Tietääkö kukaan, kuka oikeastaan toi alunperin lajin Suomeen ? Tietääkseni laji koki alkuaskeliaan porvoon suunnalla ?? Entä oliko laji oikeastaan ninjutsua (taijutsua myöh.) vai variaatioita eri lajeista ????? Entä nykyään.
Ninjutsu / Taijutsu
Tietämätön
2516
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Taijutsu on vain osa ninjutsusta. Käsittääkseni otettiin Bujinkanin piirissä käyttöön lähinnä "ninjutsu" -nimen provokatiivisuuden takia.
"Taijutsu" tarkoittaa "kehotaitoa". Eräs jakotapa on puhua jujutsusta ja muista aseettomista koulukunnista "taijutsu" -nimellä. Bujinkan kattaa "taijutsu" -nimityksellään myös aseellisia tekniikoita. Bujinkan Budo Taijutsun ollessa kyseessä on näppärintä puhua ihan bujinkanista.
Historiasta Suomessa en sen tarkemmin tiedä - käsittääkseni treeni on alusta asti ollut Masaaki Hatsumi -sidonnaista, ts. ei sekoitelaji.
Katsoppa täältä.
http://www.bujinkandojofinland.fi/