Imumonnin poikaset...

Niin, kyselin aiemmin monnin kudusta :)
Siirsin mädit 25 litraiseen ja isäkalan mukaan. Poikaset "kuoriutuivat" eilen, ja isäkala vahtii niitä valppaana...
Mutta miten ruokin niitä?
2377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

...kannattaa antaa vaikka ihan pikkuisina palasina Viformo tabletteja. Ne on niitä tuttuja ja turvallisia ja varmaan ihan poikastenkin mieleen. Anna murusten tipahdella pohjalle, ne sitten illan pimennossa mennään sieltä syömään. Jos eivät poikaset mitään syö, ei kannata olla huolissaan, akvaariossa on aina jotain, josta monnit saavat vähänkin pureskeltavaa, vaikka pieni leväkerros jossain. Poikaset rupeavat syömään, kun tajuavat mistä sitä saa.

Äänestä
  • Mä en oo löytäny vielä mistään akvaariokaupoista tollasta tosi hyvää ruokaa nuorille kaloille. Muuta, kun semmost tavallista ja monnien ruokaa. Ja ei periaatteessa niitä tarvitse kauheasti ruokkia. Kyllä ne sitä maata tonkii kuitenkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiia kirjoitti:

Niin, kyselin aiemmin monnin kudusta :)
Siirsin mädit 25 litraiseen ja isäkalan mukaan. Poikaset "kuoriutuivat" eilen, ja isäkala vahtii niitä valppaana...
Mutta miten ruokin niitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu