • kerrotko tarkemmin ruostesuojauksesta ja sekä kestovahauksesta?
    Minkä niminen suojaus/menetelmä finikor, tectyl.... antoiko mazdaliike kirjallisen suostumuksen tehdä suojauksen ilman takuun poistumista ja pitikö se teetättää vain heidän hyväksymilla menetelmillä?
    Entäs tämä kestovahaus missä teetätit ja minkä niminen se oli(brilliant vai mitä).
    Kiitos vastauksesta!

    Äänestä

  • kerrotko tarkemmin ruostesu... kirjoitti:

    kerrotko tarkemmin ruostesuojauksesta ja sekä kestovahauksesta?
    Minkä niminen suojaus/menetelmä finikor, tectyl.... antoiko mazdaliike kirjallisen suostumuksen tehdä suojauksen ilman takuun poistumista ja pitikö se teetättää vain heidän hyväksymilla menetelmillä?
    Entäs tämä kestovahaus missä teetätit ja minkä niminen se oli(brilliant vai mitä).
    Kiitos vastauksesta!

    Long LIfe, eli paras mahdollinen suojaus. Pohja, kotelot ja lokasuojat kahteen kertaan, sekä ovet, takaluukku ja konepelti sisäpuolelta myös.
    Antavat 13 vuoden takuun työlleen. Olihan se pirun kallis (pelkkä suojaus vajaa 900 € lokarit 120 € ja kestovaha 100 €) mutta onpahan taas autoa pitkäks aikaa.
    Se oli normaali "kestovahaus" jollain erikois-Auto Glymillä, joka kestää kuulemma noin vuoden. Vuoden päästä sitten uudestaan.
    Autoliike ei puutu millään lailla asiakkaan tekemään suojaukseen. Myyjä ainakin lupas n. 500 € enemmän vaihdossa, kun aikanaan tätä vaihdan pois, verrattuna suojaamattomaan autoon. Näkee sitten...

    Äänestä

On ollut omistuksessa monenlaista autoa, käytettyä ja uutta. Uutta siinä vaiheessa kun huomasin, että saan ne itsekin käytetyiksi.
Vähävikaisin on tähän asti ollut nykyinen auto Mazda 6. Muutaman ensimmäisen kymppitonnin jälkeen ei edes lamppua ole tarvinnut vaihtaa.
Ajo-ominaisuuksissa se ei ole aivan ranskalaisten veroinen, mutta ei sitä myöskään tarvitse jatkuvasti ohjastaa Toyotan lailla.
Alla on nastarenkaat Continental Winter Viking 2. Tähän autoon eivät taida olla sieltä sopivimmasta päästä. Kun ajelee vasta karhutulla jäisellä tiellä, niin melkein koukataan bussipysäkin kautta, jos karhu on sieltä kulkenut.

Äänestä

vikoja tai mitä lienee on ollut mazda 6 -06 2,0 wagon automaatissa ihan liikaa. delta ei osaa tai ei halua niitä korjata. ajettu n.28000km ja tyypillistä puoltoa, vaikka lähes kaikki mazdan omistajat väittävät sen johtuvan tiestä. no samoja teitä olen ajellut ja mazda ja chrysler ei niillä kulje suoraan. renault sen sijaan kulkee,jos muilta vioiltaan on sattunut lähtemään käyntiin. kaksi kertaa on airbag valo syttynyt palamaan. se on nollattu, ja toivottu että ei syttyisi enää. eipä ole onneksi n. vuoteen syttynyt. raidetanko kolisee, ja ratti pitää outoa ääntä. en jaksa enää asioista deltalle valitttaa, koska se on sama kuin seinille puhuisi. ja sitten uusin harmi on koelaudan resonointiääni. suojautin auton vajaan vuoden ikäisenä, ja tukivarsissa oli merkkejä ruosteesta. ikävä sanoa, mutta seuraava autoni ei ole mazda, eikä mikään deltan edustama merkki.

Äänestä

Lokakuussa 2006 käyttöön otettu 1,8 l Elegance farkku ajettu 32000 km. Toimenpide ja vikalista:

0 km Tectyl-tehdastakuusuojaus ja vahaus, noin 580 €

19786 km huolto

24677 km vasen polttimo pimeä. Molemmat polttimot vaihtoon paikallisessa huollossa huoltopäällikön suosituksesta. Aikaa noin 10 min, kustannus 8,5 euroa!

31871 km lisätty 5w-40 öljyä noin 5 dl.

Seuraavakin autoni on Mazda. Kulkee suoraan vaikka rattia pitelemättä.

PS. Eniten kutosen vikoja löytyy tällä palstalla Toyota-myyjien Mazdoista...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mikko Meikäiläinen kirjoitti:

Tilaan uuden(vm.2007 eli EI tämä uusi malli) Mazda 6 Sport Wagon 2.0l moottorilla ja nyt tarvitsen hieman tietoja vioista joita monilla on ilmaantunut heti uutena. Näin pystyn kertomaan myyjälle että pitää huolen ettei uutukainen sisällä näitä "yleisvikoja" liikkeestä lähdettäessä!!!

Tässä tiedot mitä olen kuullut tähän mennessä:

* Puoltaminen oikealle
* Ruosteherkkyys jolle liike ei mahda mitään mutta teetätän ruostesuojauksen muualla
* Ajovalojen huurtuminen/paskaantuminen sisäpuolelta(jossakin kohti umpiota väli jota ei saisi olla?)
* Mitä muuta??

PS: Millä nastallisilla talvirenkailla auto kannattaa ottaa ettei ole rengasmeluja jne.. suosituksia?
Olisi suotavaa ettei tulisi turhia vastauksia siis provot jääkää pliiz pois!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu