Mikä linssi Safarille?

leopardinkuvaaja

Käytössäni on Canon eos 30D ja tällähetkellä vain kiinteä 50mm 1.8 linssi jonka tuottamaan kuvanlaatuun olen kyllä todella tyytyväinen. Olen lähdössä Afrikkaan ja tarkoitus olisi kuvata villieläimiä joten tarvitsisin hieman pidemmänmatkan zoom linssin.

Olisiko kenelläkään kokemusta mikä linssi pystyisi tuottamaan samantapaista ammattimaista laatua kuin kiinteä 50mm, mutta matkan päästä? Kaikki vinkit ovat tervetulleita!

Onko olemassa paikkaa josta voisin vuokrata kalliimman linssin pariksi viikoksi käyttön?

3

887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • japexi

      Hyvälaatuisesta putkesta joutuu maksamaan reiluhkosti, varsinaisia objektiivien vuokraajia ei taida Suomessa paljon olla ja jos on, niin hinnat ovat suolaisia.

      Itse lähtisin liikenteeseen katsastamalla jotain seuraavista.

      - EF 300/4.0 L IS USM EF telejatke 1,4x II
      - EF 100-400/4.5-5.6 L IS USM
      - EF 70-200/4.0 L IS USM

      Kaikki edelliset Canonin omia putkia, kuvanlaatu on ammattitasoa, hintaakin on 1000-1600 euroon kappaleelta. Ehkä jompikumpi noista kahdesta jälkimmäisestä, olisi nimittäin tuo zoomi-objetiivi käytännöllisempi "retkiolosuhteissa".
      Ja jos innostus hiipuu, niin noista pääsee käytettynäkin eroon suht kivuttomasti.

    • Salamisti..

      http://www.luminous-landscape.com/essays/Safari-Tips.shtml

      Tuossa on hyvä artikkeli aiheesta. Tosin rahaa on pistetty menemään hieman eri määriä. Kannattaa kuitenkin lukaista, tuosta saa ihan hyviä vinkkejä ja mietittävää.

      Jos raha riittää yhteen L-putkeen, 100-400 L IS olisi oma valintani.

    • ehdotus vielä

      Jo esitetyt vaihtoehdot ovat hyviä mutta yksi putki niistä unhohtui:
      - Canon EF 28-300 L f/3.5-5.6 IS USM

      Erittäin monipuolinen putki polttovälinsä ansiosta, pärjäät periaatteessa yhdellä optiikalla koko reissun. On toki kookas ja raskaskin mutta todellakin monikäyttöinen. Toimii myös hyvin ainakin 1.4x -telejatkeen kanssa jolloin saat telepäähän lisää ulottuvuutta. Valovoima voisi toki olla parempi mutta ymmärtääkseni ainakaan päivällä ei pitäisi olla valosta puutetta noissa safarihommissa. Hinnakas toki on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11002
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      41
      8298
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      126
      5277
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3646
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3578
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3534
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2529
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2031
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1786
    Aihe