vaivaako

Hei. Onko ketään odottajaa, jota vaivaa unettomuus? Ihan alkuraskaudessa vk 7-9 kärsin unettomuudesta. Sain pyöriä sängyssä. Vk 10-20 sain nukuttua yöt hyvin ja heräsin aikaisin. Nyt kun olen 24 vk, en saa unta. Pyörin sängyssä virkeänä ja sitten aamuyöstä saan hyvät unet. Onko tämä normaalia? Mistä johtuu?
7526
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

täällä mennään kolmelta nukkumaan ja heräillään noin kolmelta että näin:D

Äänestä
  • Viikolla 39 2 ei enää nukuta ollenkaan. Olen nyt runsaan viikon valvonut. Aamulla nukahdan 5-7.30 aikoihin ja nukun kolmisen tuntia. Silmiä särkee aamuisin, koska kova väsy on mutta uni ei tule. Eilen koitettiin tunnin kävelylenkkiä pakkasessa ja lähes tunnin saunontaa illalla. Nukuin sen jälkeen 20 minuuttia. Yes.. Onneksi synnärillä sanottiin, että aika rupeaa olemaan valmis. Tänä aamuna käyn taas kontrollissa. Saa nähdä käynnistävätkö vai käynnistyykö itsellään.

    Äänestä

  • odottaja-80 kirjoitti:

    Viikolla 39 2 ei enää nukuta ollenkaan. Olen nyt runsaan viikon valvonut. Aamulla nukahdan 5-7.30 aikoihin ja nukun kolmisen tuntia. Silmiä särkee aamuisin, koska kova väsy on mutta uni ei tule. Eilen koitettiin tunnin kävelylenkkiä pakkasessa ja lähes tunnin saunontaa illalla. Nukuin sen jälkeen 20 minuuttia. Yes.. Onneksi synnärillä sanottiin, että aika rupeaa olemaan valmis. Tänä aamuna käyn taas kontrollissa. Saa nähdä käynnistävätkö vai käynnistyykö itsellään.

    hei, odottaja-80, saanko udella missä päin Suomea asustelet? Olen huomannu kirjotuksistasi, että raskauttasi kontrolloidaan tosi vahvasti (riskisynnyttäjä? se selittäisi paljon). Itsellä menossa huomisesta rv 39 enkä ole käynyt kertakaan synnärillä, saatikka sitten joku ois arvioinu, että millon vaavi olisi tulollaan. Ainoastaan meillä on neuvola kerranviikossa eikä sieltä mitään tietoja saa, et onko paikat auki yms.
    Pitää vaan toivoa että jotain aukeamisia ois tapahtunut, ettei yliajalle menisi. Vähän muutenkin jännittää, kun en ole koko raskauden aikana saanut minkäänlaista painoarviota, niin että mahtuuko sieltä edes tulemaan alateitse! Näin Oulussa.

    Ja itse aiheeseen, unettomuuteen niin täällä ollaan nyt viikonverran yöt valvottu. Mukava kuulla että muillakin on samoja ongelmia! Jos aamulla tulee nukuttua 10:een niin seuraavan kerran unen saa seuraavana aamuyönä 3-4 aikaan! Ihan sairasta, ukko ihan ällinä kun ei eukko nuku. :) Parhaiten uni maistuu aamupäivällä kun on aamulla käynyt parituntia hereillä ja menee sitten takasi nukkumaan. Toivottavasti tätä ei enää kauan kestä, ajattelin lähtä juoksee noita portaita ylös alas (asutaan kerrostalossa) päivittäin jos se nopeuttais tuota synnytyksen käynnistymistä :)

    Äänestä

Raskaustestit on järjestäin olleet negatiivisia, mutta tiedän olevani raskaana. Tällä viikolla unettomuutta on ollut joka yö. Olen laskujen mukaan viikolla 6.

Äänestä

pahalle. Siis tuo että unettomuus on palannut :) itse valvoin myös alkuraskaudessa, heräsin aina viiden kuuden aikaan enkä saanut enää unta. Iltaisin väsytti aivan tajuttomasti, mutta oli vaikea saada unen päästä kiinni. Nyt ollaan nukuttu hyvin muutama viikko. Toivottavasti ei täällä palaa unettomuus enää kuvioihin :) Tekisi mieli vaan nukkua "varastoon" ennen vauvan syntymää :/

Äänestä

yöllä 3-5 aikaa nukkuu ja aamul aikasin ylös...sit noi viide tunni pääst rupee torkkuu pitki päivää joka taas vaikuttaa yöunii...ja viikonloppuje ravintolatyöajat ei ollenkaa unirytmii auta...

Äänestä

Moikka!

Itselläni on huomenna 36 vkoa täynnä. Viimeinen viikko ollut öiden osalta yhtä tuskaa. Fyysinen vointi hyvä, mutta uni ei tule silmään. Jatkuva vessassa ravaaminen rajoittaa sitä vähääkin unta ja joka yö vähintään 2-4 tunnin valveillaolojaksoja. Ja nythän sitä pitäis just kerätä voimia synnytykseen ja sen jälkeiseen aikaan. Kellään hyviä univinkkejä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


unettomuus? kirjoitti:

Hei. Onko ketään odottajaa, jota vaivaa unettomuus? Ihan alkuraskaudessa vk 7-9 kärsin unettomuudesta. Sain pyöriä sängyssä. Vk 10-20 sain nukuttua yöt hyvin ja heräsin aikaisin. Nyt kun olen 24 vk, en saa unta. Pyörin sängyssä virkeänä ja sitten aamuyöstä saan hyvät unet. Onko tämä normaalia? Mistä johtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu