Äidilläni todettiin varhaisvaiheen Alzheimerin tauti, johon määrättiin donepetsiiliä (Aricept).
Olen lukenut, että monilla muillakin lääkeaineilla, kuten e-vitamiini, nikotiini, ginko biloba, lesitiini ja estrogeeni voisi mahdollisesti olla myönteisiä vaikutuksia sairauden hidastamisessa. Neurologi ei puhunut näistä asioista mitään, joten haluaisin kuulla käytännön kokemuksia. Tietenkään vaikutuksia ei voi eritellä, mutta mitä olette yleisesti ottaen mieltä?
Itse aion tarttua näihinkin keinoihin, vaikka hyöty olisikin marginaalinen. Äidin sairaus on kuitenkin oireillut vasta pari vuotta.
Lääkkeen lisäksi.
2
857
Vastaukset
- jos ei tee pahaa
Alzheimerin taudin pysäyttämiseksi ei valitettavasti ole mitään tehtävissä.
Mainitsemiesi (muiden) aineiden teho lienee marginaalinen jo sitäkään. Lääkkeetkään eivät varsinaisesti hidasta sairautta, vaan sen oireita.- hyvin
että kyseessä on parantumaton sairaus. Gerontologi Hervonen suositteli mainitsemiani aineita kirjassaan, jossa hän esimerkiksi kirjoitti, ettei koskaan rajoita dementiapotilaan tupakointia nikotiinista saatavan hyödyn vuoksi.
Ostin äidille neidonhiuspuukapseleita ja soijalesitiinirouhetta. Kuka tietää onko niistä sanottavaa apua, mutta tiedän ainakin tehneeni parhaani sairauden hidastamiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25045426Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3511284Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21810924Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369741Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858558Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2326554Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03230Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302269- 401817
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261550