muistan ajan, kun "ohjeena" annettiin neuvo, että nuorten seurustelussa pitää olla aina kolmas henkilö mukana, muuten lihalliset himot voivat saavuttaa vallan. Myös perustelut olivat, että "ei voi olla asioita, joita kolmas osapuoli ei saisi kuulla"
Koska SRK opettaa, että sana ja ohje on muuttumaton, on nuorison seurusteluun kiinnitettävä huomiota.
Koska SRK opettaa, että sana ja ohje on muuttumaton, on nuorison seurusteluun kiinnitettävä huomiota.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Varmaan kiva seurustella kolmistaan.
pussauskin syntiä ennen avioliittoa
miksi se on sallittu SRK:n taholta?
Mitä lihaa käärit sätkääsi? Palaako hyvin?
Kuinka vanhana tyttö ja poika voivat vielä leikkiä keskenään?
annettu. Olet käsittänyt aivan väärin!
Miksi tämä avoimuus pitäisi ulottaa vain seurusteluun.
Olen ollut liian monessa avioelämähoitokokouksessa ollut, etten tuota tietäisi!
yksi esimerkki julkeasta tirkistelystä ja hirvittävästä armottomuudesta: http://isansana.com/keskustelu/YaBB.pl?num=1172402475
Tuo kolmannenpyörän pakollinen läsnäolo lienee jonkinlainen sisäinen malli. Muistan, että minunkin vl-ystäväparit tulivat joskus asunnolleni kuhertelemaan. Minä kaiketi toimin ikäänkuin esiliinana, vaikka välillä tuntui, että kylään tullut pariskunta ei edes huomannut minua!
mutta itse en ole tuollaiseen lähtenyt. Tyttöjen kanssa on menty porukalla ja kahdestaan.
Se, ettei voi olla asioita, joita kolmas osapuoli ei saisi kuulla, on tietysti huonosti muotoiltu, jos sellaista on joku sanonut. Jokaisella on ensinnäkin omia yksityisiä asioita ja niitä voi ehkä kertoa seurustelukumppanille ja hyvä on varmasti ollakin avoin seurusteluvaiheessa. Kuitenkaan kolmannen osapuolen kuullen ei "aremmista" asioista puhuta mitään, selvähän se on. Tästä johtuen kahdenkeskisen ajan tarve on päivänselvä, jos niinkin suurta päätöstä ollaan tekemässä kuin päätöstä avioliitosta.
Miltähän vuosikymmeneltä ohje mahtaa olla ja minkä ikäisiä seurustelevaisia lapsia asia koskee? Neuvosihan kuulostaa vähän samalta miten ehkä varoteltaisiin nykyään lapsia pedofiileistä. Että katsohan että...
En ole koskaan kuullut moisia neuvoja ja jos olisin kuullut, olisin varmaan nauranut aivan varomatta päin naamaa. Tietysti olisin yrittänyt pitää kohteliaisuudesta pokkaa, jos varoittelijana olisi ollut joku rollaattori-ikäinen mummo tai pappa.
En ole kuullut SRKn neuvoja seurusteluun, ehkä olen ollut sopivasti kuuro, mutta perhekohtaisia neuvoja varmaan on joka lähtöön, uskontoon katsomatta. Meille opetettiin että itsensä kouluttaminen/sivistäminen ja oman identiteetin löytäminen olisi suotavaa tapahtua ennen vakavampaa kumppanin kanssa sitoutumista. Ei hassumpi neuvo. Kolmansista osapuolista ei ollut puhetta.:) Ilman neuvojakin olisin heittänyt kolmannen osapuolen hevonkuuseen.