Lupasin kertoa teille siitä, miten Eemeli Rautalammin kirkosta palattuaan myöhemmin suhtautui Jumalaan. Kerran vietettiin seuroja Eemelin lähinaapurissa. Äitini oli hyvä laulamaan ja johti laulutuokiota, jonka aikana seuraväki ehdotti lempivirtensä, jota sitten yhdessä laulettiin. Äitini tiedusteli, että oliko vielä jollakin lempivirsi? Eemeli nosti kätensä ja ehdotti "Käden alla Isän rakkaan varjon siunatun mä sain, linnan vahvan, kunniakkaan, tuen turvan tuskissain. Kiitos Isä, korpitiellä yksin en nyt kuljekaan, Paimen kanssani käy siellä, lepään sylissään mä vain..." Tulihan se Isä Eemeliäkin vastaan, eikö vain tullutkin? Hyvää adventtia teille kaikille.
Eemeli tuli seuroihin
Osafo
0
678
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1802177
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,871570Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821444Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141264Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita421101Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2121057- 45987
- 97895
- 85835
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49805