Ovatko teidän poikalapset muistuttaneet isäänsä?
Meinaan vaan, kun mieheni on sellainen ettei viitsi ikinä kuunnella. Sanoisi mitä vaan, vaikka miten tärkeätä, niin kaikki menee toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos.
Poikani alkaa muistuttamaan isäänsä. Onko tämä vain opittua, vai ovatko kenties miehet ja pojat yleisesti sellaisia ettei vaan viitsi kuunnella mitään?
En nyt ihan suu mutrussa kysele, mutta kieltämättä välillä ottaa päähän!
Meinaan vaan, kun mieheni on sellainen ettei viitsi ikinä kuunnella. Sanoisi mitä vaan, vaikka miten tärkeätä, niin kaikki menee toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos.
Poikani alkaa muistuttamaan isäänsä. Onko tämä vain opittua, vai ovatko kenties miehet ja pojat yleisesti sellaisia ettei vaan viitsi kuunnella mitään?
En nyt ihan suu mutrussa kysele, mutta kieltämättä välillä ottaa päähän!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Riippuu tietysti lapsen iästäkin, se on täysin normaalia että pienemmät lapset eivät aina ihan täysin kuuntele vanhempiaan :) Ja lapsi kyllä oppii myös mallista asioita.. Meidän poika on kuin isänsä, aivan saman näköinen kuin hän oli pienenä ja muutenkin aika paljon "isän tyylinen"...
Mieshän keskittyy vain yhteen asiaan kerrallaan, joten jos poikasi leikkii/pelaa/katsoo piirrettyjä ja yrität hänelle jotain kommentoida niin tuskimpa vastaa ja sama pätee siihen isompaan poikaan..
Itselläni on kaksi poikaa ja kyllähän he paljon muistuttavat isäänsä mutta on heisä minuakin :) ja varsinkin sellaisia sosiaalisia puolia joita isällä ei niin ole.
Uskon että tavat ovat opittuja, matkittuja mutta toki lapselle on hyvä jotain hyviä tapoja opettaakin.
Kyllä meistä jokainen äiti voi pojalleen opettaa hyviä tapoja kuten kuuntelemaan toista, jos vain kykenee siihen.
on se vika että ne muotoilee kaiken miehille/pojille liian vaikeasti,
käytännön esimerkki: pitäis nyt mennä siivoomaan toi huone kun se on ollu jo niin kauan sotkunen, ja enkö olekkin siitä jos sata kertaa huomauttanut????
ei toimi!
ole hyvä ja mene siivoamaan huoneesi!
toimii=)
ne ei ole koskaan tavanneetkaan.. välillä tulee samoja juttuja ja eleitä.. ja välillä molemmat katsooo mua höömoilasena.. hihi.. =D
olen tullut siihen tulokseen että se on geeneissä..
että kyse on sekä opitusta että perimästä. Perimähän tekee joitakin tapoja ja meillä ainakin kaikill alapsilla on isänsä ykis tödella ärsyttävä tapa joka on ollut hänen isällään ja on joillakin serkuillakin. Tapa ei ole sellainen että sen huomaa vieras lainkaan, mutta itse olen ajoittain raivon partaalla sen takia..
Kuitenkin eikös jo ole päätetty että perimä asettaa rajat yksilön kehittymiselle ja kasvatus tekee sen mikä ihmisestä tulee ja ympäristö yms vaikutus? Tällöin sanoisin että isiltään ne ressukat mallioppii niin hyvät kuin pahatkin asiat. Ja jos huomaa, että iskällä joku homma toimii niin miksei apinoisi sitä?
Valikoiva kuulohan on aika yleinen kansantauti vaikka ei siitä tutkimuksia tehdä niin kuin noista muista..