auttaako ja onko mahdollista?

moottori m51 turbodiesel. onko mahdollista nostaa ahtopaineita turbolta eli pystyykö hukkaportin vipuvarren asentoa muuttamalla nostamaan ahtopaineita ja kumpaan suuntaan sitä pitää kääntää. lyhentää vai pitentää?
ja onko siitä mitään apua vaikka ahtopaine nousee 08:sta 1,0 bar:n ilman että syöttöä lisää?
2306
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

löytyy sun m51 tds koneesta hukkaportti? Omasta se ainankin puuttuu ja ahdin on mallia garret 25 ja auto -93. Vai onko mulla vaihdettu joskus saksanmaalla ahdin toisenlaiseen????

Äänestä
  • kyllä se hukkaportti löytyy sieltä turbon luota. turbossa on painekello joka ohjaa vipuvarren välityksellä hukkaporttia. kurkkaa omaa turboasi altapäin niin huomaat sen kelln josta lähtee se vipuvarsi!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


bmwtds kirjoitti:

moottori m51 turbodiesel. onko mahdollista nostaa ahtopaineita turbolta eli pystyykö hukkaportin vipuvarren asentoa muuttamalla nostamaan ahtopaineita ja kumpaan suuntaan sitä pitää kääntää. lyhentää vai pitentää?
ja onko siitä mitään apua vaikka ahtopaine nousee 08:sta 1,0 bar:n ilman että syöttöä lisää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu