... ovat karseeta katseltavaa. Totuus on se, että joku on kiduttanut eläimiä hyötymistarkoituksessa. Kuka niitä on kiduttanut?
Onko rohkeeta heittää sellainen mielipide kehiin, että myös kuvaajat ovat osallistuneet kidutukseen?
Ja perustelut:
Miltä aikajakosolta nuo videot/kuvat ovat? Jos joku kuvaa tuollaista kidutusta tunnista...päivästä...kuukaudesta...vuodesta toiseen, niin miksi hän ei ota yhteyttä poliisiin ja kerro, että siellä tilalla kaikki ei ole aivan OK? Eikö hän sallikin kidutuksen, koska haluaa ajaa omia tarkoitusperiään?
Minä ja perheeni syödään lihaa ja aiotaan syödä jatkossakin. Saatan ehkä jättää suurten ketjujen "joulukinkut" tiskiin ja hakea kinkkuni kauppahallista (siellä ainakin tiedetään kinkun alkuperä).
Ja mitaan ette voi...
Noi kuvat/videot ...
16
1347
Vastaukset
- ihmettelin, että jos
syksystä saakka on tiedetty niin miksei ole tehty jo silloin ilmoitusta. Sehän on helppoa. Ei auta kärsivää jos tietoa pantattiin sopivampaan hetkeen eli juuri joulumarkkinoille. Selkeästi tarkoitushakuista ja politikointia tällainen.
Eiköhän kuvamateriaalin tuottanneet tahot asennoituneet samalla asenteella kuin mitkä tahansa julmuuksia kuvaavat reportterit.
Eikä sitä tiedä olisiko aktivistien mukaan lähtenyt kiusattu kana jos toinenkin - toivottavasti!
Jos ilmoitus eläinsuojelurikoksesta olisi lähtenyt jo ensimmäisen yövierailun jälkeen, niin koko touhu olisi todennäköisesti jäänyt siihen, ja koko rikollisen toiminnan laajuutta ei olisi kyetty osoittamaan toteen.- Nimetön
Toivotaan että on lähtenyt eläimiä mukaan niin saavat varastuksesta tuomion!
Ministerin sikala selvisi puhtain paperein! - stigu_
Nimetön kirjoitti:
Toivotaan että on lähtenyt eläimiä mukaan niin saavat varastuksesta tuomion!
Ministerin sikala selvisi puhtain paperein!Yritätkö sanoa, että elävä olento on yksiselitteisesti jonkun omaisuutta? Sori vaan, ei oikein tällä vuosisadalla enää mene läpi.
- Nimetön
stigu_ kirjoitti:
Yritätkö sanoa, että elävä olento on yksiselitteisesti jonkun omaisuutta? Sori vaan, ei oikein tällä vuosisadalla enää mene läpi.
Siis tuotantoeläin on viljelijän omaisuutta! Jos viljelijä maksaa siitä ostaessaan, on kyseisen eläimen vienyt korvausvelvollinen!
- .....
stigu_ kirjoitti:
Yritätkö sanoa, että elävä olento on yksiselitteisesti jonkun omaisuutta? Sori vaan, ei oikein tällä vuosisadalla enää mene läpi.
Kyllä eläin, on sitten tuotanto- tai lemmikkieläin on jonkun omaisuutta.Menepä vohkimaan vaikka naapurin piski, niin rikoksen teet. Ennenvanhaan villissä lännessä hevosvarkaat vedettiin hirteen.
Ja jo tarttuvieneläintautien takia tunkeutuminen ilman lupaa tuotantorakennukseen on rikollista toimintaa. Nimetön kirjoitti:
Toivotaan että on lähtenyt eläimiä mukaan niin saavat varastuksesta tuomion!
Ministerin sikala selvisi puhtain paperein!Ja eläimet mahdollisesti elämän arvoisen elämän!
Sai tosiaan puhtaat paperit, mutta mediaa ei sikalaan uskallettu päästää, eli johtopäätös: Hyväveli järjestelmä toimii!
Mutta onneksi nyt on lentänyt vähän sitä itseään "sikaministerinkin" kasvoille - no ensi viikon Seurassa, Avussa ja Annassa Anttila poseeraa söpön possun kanssa ja kaikki unohtuu.- AdaFlink
... kauhistunut noista kuvista. En ensinnäkään puhuisi edes eläinsuojelurikkomuksesta vaan RIKOKSESTA. On todella törkeää ja anteeksiantamatonta kohdella eläimiä noin.
MUTTA
Tuo juttu ainakin minun mielestäni kääntyy nyt kuvaajaa/kuvaajia vastaan. Miksi piti tehdä noin paljon vierailuja, että saa oman mielipiteensä julki? Kuvasitteko myös niitä tiloja, missä kaikki on OK? Missä se kuvamateriaali on?
