vapaavirta suodatin

Onko kenelläkään golf 1.9tdi vm2000
siinä vapaavirta suodatinta??? Jos on niin tuntuuko/kuuluuko?? Oliko asennus helppo? Ja mikä merkkinen suodatin???
4644
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kannattaa olla tarkkana noiden vapaavirtaussuodattimien kanssa juuri TDI koneissa, sillä ilmamassamittari ei välttämättä tykkää noista suodattimista ja ilmamassamittarin hinta on aika paljon kuiteskin. Tuon ilmamassamittari on muutenkin arka särkymään TDI koneissa ja tuollainen suodatin ei ainakaan paranna sen kestoa. Kaverini TDI passatista (90 hp) meni ilmamassamittari n. 1 kk:n kuluttua vapaavirtaussuodattimen asennuksesta. Liekkö ollut suodattimen vika tms, mutta enää ei suodatin ole paikallaan ollut..... Suodattimen piti olla laadukas ja merkiltään taisi olla K&N.

Äänestä
  • Heittäkää helvettiin sellaiset vapaavirtasuodattimet virittämättömistä suht. pienitehoisista koneista.

    On lähes 100%:n varmuudella selvää, ettei ilmansuodatin rajaa tällaisen moottorin kierroksia millään tavoin vaan raja tulee vastaan pumpun säädöillä ja sitten seuraavaksi kannen virtauksissa.

    Tehdas ei missään tapauksessa nykyisten savutusnormien aikana asentaisi sarjavalmisteiseen autoon alkuperäissuodatinta joka kuristaisi ilmanvirtausta. Siitähän seuraisi savutusta.

    Täyttä huuhaata koko vapaavirtausfiltterisekoilu !

    Tehon lisäykseen on olemassa aivan muita ja tehokkaampia tapoja. Mopoviritykset eivät sitä ole.

    Äänestä

Ei pelkkä suodatin juurikaan tehoa nosta. Kannat-
taa laittaa lastu suodatin, niin tehot ja vääntö
kasvaa. Itsellä psi ja green filter, autolla ajettu kohta 90 tkm ja hyvin toimii. Öljyt kannattaa vaihtaa 10 tkm välein ja samalla pestä suodatin. Öljymäärän kanssa kannattaa olla tarkkana (merkkihuollosta neuvottiin), öljy raja mittatikun asteikon puoliväliin. Muuten tulee huohottimen kautta liiat öljyt ulos. Kartio suodatin on äänekkäämpi kuin alkuperäiseen koteloon laitettava.

Äänestä
  • Tiedän ettei pelkästä suodattimesta tehoja saa vaan enemmän kiinnosti se että se toimii (saa tarpeeksi ilmaa)!!
    Jos sulla TDI on neloskoppanen golf niin mihin oot asentanut suodattimen ja jos on normaalilla paikalla niin ootko jotain tehnyt sille että se sais enemmän ilmaa???
    Vai riittäkö se että sieltä lampun takaa tulevasta putkesta tulee riitävästi ilmaa???

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


golf kirjoitti:

Onko kenelläkään golf 1.9tdi vm2000
siinä vapaavirta suodatinta??? Jos on niin tuntuuko/kuuluuko?? Oliko asennus helppo? Ja mikä merkkinen suodatin???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu