is250 maalipinta

gfdsklgdfslkg

Onko kellän ollut ongelmia is 250 maalipinnan kanssa? Omani on 6kk vanha ja täynnä pienen pientä naarmua ja kulumaa ympäri autoa.Liian pientä ollakseen ilkivaltaa, mutta silti selkeää naarmua eikä pelkkiä kivenhakkaamia.

5

1050

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harrastettu

      Harjallista pesua?

      • bnghcggc

        pelkästään painepesurilla..


    • Automiekkonen

      Siis painepesurilla, mutta pistätkö aina ensin jonkinsorttisen pesuaineen pintaan, vedät pesurilla sen pois ja vasta sitten kunnon pesuaine sieni-hässäkkä.

      Nimittäin jos pesee niin, että likaista autoa runttaa heti kättelyssä pelkällä vedellä ja kovalla paineella, se ei tee gutaa pinnalle....

    • ?????

      Lexus:ta en tiedä mutta ainakin Toyota ja monet muut autotehtaan siirtyneet/siirtymässä vesiohenteiseen lakkaan ympäristösyistä, liuotin päästöt. Paska homma ei kestä juuri mitään!

      • Itselläni siis pian 2 vuotta vanha 31000 km ajettu IS250, jonka (hopea) maalipinta on erittäin hyvässä kunnossa. Olen pesettänyt sitä vain ABC:n pesukadulla (ei harjapesua). Konepellin reunasta (sivulta) on mystisesti lähtenyt nuppineulan pään kokoinen pieni pala maalia, mutta fixasin sen itse Lexuksen paikkamaalilla (sitä sai tilattua ihan paikallisesta Toyotan huollosta). Autossani on ns. Diamond-käsittey (kestovaha) tehty noin vuoden ikäisenä, sen pitäisi parantaa maalipinnan kestoa.

        Muutaman vanhemman IS200:n olen kyllä nähnyt, joiden tumma (musta tai tummanvihreä) maalipinta ei ihan huppukunnossa enää ole. Luulisi sen maalipinnan Lexuksessa kyllä hyvin pidettynä ainakin 10 vuotta kunnossa pysyvän. Ainakin nuo jotkut näkemäni vanhatkin LS400:t ovat olleet maalin osalta vielä siistissä kunnossa.

        Sen sijaan kiveniskemiä on ajovaloumpioihin tullut omassa Lexuksessani yllättävän paljon, ovatkohan ne tavallista pehmeämmästä materiaalista tehtyjä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1333
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      683
    4. 50
      577
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      464
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      441
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    Aihe