Minua loukkaa poro-nimittely, jota virolaiset käyttävät suomalaisista ja virolaisia loukkaa varmasti suomalaisten tapa kirjoittaa ja puhua virolaisista ja venäläisistä naisista.
En tule äänestämään ketään finaalissa. Oma suosikki on, mutta sillä ei ole merkitystä tässä yhteydessä.
En tule äänestämään ketään finaalissa. Oma suosikki on, mutta sillä ei ole merkitystä tässä yhteydessä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
En siksi, koska talossa on vironkansalainen. Eipähän se vie ainakaan minun rahojani. Suosikkini on Niko. Mutta en äänestä ed. mainitun syyn takia.
Tunnen valitettavasti pari todella ylimielistä virolaista nuorta ihmistä, jotka vanhempien varallisuuden turvin reuhottavat täällä Suomessa. Heidän asenne kaikkia tavallisia suomalaisia kohtaan on törkeä.
Näistä tyypeistä ja heidän kavereista johtuen en oikein diggaa virolaista nuorisoa ja lasken Kadin kuuluvan heihin, sori.
Jos virolaisten asenne on samanlainen kaikkia suomalaisia kohtaan, on minulla oikeus ajatella omalla tavallani myös kaikista virolaisista.
Eli ääneni ei mene Kadille, sori.
kohtaan on todella törkeä ja siksi äänestän ehdottomasti Kadia voittoon.
Me ihmiset olemme yksilöitä.
Koko maan asukkaita emme voi mollata muutaman epämiellyttävän ihmisen vuoksi.
Itselläni on huonoja kokemuksia turkkilaisten epärehellisyydestä ja se kyllä varjostaa mielipidettä aika paljon.On niin inhimillistä yleistää asioita.
Itse yritän olla ennakkoasenteiden ulkopuolella, mut ei se helppoa ole.Itse on käsitys toisesta luotava.
Suosi suomalaista!
Miksi ihmeessä on taloon otettu vironkansalainen, niin paljon, kuin meidän rakkaasta isänmaastamme olisi ollut tulijoita. Ja varmasti, ihan hyviä. Tämä vironkansalaisen talossa olo saa kyllä monet raivon partaalle ja karvat nousemaan pystyyn.
Virolaiset akat tulevat suomeen myymään itseään ja ukot tekevät pankkikortti kavalluksia ja kaikkea muutakin rikollista toimintaa. Niillähän on rahaa rutosti, koska käyttävät suomalaisia törkeästi hyväkseen. Sitten kun me mennään niitten maahan haukkuvat meitä poroiksi ja usein vielä varastavat virossa suomalaisten rahat.
en ilennyt! kiitos ;)
Kuule juntti. Nyt äänestetään BB parasta voittaja. Kun sulla on jotain sanottava virolaisista, niin menee vastaavan paikkaan keskustelemaan. Poro on ihanaa eläin:) Jos sanottais vaikka juoppokansa, niin se olis jo jotain. Koskaa oikestaan olen sitä mieltä, että joka maassa juodaan. Kuka vähemmään, kuka enemmään. Oma tyhmyyttä ihmiset näyttää, kun haukku toisia. Katsokaa ensiin itse peiliin:)
ihan vielä hallussa?
Joo, poro on nätti eläin.Mutta loukkaantuuko poro, jos sitä haukutaan suomalaiseksi?
että yrittä, hehhh:) Luonetta täytyy olla..., ei muuten pärjää:) Fiksut pärjää aina, etkö tiennyt?:)
Niinpä niin. Kumpihan mahtaa olla törkeämpää: Se, että virolaiset
kutsuvat suomalaisia poroiksi, vai se, että suomalaiset huorittelevat
jokaista virolaista naista?
Meillä ei ole varaa puhua mitään käytöstavoista, ennen kuin alamme
itse käyttäytymään paremmin ulkomaalaisia kohtaan. Olisikohan
moni suomalainen onnellinen, jos joku tulisi sanomaan, että sinun äitisi, siskosi
ja mummosi ovat kaikki pelkkiä huoria?
Näin se just menee: ihan turha kuvitella, että kunnioitusta saa, js ei ole sen arvoinen! Oma suu on ensin putsattava ja odoteltava että sama käytös siisrtyi muihinkin.