Pallopartalevä

-st-

onko kellään kokemusta ko. kasvista? Saako sen esim. pallon hajottamalla tai irrottamalla siitä palasia ja kiinnittämällä esim kantoon juurtumaan siihen ja peittämään koko kannon?

3

626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fisu

      Ostetaan pallo kerrallaan ja annetaan olla pohjassa pyörimässä, se ei tartu eikä ympäröi mitään, jos sitä ei telakoi. Meille on ostettu 2 palloa ja ne ovat itsestään tai lappoamisen mukana "poikineet" pikku palloja, oikeastaan vaan pallon palasia ja lähteneet siitä kasvamaan. Kasvu melko hidasta, ainakin meillä. Ovat tehokkaita "suodattimia2, välillä lasketaan vain vettä niiden päälle, että isommat p...t pölläytetään pallosta ulos. Rutistamisesta hieman kärsivät ja ottavat kasvussa nokkiinsa.

      • Supra

        Sitä voisi pillkoa, varmaankin koostumus kärsii liikaa. Pallopartalevä on hassu pullukka, joka liikkuu virtauksen mukana ja usein sen löytää jostain nurkasta, kun on tullut kiv yms. vastaan. Harmiton, kiva, pirteä lisä akvaarioon. Kokeile ihmeessä!


    • kukka7

      ehkä se on hyvä kasvi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      358
      2216
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      51
      1715
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      155
      1379
    4. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1284
    5. 145
      1229
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1171
    7. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1122
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      85
      1102
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1067
    10. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      1002
    Aihe