mites mä saisin...

mun partamonnit on ollu mulla n. vuoden pohjatabletteja saavat päivässä 2 mut ne ei vaan kasva niitä on kolme ja ovat vieläkin´5- 6 cm pitusia eli kasvua pitäs vielä tulla akvaarioni on 128 l jotem levää ainakin riittää miren mä saisin ne kasvamaan
3308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos vaihdat vettä harvakseltaan, niin kannattaa ruveta vaihtamaan useammin, esim. neljäsosa tai kolmasosa viikossa. Hyvä vedenlaatu edistää kasvua. Parempi ravinto auttaa myös, eli anna niille kesäkurpitsaa pari kertaa viikossa niin kyllä lähtevät kasvamaan.

Äänestä
  • homauttaisin vielä, että jotkut lajit on jalostettu niin, että niistä ei kasvakkaan isompia. Kannattaa kysellä eläinkauppiaaltasi.

    Äänestä

Vedenvaihtoja kannattaa suorittaa säännöllisesti - kerran viikossa 10-20%.
Partiksille on myös hyvä kuten muillekin kaloille antaa vaihtelevaa ruokaa: viherruokatabletteja (on erilaisia), herneitä, kesäkurpitsaa, salaattia, tomaattia yms.
Omat partikset pitävät myös katkarapupelleteistä, pakastekatkaravuista ja esim. Tetra Delica-tableteista (entinen TetraTipsFD).
Aamuisin ja iltaisin voisi vaihtelevasti antaa kasvista tai kuivamuonaa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


partamonni kirjoitti:

mun partamonnit on ollu mulla n. vuoden pohjatabletteja saavat päivässä 2 mut ne ei vaan kasva niitä on kolme ja ovat vieläkin´5- 6 cm pitusia eli kasvua pitäs vielä tulla akvaarioni on 128 l jotem levää ainakin riittää miren mä saisin ne kasvamaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu