Taa on noussut esiin harhaoppi jonka mukaan synti olisi ihmisen tekoja. Näin ei asian laita ole, vaan synti on geenivirhe. Kun ihminen alkaa kehittymään tuon geenivirheen seurauksena alkaa tulla myöskin tekoja. Teot eivät ole synti, vaan teot ovat seurausta meissä asuvasta synnistä.
Juuri sen vuoksi Jeesuksen syntisten vapahtajan ja Jumalan lupausten Lunastajan täytyi hedelmöittyä Hengestä, eikä miehen spermasta.
Jos Jeesus olisi siinnyt miehen spermasta olisi lunastustyö jäänyt tekemättä, ja me menisimme kaikki helvettiin ilman armoa.
Eikä kuolleista ylösnousemusta olisi.
Sen verran isosta asiasta on kuitenkin kysymys, että kristityn tulisi tietää uskonsa perusteet tälläkin tasolla. Kuinka niin pimeitä kristittyjä voi olla ettei perisynti ole heille avautunut, vaan he elävät tekojensa tasolla punniten sitä mikä on oikein ja mikä väärin. Tällainen on täysin turhaa koska jo yksikin väärinteko tekee ihmisestä koko lain rikkojan ja kadotuksen lapsen.
Vain Jumalan armo voi pelastaa syntisen. ihmisen teoilla ei kukaan voi pelastua.
Juuri sen vuoksi Jeesuksen syntisten vapahtajan ja Jumalan lupausten Lunastajan täytyi hedelmöittyä Hengestä, eikä miehen spermasta.
Jos Jeesus olisi siinnyt miehen spermasta olisi lunastustyö jäänyt tekemättä, ja me menisimme kaikki helvettiin ilman armoa.
Eikä kuolleista ylösnousemusta olisi.
Sen verran isosta asiasta on kuitenkin kysymys, että kristityn tulisi tietää uskonsa perusteet tälläkin tasolla. Kuinka niin pimeitä kristittyjä voi olla ettei perisynti ole heille avautunut, vaan he elävät tekojensa tasolla punniten sitä mikä on oikein ja mikä väärin. Tällainen on täysin turhaa koska jo yksikin väärinteko tekee ihmisestä koko lain rikkojan ja kadotuksen lapsen.
Vain Jumalan armo voi pelastaa syntisen. ihmisen teoilla ei kukaan voi pelastua.
Vastaukset 14
Vanhimmat
"Teot eivät ole VARSINAINEN synti, vaan teot jotka ovat synti, ovat seurausta meissä ASUVASTA synnistä.
Älä anna periksi , Apostoli Paavali sanoo , en minä tee enää syntiä , vaan se paha joka minussa tekee . Syntiä on vain se mikä erottaa minut jumalasta . Tai meidät ei sen kummempaa . Saa uskoa lapsentavoin, tai oikeastaan pitääkin , koska lapsenmielisille on Taivas paikka auki .
Jumalan sana pysyy, ei sitä kukaan muuttaa voi.
Ihminen joko hylkää ylpeänä Jumalan sanan, taikka ottaa sen uskolla vastaan, pelastuksekseen.
Ihminen joka elää Jumalan sanan valkeudessa näkee itsessään asuvan synnin. Hengellisesti sokea ihminen ei näe mitään, ei hän tunne syntejään, se on selvä.
----
Room. 7:14 Sillä me tiedämme, että laki on hengellinen, ...
... mutta minä olen lihallinen, myyty synnin alaisuuteen.
------
Room. 7:15 Sillä minä en tunne omakseni sitä, mitä teen; sillä minä en toteuta sitä, mitä tahdon, vaan mitä minä vihaan, sitä minä teen.
Room. 7:16 Mutta jos minä teen sitä, mitä en tahdo, niin minä myönnän, että laki on hyvä.
Room. 7:17 Niin en nyt enää tee sitä minä, vaan synti, joka minussa asuu.
Room. 7:18 Sillä minä tiedän, ettei minussa, se on minun lihassani, asu mitään hyvää. Tahto minulla kyllä on, mutta voimaa hyvän toteuttamiseen ei;
Room. 7:19 sillä sitä hyvää, mitä minä tahdon, minä en tee, vaan sitä pahaa, mitä en tahdo, minä teen.
Room. 7:20 Jos minä siis teen sitä, mitä en tahdo, niin sen tekijä en enää ole minä, vaan synti, joka minussa asuu.
Room. 7:21 Niin huomaan siis itsessäni, minä, joka tahdon hyvää tehdä, sen lain, että paha riippuu minussa kiinni;
Room. 7:22 sillä sisällisen ihmiseni puolesta minä ilolla yhdyn Jumalan lakiin,
Room. 7:23 mutta jäsenissäni minä näen toisen lain, joka sotii minun mieleni lakia vastaan ja pitää minut vangittuna synnin laissa, joka minun jäsenissäni on.
Room. 7:24 Minä viheliäinen ihminen, kuka pelastaa minut tästä kuoleman ruumiista?
teko on seurausta synnistä joka ei ole geenivirhe vaan perkeleen syöte ihmisalitajuntaan.
Hyvän ja pahantiedon puusta ottamisen jälkeen me olemme tietoisia hyvästä ja pahasta.
Ei voi syytellä geenejä vaan itseämme , että kuuntelemme alitajuisesti syötteitä.Tiedämme mikä on hyvä ja mikä paha.
Lisäksi meillä on Raamattu josta voi hakea tukea ( ja löytää sitä).
Me joudumme itse valitsemaan hyvän tai pahan.
Jumala Rakastaa luotuaan joka haluaa olla Hänen.
Monin tavoin Jumala kutsuukin ihmistä elämän aikana.
Syntiajatus on synti jo itsessään.
Perkele on niin ovela , että sen kanssa on ihan pulassa.Onneksi meillä on Jumala joka antaa anteeksi jos olemme joutuneet pahaan huomaamattamme.
Siitä ei perkele tykkää, mutta ihan sama minulle vaikka ei tykkääkään.
Moni uskoa tunnustava tekee raskaasti syntiä luullen koko ajan tekevänsä Jumalalle palvelusta.
Muun muassa yksi tällainen vakava ja monelta piilossa olevan synti on Jeesuksen verellä puhtaaksi pestyjen tuomitseminen itseriittoisen syntispoloisen toimesta.
Älkää te kirjoitelko minun avauksissani lainkaan.
Kiitos.
Totta totisesti, ei ole edes känyt mielessä penkoa avauksiasi puhumattakaan että kirjoittaisin avauksiisi. Ja minä en harrasta turvallista seksiä, jätä sinäkin naapurin lehmä rauhaan.
Älkää te valehdelko palstallamme.
Hesekiel 18: 19 -
Minkätähden ei poika kanna isän syntivelkaa?
Kun poika on tehnyt oikeuden ja vanhurskauden, noudattanut kaikkia minun käskyjäni ja tehnyt niiden mukaan, hän totisesti sa elää.
Se sielu joka syntiä tekee - sen on kuoltava.
Poika ei kanna isän syntivelkaa, eikä isä kanna pojan syntivelkaa. Vanhurskaan ylitse on tuleva hänen vanhurskautensa, ja jumalattoman ylitse on tuleva hänen jumalattomuutensa.
Ja jos jumalaton kääntyy pois kaikesta synnistänsä, mitä hän on tehnyt ja noudattaa kaikkia minun käskyjäni ja tekee oikeuden ja vanhurskauden, hän totisesti saa elää, ei hänen ole kuoltava.
Ei yhtään hänen synneistänsä, jotka hän on tehnyt, muisteta, vanhurskautensa tähden, jota hän on noudattanut, hän saa elää.
Olisiko minulle mieleen jumalattoman kuolema, sanoo Herra, eikö se, että hän kääntyy pois teiltänsä ja saa elää?
Jumalan sanan mukaan; Maa jonka Luoja (Jumala) on luonut, ja antanut ja nimennyt suomalaisille on Suomi.
Suomalainen lapsi, vanhemmat, vanhempien suvut, ja kaikki suomalaiset suvut muodostaa Kansan jonka nimi on Suomi ja Kansansielun nimi on Suomi.
Jumalan sana on absoluuttinen faktatieto joka on sama kaikille ihmisille maailmassa. On vain "on" ja "ei". Jumalan sanan mukaan, me emme voi emmekä saa olla muuta kuin Suomalaisia.
Suomi on suomalaisille Ainut ja Oikea "palsta" maallisesti ja sielullisesti, sillä Suomi on Luojasta; Luojan luoma, Luojan nimeämä ja jonka Luoja on meille esivanhempiemme kautta antanut.
Kaikki [muu]laiset identiteetissä valehtelee maallisesti ja sielullisesti, sillä niitä ei ole olemassa vaan ovat pahasta.
Voisitko viimeinkin poistua valheinensi Kristittyjen palstoilta? Teillä ei ole historian tetokaan saati Jeesuksen Kristuksen tiunteminen sydämessänne. Tämä ei ole oikea paikka Grimmin saduille.
Ja jos saman hengen ihmisiä on muitakin, niin tämä kehotus koskee kaikkia teita.
Tämähän on aivan lihallista tämä synti käsite, jonka voikin lääkäri poistaa, hieman geenimanipulointia niin synti on poissa. Nerokasta kerrassaan mitähän seuraavaksi saamme kuulla. Tämä on nyt varmaan viimeisintä tekniikkaa DNA-teknologiaa.
Synti on epäuskon hedelmä.
Eivät hedelmät ilmassa kasva. Siinä on puu ja sillä juuret. Syntiinlankeemus toi kirouksen joka on lihassamme geenitasolla. Ja maa (liha) tuottaa tekoja jotka ovat syntiä. Ne ovat synnin tuottamaa hedelmää. Epäusko on synti. Koskapa Jumala on järjestänyt pelastuksen joka tapahtuu USKON KAUTTA HÄNEEN.
Varmaan moni manipuloisi synnin geenin pois lihasta, poistuisihan siinä samalla myös kuolema.