Miksi annoitte eläinten jäädä kitumaan, vaikka selvästi kuvista huomaa, että eläimillä on hirveitä tuskia? Te olette rikollista sakkia ja syyllistyitte ilmoittamatta jättämisellä törkeään rikokseen. On se varmaan ollut hauskaa teidän kuvaajien sairaassa pääkopassanne katsella materiaalia ja nauttia eläinten tuskan jatkumisesta, vaikka olisitte voineet tehdä siitä lopun heti.
En tottavieköön arvosta teidän törkykuvaajien toimintaanne pätkän vertaa.
Ja mitaan ette voi.. - yleistää
Varmasti aina löytyy joku poikkeus... valitettavasti. Mutta ei karjankasvattajilla ole varaa eläinten huonoon kohteluun. Kaikki perustuu eläimen hyvään oloon/ hyvään hoitoon. Vain silloin eläimen kasvu tai tuotos on kunnossa. Näin on.
- Taitaa unohtua
yleistää kirjoitti:
Varmasti aina löytyy joku poikkeus... valitettavasti. Mutta ei karjankasvattajilla ole varaa eläinten huonoon kohteluun. Kaikki perustuu eläimen hyvään oloon/ hyvään hoitoon. Vain silloin eläimen kasvu tai tuotos on kunnossa. Näin on.
Missä mallissa mahtanee olla teurastamoiden kohtelu karjankasvattajaa kohtaan.Kestääkö se lähempää tarkkailua.
- -Haastaja-
jtguytiooiyhvb kirjoitti:
Ja eläimet mahdollisesti elämän arvoisen elämän!
Sai tosiaan puhtaat paperit, mutta mediaa ei sikalaan uskallettu päästää, eli johtopäätös: Hyväveli järjestelmä toimii!
Mutta onneksi nyt on lentänyt vähän sitä itseään "sikaministerinkin" kasvoille - no ensi viikon Seurassa, Avussa ja Annassa Anttila poseeraa söpön possun kanssa ja kaikki unohtuu.En minäkään antaisi paskamedialle edes kommenttia ilmaiseksi, vaikka ei ole mitään salattavaa:
http://ircpics.com/img.php?id=1701 - herkulliseen aiheeseen
Taitaa unohtua kirjoitti:
Missä mallissa mahtanee olla teurastamoiden kohtelu karjankasvattajaa kohtaan.Kestääkö se lähempää tarkkailua.
Vai mitä mieltä öykkäriagrot on?
Meillä riehui joku helvetin iltakurssilla loogoksi opiskeleva vanha akka pari vuotta sitten, voi jessus kun oli noussu kusi päähän, varmaan oli joku teurastamon sponsoroima orjapiiskurikurssi oli teksti akan suusta melkoista hitleröintiä, toisti kuin papukaija PITÄÄ TULLA TULOKSIA....PITÄÄ TULLA TULOKSIA, tuon se kai oli kahdessa illassa oppinut.
Saatana tekis mieli laittaa koulun nimen missä tälläisiä ihmisistä tulee, ei ole tuottajalla helppoa tuollaiset tittelikipeät agropirut riehuu ja nyt nää ns. eläinsuojeliat mitä seuraavaksi? - possufarmari
Taitaa unohtua kirjoitti:
Missä mallissa mahtanee olla teurastamoiden kohtelu karjankasvattajaa kohtaan.Kestääkö se lähempää tarkkailua.
omakohtaisia kokemuksia?
Kaikenlaisia juttuja liikkuu mutta mikä on totta ja mikä ei.
- osallistuja
olisivatkin poliisille ilmoittaneet ?
Paikallinen poliisilaitos ei taatusti
tuollaisten vihjeiden takia eväänsä liikauta , paitsi ehkä nyt , kun asiasta tuli julkinen .- AdaFlink
... ja muut viranomaiset toimivat vastoin lakia? Kyllä se kakara kuule on niin, että virkavalta ei voi jättää tutkimatta, mikäli aihetta on epäillä rikosta.
Ja mitaan ette voi... - ^Å^
AdaFlink kirjoitti:
... ja muut viranomaiset toimivat vastoin lakia? Kyllä se kakara kuule on niin, että virkavalta ei voi jättää tutkimatta, mikäli aihetta on epäillä rikosta.
Ja mitaan ette voi...Ikä 13 ja kutsuu toisia kakaroiksi! XD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san846003- 1392460
Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri872223Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo252198Tyhmä persuväite = köyhä argumentti
Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en312159Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on
Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a671605Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81331- 391315
Kunnanvaltuusto koolle heti
Tämä on erittäin vakava tilanne 17 hakkiita oli hyrylle mutta Kas kummaa kaksi hakkiota loppusuora oli Kainuusta ja Brys291299Sähköautoa vaikea hankkia koska latauspisteet puuttuu
Suurimmassa osassa taloyhtiöitä joiden talot rakennettu 2018 tai aiemmin ei latauspisteet ole sellaisia että sähköautoa611272