onko kellään kokemusta ko. kasvista? Saako sen esim. pallon hajottamalla tai irrottamalla siitä palasia ja kiinnittämällä esim kantoon juurtumaan siihen ja peittämään koko kannon?
Pallopartalevä
3
644
Vastaukset
- fisu
Ostetaan pallo kerrallaan ja annetaan olla pohjassa pyörimässä, se ei tartu eikä ympäröi mitään, jos sitä ei telakoi. Meille on ostettu 2 palloa ja ne ovat itsestään tai lappoamisen mukana "poikineet" pikku palloja, oikeastaan vaan pallon palasia ja lähteneet siitä kasvamaan. Kasvu melko hidasta, ainakin meillä. Ovat tehokkaita "suodattimia2, välillä lasketaan vain vettä niiden päälle, että isommat p...t pölläytetään pallosta ulos. Rutistamisesta hieman kärsivät ja ottavat kasvussa nokkiinsa.
- Supra
Sitä voisi pillkoa, varmaankin koostumus kärsii liikaa. Pallopartalevä on hassu pullukka, joka liikkuu virtauksen mukana ja usein sen löytää jostain nurkasta, kun on tullut kiv yms. vastaan. Harmiton, kiva, pirteä lisä akvaarioon. Kokeile ihmeessä!
- kukka7
ehkä se on hyvä kasvi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 371782
- 50818
- 69766
- 108730
Kuka varasti Sisun rahat
Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!7651Miten sulla on niin kaunis
Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t33619Ajattelen sinua
vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu27580Taas on Festarit ohi ja saatu toisten muijia kylläseksi asti
2 päivää täyttä jytinää ja rytkettä kyllä kelpaa vielä Kaupunkin tukemana.15549Olen työtön ilman työnhakuvelvoitetta
Saan 600e/kk. En voi tehdä töitä. En osaa laittaa ruokaa. En pysty kävelemään tai olemaan jalkeilla tuntia pidempään.141461- 51453